2355

دیابت و مراجعه به متخصص غدد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بعد از مطالعات و پرس و جوهای فراوان بالاخره متخصص غدد شناسی مورد نظر خود را انتخاب می‌کنید که بتواند بهترین درمان‌ها را برای مشکل دیابت شما را تجویز کند.

دیابت و مراجعه به متخصص غدد

دیابت یکی از معمول‌ترین بیماری‌هایی است که در حوزه تخصص غددشناسی است و شما می‌توانید برای کنترل بیماری دیابت خود با پزشکی دارای این تخصص همکاری کنید. هر سوالی که از متخصص غدددارید را از قبل یادداشت کنید.

چه وقت باید به متخصص غدد مراجعه کرد

هرگاه در کنترل بیماری دیابت خود دچار مشکل شدید باید به متخصص غدد مراجعه کنید. هم‌چنین ممکن است پزشک شما مراجعه به یک متخصص غدد را به شما توصیه کند. نشانه‌ها و علایمی که خارج از کنترل بودن بیماری دیابت را نشان می‌دهند و با دیدن آن‌ها باید به متخصص غدد مراجعه کنید عبارتند از:

سوزش در دست ها و پاها که ناشی از آسیب به رشته‌های عصبی است
نوسان متناوب در تراز قند خون
افزایش یا کاهش وزن
مشکل در بینایی
مشکلات کلیوی
بستری شدن مداوم در بیمارستان به خاطر بیماری دیابت
در مراجعه به متخصص غدد چه اتفاقاتی خواهد افتاد

ملاقات با یک متخصص غدد به طور معمول فرآیند‌های زیر را شامل می‌شود:

ارایه سابقه کاملی از بیماری توسط بیمار
معاینه کامل
آزمایش خون و ادرار
تشریح برنامه متخصص غدد برای کنترل بیماری شما

این مراحل تنها خلاصه‌ای از فرآیندهایی است که در این ملاقات رخ می‌دهد. ویزیت شما با اندازه‌گیری قد و وزن و انجام تست‌های ضروری از جمله فشار خون و نبض آغاز می‌شود. هم‌چنین با استفاده از یک دستگاه کوچک از شما تست قند خون گرفته خواهد شد.

همچنین دندان‌ها و پوست دست و پای شما بررسی خواهند شد مبادا دچار عفونت دهانی و دندانی و یا زخم و عفونت پوستی شده باشید. علاوه بر این متخصص غدد شما با استفاده از گوشی طبی به صدای قلب و ریه شما گوش خواهد داد و با دست نیز شکم شما را لمس خواهد کرد.

برای ارایه اطلاعات در مورد نشانه‌های بیماری، سابقه خانوادگی و رژیم غذایی خود آمادگی داشته باشید. هم‌چنین وی در مورد مقدار ورزش روزانه و سطح قند خون شما سوال خواهد کرد پس بهتر است سوابق مربوط به آزمایشات قند خون سابق خود را به همراه داشته باشید.

متخصص غدد از شما خواهد خواست اطلاعاتی در مورد درمان‌هایی که تاکنون انجام داده‌اید در اختیار وی قرار دهید، از جمله داروهایی که الان مصرف می‌کنید، چند وقت یکبار آزمایش قند خون می‌دهید و این‌که آیا انسولین مصرف می‌کنید یا خیر.

چطور آماده ملاقات با یک پزشک متخصص غدد شناسی باشید

قبل از این‌که به دیدن یک متخصص غدد بروید باید یک کپی از نتایج آزمایشات مربوط به دیابت خود و دیگر سوابق درمانی مرتبط تهیه کنید تا آن‌ها را در اختیار وی قرار دهید. از وی بخواهید که در صورت لزوم شما را برای معالجه بهتر نزد متخصصین کلیه، چشم و یا پوست بفرستد.

بعضی نکات ضروری را برای پاسخگویی بهتر و دقیق‌تر به سوالات متخصص غدد یادداشت کنید. هم‌چنین سوالات خود در مورد وضعیت بیماری‌تان را یادداشت کنید تا در وقت مقتضی از متخصص غدد خود بپرسید. یک دفترچه یادداشت تهیه کنید و هرچه مربوط به بیماری‌تان است را در آن بنویسید:

تمام نشانه‌های بیماری که در خود می‌بیند را یادداشت کنید، حتی اگر آن نشانه‌ها مربوط به بیماری دیابت نباشند. ممکن است این اطلاعات سرنخ‌های جدیدی در مورد عوارض بیماری شما در اختیار متخصص غدد قرار دهد.

نتایج تست قند خون خود را یادداشت کنید.

فهرستی از تغییراتی که اخیرا در زندگی شما اتفاق افتاده است تهی کنید. برای مثال استرس اغلب تاثیر منفی بر روی کنترل قند خون شما دارد.

فهرستی از داروهایی که مصرف می‌کنید همراه با مقدار و دفعات مصرف و هم‌چنین حساسیت‌هایی که به برخی داروها دارید تهیه کنید.

فهرستی از سوابق پزشکی خانوادگی خود تهیه کنید تا در روز دیدار با متخصص غدد با وی در میان بگذارید.

هم‌چنین بهتر است در روز ملاقات یکی از افراد خانواده را همراه داشته باشید تا در صورت فراموش کردن موضوع یا نکته‌ای از دستورات متخصص غدد به شما کمک کند. اغلب دو نفر می‌توانند جزییات بیشتری از ملاقات با متخصص غدد را به یاد بیاورند.

تمام سوالاتی که می‌خواهید از متخصص غدد خود درمورد بیماری دیابت و راه‌های کنترل آن بپرسید را یادداشت کنید. با داشتن یک دفترچه یادداشت که همه چیز در آن ثبت شده است می‌توانید از بررسی تمام زوایای بیماری‌تان مطمئن باشید.

فهرستی از واکسیناسیون‌هایی که اخیرا داشته‌اید تهیه کنید، برای مثال واکسن کزار، دیفتری، سیاه سرفه یا Tdap، آنفلوانزا، ذات الریه و زونا.

تاریخ انجام آخرین آزمایش شبکیه چشم و آزمایش پایی که داده‌اید را نیز یادداشت کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.