450

با قلب خود بازی نکن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

توصیه ها و هشدارهای طبی به خانم هایی که بیماری قلبی دارند و می خواهند باردار شوند.

با قلب خود بازی نکن

با افزایش سن، احتمال ابتلا به ناراحتی‌هایی مانند فشارخون و دیابت بالا می‌رود و با توجه به اینکه در جامعه امروز، زنان تمایل چندانی به زود بچه‌دارشدن ندارند، احتمال تقارن این نوع بیماری‌ها با بارداری افزایش می‌یابد. تقریبا یک درصد از بارداری‌ها با ناراحتی‌های قلبی همراه است…

اهمیت این موضوع در تاثیر متقابل و سوئی است که بارداری و ناراحتی‌های قلبی بر یکدیگر می‌گذارند به‌طوری که بیماری‌های قلبی باعث افزایش شیوع سقط، مرگ داخل رحمی، زایمان زودرس و تاخیر رشد داخل رحمی و در موارد شدید بیماری، باعث افزایش میزان مرگ‌ومیر جنینی می‌شود.

در دوران بارداری به‌خصوص در ۲۸ هفته نخست، ضربان قلب و پمپاژ خون افزایش پیدا می‌کند تا به نیازهای رشدی جنین پاسخ دهد. در بیشتر موارد، این تغییرها خطری برای مادر به دنبال ندارد اما گاهی مخصوصا اگر مادر، زمینه ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی را داشته باشد از آنجا که کار بیشتری به قلب تحمیل می‌شود،

می‌تواند برای سلامت مادر و حتی جنین خطرناک باشد و باعث بروز یا تشدید ناراحتی‌های قلبی – عروقی در مادر شود. در این شرایط، براساس نوع و میزان شدت بیماری پزشک تصمیم می‌گیرد که به اتمام رساندن بارداری با موفقیت امکان‌پذیر است یا خیر. میزان خطر در مادر باردار به طور مستقیم به طبقه‌بندی بیماری قلبی بستگی دارد.

● تقسیم بندی بیماری‌های قلبی

در دوران بارداری

بیماری‌هی قلبی در بارداری به ۴ گروه زیر تقسیم می‌شوند:

۱) بیمار با انجام فعالیت‌های معمول فیزیکی، علایم و نشانه‌های نارسایی قلبی را ندارد.

۲) بیمار در زمان استراحت یا با انجام فعالیت عادی و روزمره فاقد علامت است اما با تلاش و کوشش بیش از حد علامت‌دار می‌شود. این علایم ممکن است به صورت درد قفسه سینه، تنگی نفس، خستگی زیاد، تپش قلب و… ظهور کند.

۳) بیمار فقط در حالت استراحت بدون علامت است و با کوچک‌ترین فعالیت عادی علامت‌دار می‌شود.

۴) بیمار حتی در حالت استراحت نیز دچار مشکل و ناراحتی است.

در ۴ گروه فوق‌الذکر، بیماران گروه اول و دوم می‌توانند با مراقبت‌های دقیق باردار شوند اما حاملگی در بیماران گروه ۳ به‌طور نسبی ممنوع و در گروه چهار مطلقا ممنوع است و در صورت باردار شدن توصیه به سقط‌درمانی می‌شود مگر اینکه مادر مایل نباشد یا اینکه مشکل قانونی یا شرعی وجود داشته باشد.

مراجعه به‌موقع به پزشک و انجام مشاوره قبل از بارداری به وی‍ژه برای زنانی که مادرزادی به بیماری قلبی مبتلا بوده‌اند، بسیار مهم است زیرا انجام مشاوره نشان‌دهنده توانایی یا عدم توانایی بارداری است.

● در بارداری مراقب قند و چربی خونتان باشید

طبق تحقیقی که در مجله پزشکی انجمن کانادا منتشر شده افزایش تدریجی قند خون در دوران بارداری یا همان دیابت بارداری، احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی- عروقی را در دوران بارداری افزایش می‌دهد.

