654

۲ میوه بهشتی و خواص درمانی بی نظیر آنها

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

میوه ها از جمله غنی ترین منابع ویتامین ها هستند. مصرف میوه خواص درمانی بسیار زیادی برای انسان دارد تا جایی که یک ضرب المثل انگلیسی می گوید: “روزی یک سیب بخور و دکتر را فراموش کن”. حتی در قرآن هم از چند میوه نام برده شده و از آنها به عنوان میوه های بهشتی یاد شده است.

میوه های بهشتی

همزمان با فرارسیدن شب باستانی یلدا و دورهمی خانواده های ایرانی به دور سفره رنگارنگ این شب، میوه و خوراکی‌های لذیذی وجود‌دارد که خواص و نام آنها بارها در قرآن آمده و خداوند باری‌تعالی در سوره «تین» به دو میوه بهشتی خود زیتون و انجیر قسم خورده است.

در‌اینکه نعمت‌های بی‌شمار خداوند هر‌کدام بهشتی هستند و شکرگزاری آن واجب، شکی نیست،‌اما با نگاهی به سفره شب یلدا، سه میوه انار (رمان)، انجیر (تین) و کدو با نام یقطین در قرآن کریم، جدای از دیگر میوه های بهشتی ذکر شده است.

انار(رمان)

این میوه در سفره شب یلدا نماد شادی و زایش است. انار میوه ای است که از قدیم از آن به عنوان میوه ای خون ساز یاد می‌شد. به افرادی که رنگ مهتابی و از نظر جثه رنجور بودند، توصیه می‌شد که آب انار بنوشند. امروزه اثبات شده انار سرشار از ویتامین ث است که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و تصفیه کننده خون و سرشار از آهن است، در نتیجه موجب افزایش انرژی و خون سازی در بدن فرد می‌شود و تصفیه خون مانند زندگی یا زایش دوباره انسان است، به همین علت انار را نماد زایش و شادی می دانند.

خواص انار از دیدگاه معصومین(ع)

با نگاهی به قرآن‌کریم و احادیث ویژه ای از پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع) در خصوص این میوه بهشتی نقل شده است.

پیامبر خدا (ص):  «انار مهتر همه میوه هاست و هر کس یک انار بخورد ،چهل پگاه شیطان خویش را به خشم می‌آورد.»

امام علی (ع): «درهر دانه انار چون درمعده جای می‌گیرد ،حیاتی برای قلب و فروغی برای نفس است و شیطانی را که وسواس نام دارد چهل شب بیمار می‌کند.»

امام صادق (ع): «چهار چیز ،طبع را اعتدال می بخشد انارسورانی ،خرمای نارس پخته شده ،بنفشه و کاسنی.»

امام صادق (ع):« هرکس در هنگام خفتن یک انار بخورد ،تا صبح جانش در امان است.»
امام صادق (ع): «برشما باد انار ؛چرا که هیچ گرسنه ای آن را نمی خورد ،مگر اینکه وی را بسنده است و هیچ سیری آن را نمی‌خورد ،مگر اینکه غذا را بر او گوارا می سازد.»

همچنین انار سه بار در قرآن مطرح شده است؛ یک بار به عنوان نشانه خداوند (انعام/۹۹)، دیگر بار از انسان‌ها خواسته شده از انار استفاده کنند (انعام/۱۴۱) و سومین بار انار به عنوان میوه‌ای بهشتی معرفی شده است (الرحمن/۶۸).

انجیر(تین)

انجیر ازجمله میوه‌ای است که در قرآن کریم از آن به نیکی یاد شده و این کلام آسمانی، ارزش انجیر را نشان می‌دهد. دانش پزشکی، این واقعیت را از نظر علمی تأیید می‌کند که انجیر میوه با ارزشی است و از لحاظ تأمین سلامتی برای همه ضروریست، چرا که وجود مقدار زیادی فسفر، این حقیقت را نشان می‌دهد که انجیر در پرورش هوش و حافظه، بسیار مفید است.

امام رضا (علیه‌السلام) می‌فرماید: “یشّد الفم و العظم” انجیر، دهان و استخوان را محکم می‌کند.  در بخش دیگری  علی ابن موسی الرضا(ع) می‌فرمایند: وَلایُحتاجُ مَعَهُ إِلی دَواءٍ؛ با وجود انجیر، دیگر شما احتیاجی به دارو ندارید.

امام رضا (ع) هم درباره اهمیت و جایگاه با ارزش این میوه، علاوه بر آنکه فرمودند با آن احتیاجی به دارو نیست، می‌فرمایند: درخت انجیر، شبیه‌ترین گیاه به گیاهان بهشتی است.

انجیر یک بار در قرآن کریم مطرح و به آن سوگند یاد شده است و به همین دلیل آن سوره به نام سوره انجیر(تین) نام‌ گذاری شده است.

کدو(یقطین)

کدو حلوایی غنی از ویتامین A، C و E می‌باشد. منبع خوبی از ترکیبات فلاوونوئید پلی‌فنولیک مثل بتاکاروتن و آلفا کاروتن، کرپتوگزانتین، لوتئین، زئاگزانتین است. (کاروتن در بدن تبدیل به ویتامین A می‌شود). ســرشار از ویــتامین‌های B کمپلکس، مثل فولیت‌ها، نیاسین، ویتامــین‌های B۶، تــیامین و اسیدپانتوتنیک است.

حاوی املاح معدنی مثل مس، کلسیم، پتاسیم و فسفر می‌باشد. دانه‌های کدو حلوایی، بهترین منبع تأمین فیبر و اسیدهای چرب اشباع‌نشده و مفید برای قلب هستند. کدو تنبل را برای شب یلدا به راحتی می‌توانید از سبزی فروشی‌ها تهیه کنید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.