Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دیابت یا قند خون
471

دیابت یا قند خون

|
0 دیدگاه

درهمه مواد غذایی که مصرف می کنیم تا اندازه ای قند وجود دارد . هورمونی که قند مواد غذایی را به سوختی قابل استفاده برای سلول تبدیل می کند، انسولین است که از لوزالمعده یا غده پانکراس ترشح می شود.

دیابت یا قند خون

در صورتی که در تولید یا روند اثر این هورمون اختلالی وجود داشته باشد سطح قند خون در بدن بالا باقی مانده که بیماری دیابت یا قند خون نامیده می شود.

علائم دیابت عبارتند از:

افزایش اشتها و پرخوری
افزایش دفعات ادرار یا پرادراری
کاهش وزن
طولانی شدن ترمیم زخم های فرد
مستعد شدن فرد در ابتلا به عفونت ها
افزایش تمایل فرد به مصرف مایعات یا پرنوشی

عوارض دیابت :

اگر قند خون در بدن انسان برای مدت طولانی بالا باقی بماند بر روی عروق و ارگان های بدن اثر گذاشته و هر چه مدت زمان بیشتری بدون درمان بگذرد، شدت عوارض افزایش می یابد. عوارض قند خون را می توان به دو سطح عوارض زودرس و عوارض دیررس تقسیم کرد.

عوارض زودرس دیابت عبارتند از:

هیپوگلیسمی  یا افت قند خون:  اگر قند در خون کمتر از ۶۰ میلی گرم درصد بشود، هیپوگلیسمی نامیده می شود که منجر به احساس ضعف، سرگیجه، تعریق زیاد، افزایش ضربان قلب ، تاری دید و احساس گرسنگی شدید در فرد می شود.

علت  و درمان افت قند خون در دیابتی ها:

نخوردن غذای کافی، فواصل زیاد میان وعده های غذایی، فعالیت بدنی زیاد، تزریق بیش از نیاز انسولین و مصرف نادرست داروهای کاهنده قند خون علل بروز افت قند خون در مبتلایان  هستند. لذا در صورت بروز این مشکل به دنبال علت آن باشید. برای تنظیم دارو یا انسولین مصرفی با پزشک خود مشورت کنید و همیشه مواد غذایی همراه خود داشته باشید.

در صورت بروز افت قند خون در یک فرد دیابتی، مصرف نصف فنجان آب میوه یا یک قاشق غذاخوری عسل می تواند مفید باشد.

هیپر گلیسمی: افزایش قند خون با اصطلاح هیپرگلیسمی تعریف می شود و ناشی از بیماری دیابت است.
کمای دیابتی: کمای دیابتی عارضه ای است که در صورت بالا ماندن قند خون میتواند ایجاد شود و حیات فرد را تهدید کند.

عوارض دیررس دیابت  :

عوارض دیررس دیابت ارگان ها را هدف قرار می دهد. چشم، کلیه ها، قلب، مغز، دستگاه گوارش  و پاها اندام هایی هستند که در صورت افزایش قند خون بیشتر در معرض آسیب هستند.

عوارض چشمی دیابت: آب سیاه، آب مروارید و خونریزی های شبکیه اختلالات شایع چشمی در افراد دیابتی هستند که میتوانند منجر به نابینایی یا کاهش بینایی در فرد شود.

عوارض کلیوی دیابت: بالا ماندن قند خون در دراز مدت میتواند کارکرد کلیه را مختل کند. متاسفانه تظاهرات نارسایی کلیه دیر در فرد بارز می شود و اغلب با علائم شایعی نظیر ورم پا و زیر چشم ، کم اشتهایی و احساس ناراحتی در معده آغاز می شود.

عوارض قلبی و مغزی : احتمال  ابتلا به فشار خون و سکته قلبی و مغزی در افراد دیابتی افزایش می یابد .

عوارض اندام تحتانی : به آسیب های  پا ناشی از دیابت مثل زخم های دیابتی یا عفونت های دیابتی در پا سندروم پای دیابتی می گویند که به علت بروز آسیب دیدگی اعصاب ایجاد میشود. کاهش حس پاها منجر به غفلت افراد از زخم های کوچک شده و با توجه به دیر ترمیم شدن به راحتی گسترش می یابند.

پیشگیری از پای دیابتی:

برای پیشگیری از پای دیابتی توصیه های زیر را جدی بگیرید:

پوست پاها را چرب نگه دارید و جوراب بپوشید.
ناخن ها را تا انتها نگیرید و روزانه پاها را بشویید.
در منزل از دمپایی راحت جلو بسته استفاده کنید.
سیگار را ترک کنید و به کنترل قند و فشار خود توجه کنید.

انواع دیابت یا قند خون:

دیابت به ۴ نوع دیابت نوع یک، دیابت نوع دو، دیابت بارداری و دیابت ناشی از بیماری ها تقسیم می شود.

علت دیابت نوع یک اختلال تولید انسولین است. انسولین در این افراد یا اصلا تولید نمی شود یا  مقدارش بسیار ناچیز است. مبتلایان به دیابت نوع یک لاغر هستند و با توجه به علت افزایش قند خون، نیاز به تجویز انسولین دارند. دیابت نوع یک اغلب در کودکان و افراد زیر ۳۰ سال دیده می شود.

