Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
به آساني ، ايجاد حسي خوب
220

به آساني ، ايجاد حسي خوب

|
0 دیدگاه

دختر ۳ ساله شما سعي مي‌كند خودش لباس بپوشد.

به آساني ، ايجاد حسي خوب

پيراهن و شلوارش را بي‌نقص مي‌پوشد، اما جوراب‌هايش را پشت و رو پا مي‌كند. كدام يك از مواردي كه در زير مي‌آيد مي‌تواند براي كودك شما كمك‌كننده باشد: «مريم، تو دوباره جوراب‌هايت را اشتباه پا كردي؟

چرا هيچ‌وقت يادت نمي‌ماند كه قست پرزدار پشت جوراب است؟» يا «آفرين! تو پيراهن و شلوارت را درست پوشيدي، اما عزيزم دفعه بعد يادت باشد كه قسمت پرزدار، پشت جوراب است.»

اگر به اين جملات دقت كنيم،‌خواهيم فهميد كه مورد دوم چون روي توانايي‌ مريم تأكيد مي‌كند، بيشتر به رشد اعتماد به نفس او كمك مي‌كند. وقتي كودكان به خودشان اطمينان پيدا مي‌كنند،‌كارها را بهتر انجام مي‌دهند و براي انجام دادن كارهاي جديدتر مشتاق‌تر مي‌شوند.

آنها با اين كار مهارت‌هاي جديدي كسب مي‌كنند و روز به روز هم اعتماد بيشتري در مورد توانايي‌هايشان به دست مي‌آورند. اعتماد به نفس موجب موفقيت مي‌شود. از سوي ديگر، ‌وقتي بچه‌ها به اين باور برسند كه نمي‌توانند هيچ كاري را درست انجام دهند،‌

ميلي به انجام دادن فعاليت‌هاي جديد پيدا نمي‌كنند و پذيراي شكست مي‌شوند. بنابراين، از چالش‌هاي تازه اجتناب مي‌كنند، هرگز ياد نمي‌گيرند كه مي‌توانند كاري را درست انجام دهند ،‌اطمينان آنها به خودشان هرگز رشد نمي‌كند و نتيجه اين شكست اعتماد به نفس پايين مي‌شود.

منتقد هميشگي بودن تنها يك چيز به كودكان ياد مي‌دهد: تو نمي‌تواني كاري را درست انجام دهي.

چگونه فكر مي‌كنيد؟

واكنش‌هايي كه والدين و ساير بزرگسالان به فعاليت كودك نشان مي‌دهند باعث ميشود كه کودک خودش را كارامد يا ناكارامد تصور كند. آيا شما به اينكه چگونه كودكتان به موفقيت‌هاي خود افتخار مي‌كند توجه كرده‌ايد؟

آنها اغلب اصرار دارند كه شما به آنچه درست كرده‌اند نگاه كنيد و نظرتان را بگوييد. كودكان نياز دارند كه به چشم افرادي توانا و قدرتمند ديده شوند، اما آنها از دانش و مهارت‌ لازم براي رشد خود بهره‌مند نيستند.

فهرست كارهايي كه مي‌توانند انجام دهند كمتر از آنهايي است كه نمي‌توانند. آنها واقعاً به كمك شما براي رشد خود نياز دارند.

حس مشترك والدين

حس مشتركي بين تمام والدين وجود دارد كه اين است: اگر من بخواهم كودكي توانا داشته باشم،‌بايد تمام اشتباهاتش را به او تذكر دهم و آنها را تصحيح كنم.

اما بايد دانست كه منتقد هميشگي بودن تنها يك چيز به كودكان ياد مي‌دهد: تو نمي‌تواني كاري را درست انجام دهي. وقتي والدين به جنبه‌هاي مثبت كار كودك توجه دارند،‌ در واقع به داشتن احساس خوب در بچه‌ها كمك مي‌كنند.

براي اينكه به رشد اعتماد به نفس كودكتان كمك كنيد به اين موارد توجه داشته باشيد:

بر توانايي‌ها و موفقيت‌هاي كودكتان تأكيد كنيد.
به او نشان دهيد كه به توانايي‌هايش ايمان داريد.
اسباب موفقيت فرزندتان را فراهم كنيد.

واكنشي كه به موفقيت‌هاي آنها نشان مي‌دهيد،‌ مثبت اما واقع‌بينانه باشد.

البته هيچ پدر و مادري نمي‌تواند جلوي تمام شكست‌هاي ممكن فرزند خود را بگيرد. كودكان شكست را نيز مثل موفقيت‌ تجربه مي‌كنند. اما آنهايي موفقند كه ضعف‌ها و اشتباهاتشان را مي‌پذيرند و در آخر به اين نتيجه مي‌رسند كه به رغم همه چيز، شايسته‌اند.

طبق يك ضرب‌المثل قديمي،‌«هيچ چيزي به اندازه موفقيت ياددهنده نيست». اجازه دهيد فرزندتان طعم شيرين موفقيت را بچشد. او را بيشتر در موقعيت‌هايي قرار دهيد كه احتمال موفقيت هست، نه شكست:

لباس‌هايي را كه مشكل پوشيده مي‌شوند شما تنش كنيد و لباس‌هاي ساده را به آنها واگذاريد.
براي اينكه از صدمه ديدن آنها جلوگيري كنيد براي آنها ظروف پلاستيكي تهيه كنيد.
اشيايي را خريداري كنيد تا بتوانند دستكاري‌شان كنند.
آنها را درگير تجربه‌هاي متنوع جسمي، ذهني و اجتماعي كنيد.

