Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
غذاهای سازگار و ناسازگار با مزاج انسان از منظر طب سنتی
778

غذاهای سازگار و ناسازگار با مزاج انسان از منظر طب سنتی

|
0 دیدگاه

یک کارشناس طب سنتی گفت: غذاهای سازگار غذاهایی هستند که بدن از آن بهره کامل ببرد و فرد با خوردن آن غذا احساس نیرو گرفتن، راحتی، سبکی و نشاط کند و غذاهای ناسازگار به‌خلاف غذاهای سازگار هستند.

غذاهای سازگار و ناسازگار با مزاج انسان از منظر طب سنتی

سید جواد علوی درباره غذاها و مزاج‌ها اظهار کرد: هر فرد سالم پس از حذف غذاهایی که ذاتاً مضر هستند باید غذاهای سازگار و ناسازگار با مزاج خود را شناسایی کند.

به‌گفته وی غذاهای سازگار غذاهایی هستند که بدن از آن بهره کامل ببرد و فرد با خوردن آن غذا احساس نیرو گرفتن، راحتی، سبکی و نشاط کند و غذاهای ناسازگار به‌خلاف غذاهای سازگار است؛ افراد پس از شناختن غذاهای سازگار و ناسازگار باید در انتخاب مواد غذایی دقت بیشتری داشته باشند و بر اساس آن برنامه غذایی خود را تنظیم کنند.

این کارشناس طب سنتی تصریح کرد: مثلاً فردی که عادت به مصرف کباب داشته و با خوردن آن احساس شادابی و نشاط می‌کرده، پس از مدتی با خوردن آن دیگر چندان احساس خوبی ندارد، نباید به مصرف آن ادامه دهد.

علوی متذکر شد: از طرفی اگر فرد با خوردن یک ماده غذایی دچار علائمی از قبیل نفخ، ترش کردن، احساس سرما یا گرمای آزار دهنده، تشنگی شدید یا اسهال، سردرد، تپش قلب و … شود، نشانگر این است که عدم تحمل معده و دستگاه گوارش نسبت به آن غذا بدون وجود بیماری، یا اینکه نشان از وجود یک بیماری مرکب در بدن است.

وی خاطرنشان کرد: منظور از فرد سالم، فردی است که بیماری مزاجی یا به‌اصطلاح سوء‌مزاج نداشته باشد زیرا در صورت وجود بیماری مزاجی باید اقدامات خلاف آن مزاج انجام شود.

این کارشناس طب سنتی یادآور شد: ابن‌سینا و سایر حکما برای ارائه الگوهای تغذیه‌ای برای افراد، ویژگی‌های متفاوت بیان می‌کنند و مفاهیمی را تعریف و بر این اساس، خوراکی‌ها را دسته‌‌بندی کرده‌اند.

[click_like post_id='94248']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.