Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
نحوه شیر دهی به نوزدان دو قلو
433

نحوه شیر دهی به نوزدان دو قلو

|
0 دیدگاه

باور های غلطی در مورد شیر دادن به دو قلو ها وجود دارد، برخی بر این باورند که بهتر است فقط به یکی از نوزادان شیر مادر بدهند ولی این حرف کاملا غلط است.

نحوه شیر دهی به نوزدان دو قلو

باور های غلطی در مورد شیر دادن به دو قلو ها وجود دارد ، برخی بر این باورند که بهتر است فقط به یکی از نوزادان شیر مادر بدهند ولی این حرف کاملا غلط است. درست است که شیر دادن به دو نوزاد به طور همزمان سخت است، اما راه هایی برای حل کردن این موضوع وجود دارد.مثلا مادر می تواند زمان شیر دادن به نوزادان را طوری تعیین کند که در زمان های مختلف به آنها شیر دهد.

دو قلوها

نحوه ی قرار گرفتن بدن بسیار مهم است. باید به گونه‌ ای بنشینید که ستون مهره‌ ها کاملا راحت باشد. می‌ توانید یک بالش نیز در پشت کمرتان قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر در حین شیر دادن به جلو خم شوید یا بدن به یکی از طرفین بیشتر متمایل باشد در طول زمان موجب ناراحتی و درد در ناحیه گردن و پشت می‌ شود.

اگر قصد دارید هر  دو نوزاد را در یک زمان با هم شیر دهید به خاطر داشته باشید که ۸۰ درصد زمان شیر خوردن را با هم شیر بخورند، اما ۲۰ درصد باقیمانده را هر کدام به تنهایی شیر دهید. این کار از نظر روان ‌شناسی و عاطفی به کودک کمک می ‌کند تا توجه خاص مادر را دریافت کند.

مادرانی که فرزندان دوقلو دارند باید به سلامت خود توجه کافی داشته باشند و وزن بدن را مرتب تحت کنترل قرار دهند. شاید نیاز داشته باشید که روزانه ۱۰۰۰ کالری اضافه مصرف کنید.

در ضمن به منظور تامین مایعات بدن روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید. البته اگر تمایل داشتید می ‌توانید بیشتر از این مقدار نیز مصرف کنید.

بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیرمادر، افزایش وزن و قد شیرخوار بر اساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک کودکان و با بررسی رشد ماهیانه شیرخوار این کار میسر است

مصرف زیاد چای و قهوه و مواد حاوی کافئین دار توصیه نمی ‌شود زیرا موجب خروج مایعات از بدن می ‌شود.

در عوض می ‌توانید از شیر یا آبمیوه ی بیشتر استفاده کنید و به منظور جلوگیری از اضافه وزن نیز می ‌توانید آب به آبمیوه خود اضافه کرده و آن را میل کنید.

شیر مادر تا یک سالگی برای نوزاد بهترین است و موجب می شود نوزاد کمتر دچار عفونت های مختلف شود. شیر مادر به علت دارا بودن ماده ایمنی به نام ایمونوگلوبین تا حدود زیادی اسهال و استفراغ نوزاد را کاهش می دهد و نسبت به بعضی بیماری های دیگر ایجاد مصونیت نموده و می توان گفت اولین واکسن نوزاد است.

شیرمادر نه تنها کامل ترین غذا برای نوزاد است بلکه عامل مهمی در پیشگیری از عفونت و ضامن سلامتی جسمی و روانی شیرخوار می شود.

شیر مادر درجه حرارت مناسب داشته، از آلودگی عاری است و میزان ابتلا به آسم و آلرژی را در شیرخوار کاهش می دهد.

تغذیه با شیرمادر ارتباط عاطفی مادر و شیرخوار را که در نوزادان کم‌ وزن در معرض خطر است، بهبود می ‌بخشد.

شیرمادر در هر زمانی با دمای مناسب و با توجه به نیاز کودک در دسترس او است. شیرمادر نیاز به حمل ندارد و هر کجا برود آمادگی تولید شیر وجود دارد بدون آن که گرم یا سرد باشد.

شیر مادر در روزهای اول آغوز نامیده می شود که برای نوزاد ضروری است بنابراین تغذیه ی نوزاد باید بلافاصله بعد از زایمان و با آغوز شروع شود. تداوم شیردادن از سینه مادر با فواصل کوتاه مهمترین عامل ترشح و افزایش شیر مادر می باشد، لذا به هیچ عنوان نبایستی به نوزاد شیرخشک داد، مگر در موارد استثنایی که بایستی حتما توسط پزشک توصیه شود.

بیماری های رایج مادران و مصرف دارو توسط مادر مانع از شیردادن به نوزاد نمی باشد. به جز چند مورد استثنایی که بایستی توسط پزشک کودکان تجویز شود.

در صورتی که شیرخوار از شیرمادر استفاده می کند نیازی به نوشیدن آب اضافی ندارد و اگر به علت گرمی محیط نیاز به آب اضافی باشد می توان از آب جوشیده خنک شده استفاده کرد.

بهترین راه برای تشخیص کافی بودن شیرمادر، افزایش وزن و قد شیرخوار بر اساس منحنی رشد است که با مراجعه به پزشک کودکان و با بررسی رشد ماهیانه شیرخوار این کار میسر است. نوزاد در روزهای اول تولد کمی وزن از دست می دهد. این پدیده طبیعی است و نباید آن را به حساب کمبود شیرمادر گذاشت.

اصولا تشخیص کمبود شیرمادر و احتیاج به شیرخشک در صلاحیت پزشک کودکان است، لذا بدون مشاوره با پزشک کودکان اقدام به تجویز شیرخشک ننمایید.

[click_like post_id='102327']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.