محققان پس از زیر نظر گرفتن ۴۳۰ هزار زن که قبل از بارداری مبتلا به دیابت نبودند، متوجه شدند زنانی که قند خونشان در بارداری افزایش می‌یابد، حتی اگر مبتلا به دیابت بارداری نباشند و تحت درمان قرار نگیرند در مقایسه با زنانی که قند خونشان در حد طبیعی است بیشتر در معرض ابتلا به ناراحتی‌های قلبی هستند.

از سوی دیگر، گرچه افزایش کلسترول و تری‌گلسیرید در طول بارداری به دلایل هورمونی طبیعی است اما در زنانی که پیش از بارداری کلسترول خونشان بالاست این موضوع می‌تواند باعث بیماری‌های قلبی- عروقی شود.

● درمان بیماری‌های قلبی در دوران بارداری

بیماری قلبی حتما باید به روش اکو کاردیوگرافی تشخیص داده شود. مصرف برخی داروها مثل وارفارین در دوران بارداری برای پیشگیری از تشدید ناراحتی قلبی مجاز است اما این نوع داروها باید زیر نظر متخصص مصرف شوند.

نکته بسیار مهم اینکه، خانم باردار مبتلا به ناراحتی قلبی هرچند شدت بیماری‌اش کم باشد باید از مواجهه با افراد مبتلا به عفونت‌های تنفسی بر حذر باشد زیرا این بیماری خود می‌تواند عامل بروز نارسایی قلبی شود. تزریق واکسن آنفلوانزا و پرهیز از مصرف دخانیات نیز ضروری است.

● طبیعی یا سزارین؟

در صورتی که بیماری قلبی خانم باردار خفیف باشد، معمولا مانعی برای زایمان طبیعی وجود ندارد. گرچه در زایمان طبیعی تنفس و تلاش فیزیکی قابل‌ملاحظه است اما معمولا مشکلی پیش نمی‌آید و خطر آن در مقایسه با سزارین کمتر است. مهم این است که درد در طول روند زایمان کنترل شود و حتما از بی‌حسی نخاعی کمک گرفته شود.

اگر بیماری قلبی خانم باردار از نوع جدی باشد باز هم با صلاحدید پزشک زایمان طبیعی امکان‌پذیر است زیرا برای این بیماران انجام عمل‌هایی مانند عمل سزارین خطرناک است اما باید زایمان در بیمارستانی انجام شود که مجهز به درمان بیماری‌های قلبی باشد.

● ۳ توصیه مهم

اگر باردارید و از بیماری قلبی رنج می‌برید، از عمل به توصیه‌های زیر غافل نشوید:

۱. بیشتر استراحت کنید: زنان باردار مبتلا به ناراحتی‌های قلبی در مقایسه با سایر زنان باردار سالم به استراحت بیشتری در طول روز نیاز دارند. انجام کارهای منزل یا فعالیت‌های بدنی خارج از منزل، باعث افزایش فعالیت قلب می‌شود و فشار کاری دوچندانی را به آن تحمیل می‌کند.

۲. تغذیه مناسب داشته باشید: زنان باردار به‌خصوص گروهی که مبتلا به ناراحتی‌های قلبی‌اند، باید مراقب رژیم غذایی، کم‌خونی و افزایش وزنشان باشند. هر چه وزن بالاتر برود میزان فعالیت قلب نیز به نسبت افزایش می‌یابد.

۳. به روز باشید: مانند هر شرایط دیگری، خانمی که به ناراحتی قلبی دچار است، باید از شرایط خود کاملا آگاه باشد. انجام بسیاری درمان‌ها در دوران بارداری مجاز نیست به همین دلیل پیشگیری از بسیاری موارد لازم است. خانم باردار مبتلا، باید ویزیت‌های مرتبی داشته باشد و به تمام دستورهای پزشک بدون کم و کاست عمل کند

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.