حدود ۹۰ درصد مبتلایان به دیابت، دیابت نوع دو دارند . در مبتلایان به دیابت نوع دو انسولین ترشح شده موثر واقع نمیشود و حالتی از مقاومت به انسولین  در سلول ها ایجاد می شود. چاقی نقش ویژه ای در بروز این نوع از دیابت دارد.

دیابت بارداری همان گونه که از اسم آن پیداست در خانم های باردار دیده می شود. در آینده سعی خواهیم کرد در مقاله ای مجزا به این نوع از دیابت بپردازیم.

نوع دیگری از بیماری قند خون در همراهی با برخی از بیماری ها نظیر تالاسمی، اختلالات لوزالمعده و بیماری های غدد درون ریز در فرد بروز می کند. بدیهی است درمان دیابت در این افراد مستلزم درمان بیماری زمینه ای است.

تشخیص دیابت یا قند خون:

قند خون ناشتا که با علامت اختصاری FBS شناخته می شود اولین قدم در راه تشخیص دیابت است. میزان طبیعی قند ناشتا بایستی کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد که در افراد دیابتی  به بیش از ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر می رسد.

افرادی که قند ناشتای آنان بین این دو میزان یعنی بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ میلی گرم در دسی لیتر است، مستعد ابتلا به بیماری قند خون هستند . به این افراد توصیه می شود اضافه وزن خود را کنترل کنند، به رژیم غذایی خود توجه داشته و ورزش مداوم را در برنامه روزانه خود قرار دهند.

یکی دیگر از آزمایشات مورد استفاده در تشخیص دیابت، اندازه گیری قند خون دو ساعت پس از مصرف گلوکز است که با علامت اختصاری ۲hpp شناخته می شود. در یک فرد سالم دو ساعت بعد از مصرف گلوکز میزان قند خون بایستی کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد. این میزان در افراد دیابتی بیش از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر است.

افرادی که قند دو ساعت بعد از مصرف گلوکز آنها بین ۱۴۰تا ۱۹۹ قرار میگیرد مستعد ابتلا به بیماری قند خون هستند و اختلال تحمل گلوکز دارند.

عوامل مستعد کننده ابتلا به دیابت عبارتند از:

افزایش سن : افراد بالای ۴۵ سال مستعد ابتلا به دیابت هستند.
اضافه وزن و چاقی
سابقه ابتلا به دیابت در بستگان درجه اول
مادرانی که نوزادی به وزن ۴ کیلوگرم به دنیا آورده اند یا درحاملگی به دیابت بارداری مبتلا شده اند.
مبتلایان به بیماری فشار خون بالا
مبتلایان به اختلال چربی خون
افرادی که قند خون ناشتا بین ۱۰۰ تا ۱۲۵ یا قند دو ساعته بین ۱۴۰ تا ۱۹۹میلی گرم در دسی لیتر دارند.
بیماری تخمدان پلی کیستیک در خانم ها

تغذیه در دیابت:

در درمان دیابت، تغذیه در کنار استفاده درست از دارو ها، کاهش وزن و ورزش نقش مهمی ایفا می کند. بهترین روش درمان دیابت کنترل قند خون توسط خود فرد است.

کالری روزانه دریافتی را متناسب با فعالیت خود تنظیم کنید. مصرف نمک را کم کنید.  حجم غذا را کاهش و تعداد وعده ها را افزایش داده و میان وعده مصرف کنید. سعی کنید سر ساعت مشخص غذای خود را میل کنید. روزانه ۶ الی ۸ لیوان آب بنوشید. هرم غذایی را بشناسید.

هرم غذایی نموداری است هرمی شکل که گروهای مواد غذایی مورد نیاز بدن را نشان می دهد.

قاعده این هرم را نان و غلات تشکیل می دهند که بیشترین سهم را در تامین انرژی مورد نیاز بدن با افزایش قند خون بر عهده دارند. در بیماران دیابتی سهم دریافتی فرد از این گروه باید به دقت کنترل شده و میزان مصرف نان، برنج، سیب زمینی و ماکارونی متناسب با شرایط فرد باشد.

سبزیجات، میوه ها، لبنبات، گوشت ، چربی و شیرینی در سطوح بعدی اند.

ضروری است در رژیم یک فرد دیابتی به مصرف حبوبات، سبزیجات، میوه ها و غلات توجه شود. فیبر موجود در این مواد زمان هضم را طولانی کرده و بدن مدت زمان بیشتری برای تعدیل قند غذای مصرفی خواهد داشت.

ورزش در دیابت:

چاقی به ویژه تجمع چربی در ناحیه کمر، شکم ، ران و باسن رابطه مستقیمی با خطر ابتلا به دیابت دارد. لذا کاهش وزن در بیماران دیابتی  به ویژه مبتلایان به نوع دو همیشه مورد توجه است.

در ورزش روند انقباضی عضلات شرایطی را ایجاد میکند که سلول ها دیگر نیازی به انسولین برای استفاده از گلوکز ندارند لذا قند به راحتی وارد سلول های ماهیچه ای شده و قند خون کاهش می یابد.

ورزش های هوازی مثل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و ائروبیک بهترین ورزش ها برای افراد دیابتی هستند. توصیه می شود برای رسیدن به نتیجه ایده آل روزانه ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

توجه کنید که ورزش زمانی می تواند در یک فرد دیابتی سودمند باشد که ابتدا قند خون کنترل شود.

[click_like post_id='94715']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.