343

چیزهایی که باید در مورد کنترل بارداری بدانید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در ایالات متحده قرص‌های ضد بارداری مورد توجه زنان است. معمولا بیشتر ما خیلی درباره‌ی مصرف آنها فکر نمی‌کنیم. آیا باید این کار را بکنیم؟

چیزهایی که باید در مورد کنترل بارداری بدانید

چیزهایی که باید در مورد کنترل بارداری بدانید. مانند میلیون‌ها زن‌، این قرص برای کالین واکوب بدون عوارض بوده.

در ۳۲ سالگی، او فوق‌العاده سالم بوده، سیگار مصرف نمی‌کرده، غذا‌های گیاهی می‌خورده، و ۶ بار در هفته به یوگا می‌رفته. صبح شنبه بعد از کلاس یوگا، او همراه دوستش برای خرید رفته بود که احساس خستگی و تنگی نفس کرد. وقتی دید حالش بهتر نشد، تصمیم گرفت به خانه برود و ادامه‌ی آخر هفته را در خواب گذراند.

در روز دوشنبه در مطب، دکتر عمومی از او نوار قلب گرفت و چند سوال پرسید. با این تصور که او از آمبولی ریوی رنج می‌برد، دکتر بلافاصله او را به اورژانس فرستاد، جایی که در آنجا یک رادیو‌گرافی قفسه سینه، سونوگرافی پا، سیتی‌اسکن، و آزمایش خون سوء‌ظن او را تایید کرد.

نسخه‌ای برای رقیق کردن خون به واکوب داده شد و در ۳ ماه بعد دوره‌ی نقاهت را گذراند. او خوش شانس بود. آمبولی ریوی اغلب کشنده است. در یک بررسی گزارش شده که در ۲۵% موارد، نتیجه‌‌ی آمبولی ریوی مرگ ناگهانی است.

آمبولی ریوی با ترومبوز عمیق رگ (DVT) شروع می‌شود، همچنین به عنوان لخته خون شناخته می‌شود. DVT معمولا در سیاهرگ‌های پا رخ می‌دهد، گرفتگی عضلات و تورم، نشانه‌های اولیه‌ی آن است که نشان می‌دهد مشکلی به وجود آمده است. اگر رها شود، می‌تواند از طریق جریان خون به سمت ریه ها حرکت کند، و سرخرگ را مسدود کند.

قرص‌های پیشگیری از بارداری حاوی استروژن هستند که خطر لخته شدن خون را افزایش می دهد. این خطر برای خانم‌هایی که سیگار می‌کشند، اضافه وزن دارند، و یا بیش از ۳۵ سال دارند بیشتر است.

پزشکان تاکید کرده‌اند زمانی که خون لخته می‌شود، بارداری در واقع خطر بالاتری از مصرف قرص دارد. با این وجود در ایالات متحده، احتمال لخته شدن خون در زمان مصرف قرص ضد بارداری کاملا اثبات نشده است. لخته شدن خون برای هرکسی اتفاق می‌افتد،

اما تعداد کمی از مطالعات اخیر خطرات خاصی در ارتباط با مصرف قرص ضد بارداری را شناسایی کرده‌اند. مطالعات انجام شده در هلند نشان داده که «استفاده از قرص‌های ضد بارداری، در مقایسه با عدم استفاده‌ی آن خطر ترومبوزسیاهرگی را ۵ برابر افزایش می‌دهد. این خطر بدون توجه به دوز استروژن و نوع پروژسترون ایجاد می‌شود. »

مطالعه دیگری، زنان هلندی در سن باروری را از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۵ بررسی کرده است.

محققان دریافتند زنانی که قرص ضد بارداری مصرف می‌کنند، خطر لختگی خون در آنها ۲ برابر افزایش می‌یابد. هرچند لختگی خون کمتر از ۰٫۰۰۱ درصد مصرف کنندگان آزمایش را مبتلا کرد، اما در هر صورت هنوز یک خطر و در برخی موارد یک خطر کشنده است.

اگر نگران هستید، می‌توانید از پزشک خود بخواهید شما را از نظر فاکتور ۵ لیدن آزمایش کند، یک جهش ژنتیکی که شما را مستعد لختگی خون می‌کند. ارزش دارد که آزمایش بدهید. حدود ۵ درصد زنان قفقاز آن را دارند و مطالعات نشان می‌دهند که به شدت خطر DVT را افزایش می‌دهد. زنان باردار به طور منظم مورد بررسی قرار می‌گیرند.

 این یک هشدار برای جلوگیری از قرص نیست، اما یک یادآوری است که هنوز هم خطر وجود دارد، اگر شما یک فرد غیر سیگاری سالم هستید، نمی‌توانید کار زیادی برای جلوگیری از لخته شدن خون انجام دهید، اما ممکن است به دانستن علائم DVT و آمبولی ریوی کمک کند.

همچنین ایده‌ی خوبی است که زمانی صرف تحقیق درباره‌ی دیگر عوارض جانبی قرص های ضدبارداری کنید، مثل کاهش میل جنسی و افزایش برخی سرطان ها. به یاد داشته باشید، قرص در برابر امراض مقاربتی جنسی از شما محافظت نمی‌کند، تنها هنگامی موثر است که به درستی مصرف شود.

دانستن خطرات می‌تواند به شما کمک کند بهترین تصمیم را برای زندگی و سلامت خود بگیرید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.