تشويق

اعتماد به نفس شبيه موج كوچك است. وقتي كودك احساس كند در حوزه‌اي خاص داراي توانايي است، احتمالاً اين احساس خود را به ساير زمينه‌ها نيز گسترش خواهد داد.

اين موج غالباً با اولين تشويق‌هاي والدين به وجود مي‌آيد. تشويق، اعتماد به نفس كودك را پايه‌ريزي و سازماندهي مي‌كند. رفتار اشتباه در اكثر موارد نتيجه عدم تشويق است. تشويق در ايجاد اعتماد به نفس كودك، ‌به‌ويژه مواقعي كه درست رفتار مي‌كند، بسيار تأثيرگذار است. متأسفانه اكثر روش‌هاي تربيتي ما بين تجربيات غير تشويقي ،‌سرخوردگي، افراط‌كاري، توجه بيش از اندازه يا غفلت كردن نوسان دارند.

تشويق نه تنها در جهت افزايش رفتار هاي مطلوب موثر است بلکه مي توانيم در ايجاد رفتار پسنديده هم از آن ياري جست. در روانشناسي به آن شکل دادن رفتار مي گويند. به اين معني که با کوچکترين تغييري در جهت مثبت ، تغيير مورد نظر را تشويق نماييد با اين کار مي توانيد منتظر تغيير هاي بعدي باشيد.اكثر روش‌هاي تربيتي ما بين تجربيات غيرتشويقي،‌سرخوردگي، افراط‌كاري، توجه بيش از اندازه يا غفلت كردن نوسان دارند.

تشويق يا ستايش؟

تشويق ، چيزي بيش از تمجيد است. در حقيقت، ستايش كردن يكي از عوارض تشويق نادرست به حساب مي‌آيد، ‌زيرا وقتي آن را به كار مي‌بريد، ‌كودكان اين برداشت را خواهندكرد كه شما چيزي فراتر از توانايي‌هاي آنها انتظار داريد.

اما تشويق به اين معني است كه من تو را آن‌طور كه هستي مي‌پذيرم، نه آن‌طور كه مي‌تواني باشي. كدام يك از اين عبارات، اگر به شما گفته شود، احساس خوبي در شما ايجاد مي‌كنند: «خيلي سخت است، خودم برايت انجام مي‌دهم» يا «بله،‌خيلي سخت است،

اما من به توانايي تو ايمان دارم» ؟ اگر توجه كنيد،‌ مي‌بينيد كه مورد دوم بيشتر باعث برانگيزاندن احساس مثبت در شما مي‌شود. اكنون به برخي مثال‌ها كه در آن از كلمات تشويقي و غيرتشويقي به كار رفته است اشاره مي‌كنيم. به خاطر داشته باشيد هر وقت فرزندتان را تشويق مي‌كنيد، ‌به شكل‌گيري شخصيتي شاد و با اعتماد به نفس بالا در او كمك مي‌كنيد.

قدرت والدين

بسيار مهم است كه والدين در تربيت فرزندانشان از قوانين و محدوديت‌هاي منطقي استفاده كنند كه البته به مرور زمان و با رشد كودك بايد تغيير كند.

اگر والدين از روش‌هاي خشني براي تسلط بر كودك استفاده كنند و خواسته‌هاي طبيعي آنها را سركوب كنند، آن احترام به خود لطمه مي‌بيند و در نتيجه دچار كاهش اعتماد به نفس مي‌شود.

وقتي احترام به خود كودك لطمه مي‌بيند (يا رشد نمي‌كند)،‌كودك بالقوه به رفتارهاي خشن و انحرافي ترغيب خواهدشد. كودكاني كه احساس بي‌قدرتي مي‌كنند اغلب نسبت به خود و ديگران رفتارهاي تخريبي را پيش مي‌گيرند.

اين عمل آنها تلاشي غيرقابل قبول براي به‌دست آوردن كنترل محيط شان محسوب مي‌شود.

عبارات تشويقي عبارات غير تشويقي

تو مي تواني انجام دهي تو هميشه اشتباه مي کني ، کمي دقت کن
من به تو ايمان دارم شک دارم بتواني آن را انجام بدهي
کارت خوب است مي شد از اين بهتر هم عمل کني
از ترانه ات لذت بردم موسيقي خوبي بود،اما بعضي نت هايش نقص داشت
بازي ات خوب است خوب، بازي تو کمي نسبت به پارسال بهتر شده

البته گاه خوب است او را به صورت واقع بينانه با نقايص کار آشنا کنيد اما در همين زمينه هم لحن کلام شما مي تواند موثر باشد. به عنوان مثال بگوييد از ترانه ات لذت بردم. حالا بيا با هم بررسي کنيم تا ببينيم اگر چه کار کني بهتر از اين هم خواهد شد.

[click_like post_id='105856']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.