Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
واکنش کودک ما در برابر نوزاد جدید چگونه است ؟
222

واکنش کودک ما در برابر نوزاد جدید چگونه است ؟

|
0 دیدگاه

اگر چه کودک ماپیش از به دنیا آمدن نوزاد جدید هیجان زده وخوشحال بود اما ممکن است ناگهان با به خانه آمدن نوزاد جدید تغییر نظر دهد.

واکنش کودک ما در برابر نوزاد جدید چگونه است ؟

رفتار کودک شما تا اندازه ای بستگی به خلق وخوی او دارد. کودکانی که انعطاف پذیر ، خود بسنده ومتکی به خود هستند راحت تر خود را با شرایط جدید وفق  می دهند . اما کودکانی که از حساسیت بالایی برخوردارند به زمان بیشتری برای تغییر نیاز دارند و ممکن است سازگاری با جریان جدید مدت زیادی طول بکشد . کودک اول شما ممکن است به یک نوزاد جدیدی که به فامیل اضافه شده واکنش نشان دهد .

( با نشستن در رختخواب نوزاد ویا درخواست شیشه برای نوشیدن )وببیشتر زمانی که شما بخواهید از آن نوزاد جدید نگهداری کنید ویا قنداق اورا عوض کنید ،سعی در جلب توجه شما می کند .

حتی ممکن است کودک برای نشان دادن خود ناگهان ضربه ای به دست نوزاد بزند ویا اسباب بازی اورا از دستش برباید .، در این وضع شما می توانید از کودک بخواهید با نوزاد مهربان باشد وبگویید مثلاکشیدن دست می تواند به نوزاد صدمه بزند واگر نیاز دارد چیزی را بکشد می تواند با ماشین اسباب بازی خود این کار را بکند .

چگونه می توانیم به کودک خود در پذیرش نوزاد جدید کمک کنیم ؟

دادن یک کار خاص به کودک کمک می کند واو این کار محول شده را به خوبی انجام داده وشما را شگفت زده خواهد کرد . در هنگام حمام کردن نوزاد ، اگر شما به طور مطمئین نوزاد را نگه دارید شاید فرزند پنج ساله شما بتواند در صابون زدن وشتشو به شما کمک کند .
کودکان بزرگتر می توانند با تکان دادن گهواره وخواندن کتاب وآواز یا دادن شیشه شیر به نوزاد ، لذت ببرند .

نظر کودک خود راجویا شوید مثلا بپرسید فکر می کنی نوزاد چه رنگ لباسی دوست دارد بپوشد آبی یا زرد ؟ یا از کودک بخواهید قصه برای نوزاد بگوید . کودکان دارای استعداد ذاتی برای سرگرم کردن َ،آواز خواندن ورقصیدن یا شکلک درآوردن هستند وکودکان کوچکتر شنودگان قدرشناسی هستند در این حالت وقتی خنده بر لبان برادر یا خواهر کوچکتر می آـید نه تنها کودک از کار خود احساس غرور می کند بلکه از توجه شما لذت می برد .

کودک بزدگتر را نزد نوزاد ببرید وبه همراه اوبه برادر یاخواهر کوچکتر او نگاه کنید واز او بخواهید آنچه را که می بیند  توصیف کند . به چشمها ی نوزاد نگاه کنید وکار چشم را توضیح دهید . چطور دستهایش را نگه داشته ، شما حتی وقتی نوزاد خواب است می توانید این کارها را انجام دهید . در مورد نقش جدید کودک داستان هایی را بخوانید ، داستان هایی را در باره سختی ها وشادی های داشتن نوزاد جدید که بتواند به سازگاری کودک به موقعیت جدید کمک کند ، بازگو کنید .

کتاب ها می تواند در باره خصوصیات بچه هایی باشد که از آمدن نوزاد جدید در زندگی شان ناخرسند وخشمگین هستند . خواندن این کتابها کمک می کند کودک ما متوجه شود احساسات اوطبیعی است . همچنین می توانیم داستان هایی به کودک بگوییم که لذت داشتن نوزاد جدید ،.نقش مثبت نوزاد در زندگی واحساس غروری که کودک می تواند از داشتن خواهر یا برادر جدید داشته باشد ، را در یابد .

به کودک خود اجازه دهید داستان بگوید وبه او کمک کنید کتاب ساده باعکس خود ونوزاد جدید درست کند او حتما”به گرفتن عکس ومرتب کردن آن ونوشتن داستان علاقه مند خواهد بود.
احساسات او را تایید کنید ،

احساس تغییر در کودک شما با آمدن نوزاد جدید طبیعی است . کودک سالها شما را برای خود داشته است اما ناگهان باید شما را با نوزاد جدید شریک شود نوزادی که توجه ووقت زیادی از شما می گیرد .  به جای سرزنش کودک ، احساسات او را تایید کنید وبگویید به نظر غمگین می آیی ، آیا می خواهی درباره غصه ات صحبت کنیم ؟ آیا وقتی از من می خواهی کاری برایت انجام دهم ومن مجبورم به کارهای نوزادمان رسیدگی کنم ناراحت می شوی ؟

شما می توانید با توجه به نیاز کودک به حرف های او گوش کنید واو را در آغوش بگیرید .
اوقاتی را به تنهایی با کودک خود بگذرانید . هر روز وقتی را باکودک بزرگتر خود حتی دقایقی با او به نقاشی کردن یا خواندن کتاب بگذرانید . این کار کمک می کند او احساس خاص بودن کند ویک یاد آوری است که شما همانطور که مادر نوزاد هستید ،مادر او هم هستید . عکسهای نوزادی کودک بزرگتر را به او نشان دهید .برای او تعریف کنید که وقتی او نوزاد بوده هم به مراقبت های خاصی نیاز داشته است .

اجازه بدهید کودک بزرگتر کارهای خود را انجام دهد. اگر کودک شما علاقه ای به مشارکت در انجام کاری برای نوزاد ندارد به او فشارنیاورید خیلی از بچه ها برای مدت کوتاهی به نوزاد کوچک بی تفاوت می شوند وبا بی توجهی خود از عهده این تغییر جدید زندگی بر می آیند .در این حالت شما نباید از او بیش از آنچه خود او دوست دارد انتظار داشته باشید . او به موقع در پیرامون شما خواهد بود .

[click_like post_id='102351']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.