402

۱۰ علامت هشدار دهنده ديابت

|
0 دیدگاه

دیابت یک بیماری مزمن و متابولیکی است. در این بیماری در سوخت و ساز قند خون (گلوگز) اختلال ایجاد می شود.

ده علامت هشداردهنده ديابت

مولکول های قند از طریق غذا خوردن و دستگاه گوارش وارد خون و به وسیله هورمونی به نام انسولین که از لوزالمعده ترشح می شود، به سلول های بدن اجازه ورود می یابند تا برای ذخیره شدن در بدن و یا تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرند.

ده علامت هشداردهنده ديابت اختصاصی «تابناک باتو»؛ دیابت بیماری پیچیده ای است که بر همه جوانب زندگی مبتلایان تأثیر می گذارد.

مبتلایان به بیماری قند یا دیابت در معرض نابینایی، نقص عضو، سکته های قلبی، نارسایی کلیه، ناتوانی جنسی، آسیب های پوستی، بالا رفتن فشار خون و…هستند. تشخیص بموقع و کنترل دیابت می تواند از عوارض احتمالی آن بکاهد.

بنا بر این گزارش، دیابت یک بیماری مزمن و متابولیکی است. در این بیماری در سوخت و ساز قند خون (گلوگز) اختلال ایجاد می شود.

مولکول های قند از طریق غذا خوردن و دستگاه گوارش وارد خون و به وسیله هورمونی به نام انسولین که از لوزالمعده ترشح می شود، به سلول های بدن اجازه ورود می یابند تا برای ذخیره شدن در بدن و یا تولید انرژی مورد استفاده قرار گیرند.

در بیماری دیابت انسولین ناکافی است و یا سلولها نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند. در این گزارش با ده علامت که نشان می دهد فرد مبتلا به دیابت است، آشنا خواهید شد.

پر ادراری

به طور متوسط هر فردی ۴ تا ۷ بار روزانه به منظور دفع ادرار به دستشویی می رود، اما در افراد مبتلا به دیابت پر ادراری هم از لحاظ حجم و هم از لحاظ دفعات رفتن به دستشویی افزایش می یابد، زیرا میزان زیادی از گلوکز خون جذب نمی شود و بدن باید آن را از طریق ادرار دفع کند.

تشنگی مفرط

وقتی فرد دچار پر ادراری می شود، آب زیادی از بدن او دفع می شود و در مقابل به آب بیشتری احتیاج پیدا می کند و احساس تشنگی مفرطی به او دست می دهد.

خستگی

انسولین باعث جمع شدن گلوگز بدن برای تولید انرژی است. وقتی میزان انسولین در بدن کم و ناکافی باشد، بدن قادر به تولید انرژی مورد نیاز برای انجام فعالیت های روزانه نخواهد بود.

تاری دید

بالا رفتن قند خون و عدم جذب آن مکانیزم چشم را دچار تغییر می کند و باعث کاهش مایعات موجود در آن میشود، به طوری که عدسی چشم خیلی سخت متمرکز می شود و اگر دیابت کنترل نشود، موجب از بین رفتن شبکیه چشم و حتی نابینایی خواهد شد.

زخم یا خونریزی که دیر بهبود می یابد

خونی که قند بالایی دارد، جریان اکسیژن در آن کاهش می یابد و همین منجر به آسیب دیدن اعصاب و رگ های خونی خواهد شد؛ بدین معنا که زخم ها دیر بهبود یافته و بسته می شوند، به همین دلیل، احتمال انتقال بیماری ها در افراد مبتلا به دیابت از طریق زخم افزایش می یابد.

گزگز کردن و مورمور شدن دست و پاها

کاهش سرعت جریان خون باعث مورمور شدن، گزگز کردن در پاها، دست ها و همچنین التهاب بازوها، ساق پا و کف دست و پاها می شود.

خطوط دور گردن

یکی از نشانه های دیابت این است که اغلب پوست پشت گردن و بالای کمر دچار ضخامت و تیرگی می شود. از همین روی خطوط حلقه ای پشت گردن را باید جدی گرفت.

تورم لثه

پژوهش ها نشان می دهد که بین قند خون بالا و بیماری های لثه ارتباط دو جانبه وجود دارد؛ به این معنا که میزان ابتلای افراد دیابتی به بیماری های لثه و دهان و دندان بیشتر از سایرین است و در مقابل عفونت های مزمن لثه هم می تواند از عوامل مستعد کننده فرد به دیابت باشد.

زیاده روی در خوردن قندها و کربوهیدرات ها، التهابات لثه را در افراد دیابتی افزایش می دهد.

عفونت قارچی

قارچی شبیه مخمر مسئول بیشتر عفونت های قارچی مبتلایان به دیابت است. عفونت ناشی از این قارچ ها خارش دار، قرمز روشن و اغلب با تاول و فلس احاطه شده و در نقاط گرم و مرطوب احتمال رشد آنها بیشتر است.

کاهش وزن و لاغری ناگهانی

افراد چاق بیش از همه در معرض ابتلا به بیماری دیابت هستند.

کاهش وزن ناگهانی و غیر منتظره در حالی که فرد همچنان پرخور است و تغییری در رژیم غذایی خود ایجاد نکرده باشد، از جمله علایم هشدار دهنده بیماری قند خون است. بدن مقدار زیادی کالری از دست می دهد و به دلیل عدم جذب گلوگز نمی تواند آن را جایگزین کند.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.