Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بواسیر یا هموروئید چیست؟
671

بواسیر یا هموروئید چیست؟

|
0 دیدگاه

مقعد مجرای کوتاهی است که از راست روده به طرف پایین و از میان عضلات حلقوی دریچه (اسفنگتر) مقعد تا سوراخ مقعد امتداد دارد.

بواسیر (هموروئید) چیست؟

اکثر مشکلات پزشکی مقعد از عادات نامناسب در اجابت مزاج ناشی می شوند و به همین دلیل قابل پیشگیری هستند.

بواسیر (هموروئید)

بواسیر در مقعد شبیه وریدهای واریسی (وریدهای متسع شده) است. مقعد توسط شبکه ای از عروق خونی احاطه شده است که ممکن است در اثر فشار به سمت بیرون متسع و متورم شوند. این فشار از یبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج ناشی می شود. بواسیر ممکن است داخلی یا خارجی می باشد.

بواسیر خارجی از سوراخ مقعد به طرف بیرون برجستگی پیدا می کند و می توان براحتی آن را به شکل برآمدگی های کوچک و نرم لمس کرد. بواسیر داخلی حتی اگر به داخل مجرای مقعد برجستگی پیدا کند براحتی لمس نمی شود.

این نوع بواسیر باعث احساس اجابت مزاج ناکامل می شود. اتساع این وریدها باعث گندی جریان خون می شود و تشکیل لخته (ترومبوز) را تسهیل می کند. لخته شدن باعث تورم و درد بیشتر بویژه هنگام اجابت مزاج می شود. اگر یک رگ متورم پاره شود، خونریزی که گاهی بسیار زیاد است، بروز میکند.

با بهبود یافتن بواسیر معمولاً خارش یک ویژگی بارز می شود. درمان: مرسومترین درمان بواسیر لخته (ترومبوز) شده نشستن در آبگرم چندین بار در روز است.

مقعد خود را از طریق شستن با آب گرم و صابون، تمیز و عاری از مواد مدفوعی نگه دارید. مواد پاک کننده مقعد مثل تاکس (Tucks) و کرم های پاک کننده مانند بالنئول (Balineol) که بدون نسخه در دسترس هستند ممکن است تسکین دهنده باشند.شیاف ها فایده مشخصی ندارند و باید از آنها پرهیز کرد.

برای پیشگیری از بواسیر، مدفوع خود را نرم نگه دارید تا وارد شدن آسیب هنگام اجابت مزاج را به حداقل برسانید اگر درمان خانگی باعث تسکین سریع بواسیر حاد و ملتهب نشد، جراح می تواند با باز کردن رگ لخته (ترومبوز) شده و برداشتن لخته بسرعت مشکل را برطرف کند.

بواسیر داخلی را میتوان توسط بستن با بند درمان کرد. در این روش یک بند لاستیکی دور رگ برجسته شده انداخته و در محل باقی گذاشته می شود تا این رگ خودبخود بیفتد. همچنین در این عروق می توان ماده ایجاد کننده تصلب تزریق کرد و به این ترتیب وریدهای متسع را مسدود نمود.

این عمل به تصلب درمانی (اسکلروتراپی) معروف است. اشعه لیزر و جراحی با کمک ایجاد سرما (انجماد) نیز برای مسدود کردن عروق متسع به کار میروند. اگر این اقدامات موفق نبود، جراحی اخرین راه چاره است.

[click_like post_id='94909']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.