Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
باورهای غلط درباره مصونیت زنان نسبت به سکته قلبی
298

باورهای غلط درباره مصونیت زنان نسبت به سکته قلبی

|
0 دیدگاه

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این تصور که شیوع سکته قلبی در میان زنان کمتر از مردان است را یک ذهنیت رایج اشتباه در جامعه دانست و خواستار اصلاح این تصور نادرست شد.

باورهای غلط درباره مصونیت زنان نسبت به سکته قلبی

 عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، این تصور که شیوع سکته قلبی در میان زنان کمتر از مردان است را یک ذهنیت رایج اشتباه در جامعه دانست و خواستار اصلاح این تصور نادرست شد.

دکتر مسعود اسلامی اظهار داشت: بسیاری از افراد جامعه ما فکر می کنند شیوع سکته قلبی در زنان کمتر از مردان است درصورتیکه آمار سکته زنان در سنین بعد از ۵۰ سالگی (دوران یائسگی) بیشتر می شود و به همین علت، بیماری آنها دیرتر تشخیص داده شده و با عوارض بیشتری به پزشک مراجعه می کنند.

این متخصص قلب و عروق درباره دلایل افزایش آمار سکته های قلبی و مغزی ایران در گزارش های موجود، گفت:از یک سو، با تکنولوژی های مدرن و روشهای تشخیصی جدید، آگاهی مردم درباره تشخیص بیماری ها بیشتر شده.

و گزارش های بیشتری به ثبت می رسد و از سوی دیگر، متاسفانه به دلیل کنترل نشدن مناسب عوامل خطر زا یا ریسک فاکتورهای بیماری عروق کرونر و سکته های قلبی، شیوع این بیماری ها در سطح جامعه افزایش داشته است.

وی درباره عوامل محیطی تشدید کننده سکته های قلبی و مغزی نیز توضیح داد: یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در رسوب چربی در جداره رگ ها و وقوع تصلب شرائین، سابقه خانوادگی است و اگر یکی از اعضای خانواده در سنین زیر ۶۵ سال، سکته کرده باشد احتمال بروز برای سایر اعضای خانواده بیشتر است.

اسلامی تصریح کرد: هرچند نمی توانیم مساله ژنتیکی را تغییر بدهیم ولی دیگر عوامل مهم بروز سکته همچون استعمال دخانیات چه به صورت سیگار، پیپ یا قلیان، قابل کنترل هستند.

وی میزان رو به رشد بیماری دیابت، چربی خون و فشار خون بالای شریانی (بالاتر از ۱۴) در جامعه را از مجموعه عوامل تاثیرگذار در بروز سکته های قلبی و مغزی ذکر کرد.

سهم ۹۰ درصدی عوامل ژنتیکی در بروز فشارخون بالا

این متخصص قلب و عروق خاطرنشان کرد:۹۰ درصد فشارخون بالا در افراد جامعه، زمینه و عامل ژنتیکی دارد به این ترتیب که اگر والدین خانواده دچار فشارخون بالا باشند، احتمال بروز این بیماری در فرزندان نیز افزایش می یابد.

وی ادامه داد: علاوه بر وراثت، مصرف زیاد نمک، استرس روحی و چاقی از دسته عواملی هستند که باعث می شود فشارخون بالا بسیار زودتر و شدیدتر در افراد ظاهر شود.

میزان استاندارد بین المللی مصرف نمک، حدود ۴ گرم در شبانه روز است که طبق آمارهای موجود، میزان مصرف در ایران دو تا سه برابر آمارهای جهانی گزارش می شود.

به گفته اسلامی، سکته یکی از عوامل اصلی مرگ و میر در ایران به شمار می آید به گونه ای که ۳۰ درصد مرگ و میرهای جامعه براثر سکته های قلبی و مغزی رخ می دهد و بیشترین شیوع سنی سکته در کشور بین سنین ۴۰ تا ۶۰ و ۷۰ سال است.

[click_like post_id='100859']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.