Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
مسئوليت بيشتر،یعنی چربي زیادتر؟
232

مسئوليت بيشتر،یعنی چربي زیادتر؟

|
0 دیدگاه

تايج يک تحقيق جديدحاکي از آن است که، نوع مسئوليتي که افراد در محل کار خود دارند، مي‌تواند شانس آنها را براي چاق شدن تحت‌تاثير قرار دهد.

مسئوليت بيشتر،یعنی چربي زیادتر؟

در سال ۲۰۱۴، بيش از ۹/۱ ميليارد نفر در سراسر جهان اضافه وزن داشتند که از اين تعداد، ۶۰۰ ميليون نفر چاق محسوب مي‌شدند. محققان معتقدند نوع کار افراد مي‌تواند در چاقي آنها تاثيرگذار باشد.

محققان در اين مطالعه بين‌المللي، داده‌هاي ۴۵۰ فرد (۲۳۰ زن و ۲۲۰ مرد) را که اغلب آنها در سنين ميانسالي قرار داشتند، بررسي کردند. اين افراد در انواع مشاغل مختلف، مشغول به کار بودند.

محققان، قد، وزن و دور کمر آنها را اندازه گرفته و با استفاده از مصاحبه تلفني، در مورد وضعيت شغلي‌شان اطلاعاتي کسب کردند. پس از کنترل سن، جنس، درآمد خانوار، ساعت‌هاي کاري و طبيعت کار، محققان دريافتند که دو عامل ارتباط نسبتا قوي با چاقي داشتند.

نکته جالب توجه آنکه اين دو عامل، تاثير معکوس گذاشته بودند. اين نتايج نشان دادند که داشتن مهارت و آزادي براي استفاده از آنها در محل کار، با شاخص توده بدني کمتر و سايز پائين‌تر کمر همراه بود،

در حالي که اگر کسي مجبور بود تصميم‌هاي زيادي را در محل کار خود و براساس مسئوليت‌هايش اتخاذ کند، اندازه کمر بيشتري داشت.

با توجه به اين نتايج، به نظر ي‌رسد به غير از پرخوري و نداشتن فعاليت، فاکتورهاي ديگري، مانند وضعيت‌هاي زيست‌محيطي، رواني، اجتماعي و فرهنگي هم در بروز چاقي اهميت دارند.

شايد بتوان اينطور توجيه کرد، داشتن مسئوليت زياد، استرس فرد و مصرف غذاي وي را افزايش داده يا با تغييراتي در بدن براي پردازش مواد غذايي همراه مي‌شود که نتيجه‌اي ندارد جز تجمع چربي.

[click_like post_id='105624']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.