473

چه زمانی به سرطان های دستگاه گوارش شک کنیم؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در این مطلب مهمترین نشانه های سرطان معده و روده بزرگ معرفی شده اند به طوری که در صورت مشاهده هر کدام از آنها باید به متخصص مراجعه شود.

چه زمانی به سرطان های دستگاه گوارش شک کنیم؟

علیرضا دلاوری متخصص گوارش در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به علائم سرطان معده گفت: در افراد بالای ۴۵ سال، درد سر دل، کاهش اشتها و وزن، مدفوع تیره و متمایل به سیاه می تواند به عنوان نشانه ای برای ابتلا به سرطان معده مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: هر چند این علائم با نشانه های امراض دیگر مثل ریفلاکس معده، زخم اثنی عشر، زخم خوش خیم معده و بیماری های عصبی ممکن است یکسان باشد اما افراد بالای ۴۵ سال با این علائم حتما باید از لحاظ سرطان معده بررسی و آندوسکوپی شوند.

دلاوری با اشاره به بی علامتی بعنوان مشکل اصلی سرطان روده بزرگ اظهار داشت: از آنجا که معمولا سرطان روده بزرگ علامتی را ایجاد نمی کند، غربالگری به افراد بالای ۵۰ سال توصیه می شود.

به گفته وی، افراد بالای ۵۰ سال بهتر است سالی یکبار آزمایش مدفوع (برای تست وجود خون) دهند. همچنین افراد مبتلا به کم خونی باید از لحاظ سرطان روده بزرگ سالانه بررسی شوند.

این متخصص گوارش با بیان اینکه هر ۱۰ سال یکبار بعد از سن ۵۰ سالگی باید کولونوسکوپی انجام شود، عنوان کرد: از دیگر علائم سرطان روده بزرگ می توان به دفع خون روشن و تغییرات محسوس هنگام اجابت مزاج، دل درد و کاهش وزن اشاره کرد.

دلاوری درباره سن شایع برای سرطان معده و روده بزرگ گفت: معمولا این سرطان ها در افراد بالای ۵۰ سال شایع است، البته به طور کلی افراد بالای ۴۵ سال در صورت وجود این علائم حتما تحت بررسی های دقیق تر قرار خواهند گرفت.

وی با اشاره به دیگر سرطان های مربوط به دستگاه گوارشی بیان کرد: اکثراً منشا سرطان کبد از جای دیگر و بعنوان متاستاز کبد است ولی افرادی که به سیروز کبدی دچار شده اند حتما باید هر شش ماه یکبار سونوگرافی های مربوطه را انجام دهند.

این متخصص گوارش سرطان روده باریک را بسیار نادر دانست و بیان کرد: سرطان از نوع لنفوم شکمی ممکن است با علائمی مثل تب های شبانه و درد همراه باشد، همچنین سرطان های لوزالمعده هم با درد بروز می کنند.

به گفته وی، سرطان های فوق به عنوان مجموعه سرطان های گوارشی شناخته می شوند که شایعترین آنها سرطان روده بزرگ و سرطان مری است.
بیماری

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.