168

ارتکاب نیمی از منازعات ناشی از اعتیاد است

|
0 دیدگاه

پژوهش‌هایی که در سال‌های اخیر صورت پذیرفته حاکی از این امر است که ارتکاب نیمی از منازعات، جرایم علیه اموال و تجاوزات جنسی ناشی از اعتیاد بوده و در اغلب آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، کودک آزاری و روسپی‌گری نیز می‌توان ردپای سوءمصرف موادمخدر را ملاحظه کرد.

منازعات ناشی از اعتیاد

 رسول نامی در کارگاه آموزشی آسیب‌شناسی اجتماعی و جرم‌شناسی سوء‌مصرف موادمخدر و روانگردان افزود: مفهوم مشارکت در ادبیات توسعه اجتماعی انسانی از جایگاهی منحصربفرد برخوردار است و توسعه اجتماعی و انسانی محیط‌های شهری در گرو مشارکت‌های مردمی است.

وی بیان کرد: امروزه سوء مصرف موادمخدر به عنوان یک مسئله اجتماعی و مشکل بهداشتی در سطح کشور مطرح شده و چگونگی مقابله و پیشگیری از آن به یک بحث ملی تبدیل شده است.

وی با تأکید بر آسیب‌های اجتماعی ناشی از سوء مصرف موادمخدر گفت: کاهش سن شروع به اعتیاد، تغییر الگوی جنسی سوء مصرف و گرایش به موادمخدر توهم‌زا و محرک همچون روانگردا‌ن‌ها و موادمخدر صنعتی همچون شیشه و کراک ناشی از ناکارآمدی سیاست‌های قهری و مقابله‌ای با اعتیاد است.

وی افزود: پیشگیری از اعتیاد در محیط‌های اجتماعی با اتخاذ امر به معروف و نهی از منکر و اشاعه رویکرد پیشگیری از سوءمصرف موادمخدر محقق می‌شود سازوکاری که تنها با مشارکت سازمان‌های متولی و نهادهای مدنی بالفعل شده و در واقع این اصل مهمترین مولفه توفیق طرح‌هایی است که به پیشگیری از اعتیاد می‌پردازند.

نامی گفت: طی سال‌های اخیر این واقعیت به تدریج پذیرفته شده است که اگر قرار باشد فایده برنامه‌های توسعه اجتماعی و انسانی به مردم برسد، خود این مردم باید نقشی اساسی دراین فرآیند داشته باشند و مفهوم مشارکت در ادبیات توسعه اجتماعی انسانی در حال حاضر از جایگاهی منحصربفرد برخوردار است.

جانشین معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرد تا برنامه‌های پیشگیری محله محور در حوزه اعتیاد همزمان با توسعه اماکن فرهنگی و اجتماعی محلات، تقویت زیرساخت‌های شهری و توانمندسازی افراد آسیب‌پذیر محقق شود.

[click_like post_id='110667']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.