Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
بامن حرف بزن تا حرف بزنم، مادر!
197

بامن حرف بزن تا حرف بزنم، مادر!

|
0 دیدگاه

بامن حرف بزن تا حرف بزنم، مادر!هر زبانی الفاظ و صداهای خاص خود را دارد.

بامن حرف بزن تا حرف بزنم، مادر!

پس از تولد كودك این توانایی را دارد كه صداهای موجود در زبان‌های مختلف را تشخیص دهد. منشا گفتار به ۳۰۰ هزار سال پیش باز می‌گردد. البته تاریخ پیدایش زبان بشری آن‌گونه كه امروز ما با آن آشناییم – تنها ۱۰۰ هزار سال قدمت دارد.

دانشمندان در حال حاضر توانسته‌اند مراكزی را در مغز كه هنگام بیان زبان مادری فعال می‌شوند، شناسایی كنند.یكی از این مراكز، (محوطه بروكا) نام دارد كه وظیفه آن ساخت و تلفظ لغاتاست و برخلاف آنچه مدت‌ها تصور می‌شد،این بخش از مغز وظیفه نظم‌دادن بهكلمات و ساختن جملات را نیز برعهده دارد.

(محوطه ورنیك) بخش دیگری است كهبه كلمات معنی می‌بخشد.اخیرا دانشمندان كشف كرده‌اند كه قابلیت گفتار مختص به این دو مركز نیست وبخش جلویی لب گیجگاهی نیز در این میان نقش مهمی ایفا می‌كند.

از آن گذشته، در صورتی می‌توانیم درست حرف بزنیم كه درست بشنویم. صداهابه‌صورت امواج وارد گوش می‌شوند و در گوش داخلی تبدیل به تحریكات عصبیشده، به اعصاب شنوایی منتقل و به مغز فرستاده می‌شوند.تحلیل صداها از اینپس برعهده منطقه مربوط به شنوایی در مغز است كه این منطقه نیز در آموختنزبان نقش مهمی ایفا می‌كند.

● مراحل آموختن زبان

كودكان، معمولا در پنج سال اول زندگی، زبان مادری را به خوبی می‌آموزند.با این حال در تمام طول عمر آن را كامل‌تر كرده و دایره لغاتشان را غنیمی‌كنند. كودك تا یك‌سالگی صدا می‌سازد و كم‌كم یاد می‌گیرد به صداها ریتمدهد و در نهایت تلفظ كلمات ساده را آغاز می‌كند.

در سال دوم كودك كم‌كم می‌تواند دو، سه یا چهار كلمه را كنار هم بگذارد ودر سه، چهار سالگی نیز جملات را بلندتر و كامل‌تر بسازد. البته لازم بهذكر است تئوری‌های بسیاری درباره مراحل آموختن زبان در انسان وجود دارد.

آناتومی بدن و كامل شدن مغز در این میان بسیار مهم است.هرچه مغز كامل‌تر می‌شود حنجره و حفره حلق نیز گسترده‌تر می‌شود و زبان بهراحتی می‌تواند حركاتی را كه برای گفتار لازم است انجام دهد.

تمامی اینعوامل در كنار هم اجازه می‌دهد آواها درست در كنار هم قرار گرفته و صداخلق شود.از سوی دیگر، دانشمندان كشف كرده‌اند كه برخی ژن‌ها در آموختن زبان نقشدارند و جهش بعضی از آنها باعث می‌شود فرد زبان را راحت‌تر یا سخت‌تربیاموزد.

● آموختن زبان‌های خارجی

هر زبانی الفاظ و صداهای خاص خود را دارد. پس از تولد كودك این توانایی رادارد كه صداهای موجود در زبان‌های مختلف را تشخیص دهد.از یك سالگی اینتوانایی بهمرور كاهش می‌یابد. كاملا طبیعی است، چون الفاظ مربوط به زبانمادری در ذهن او ثبت می‌شوند.یادگیری زبان در بزرگسالی معمولا دشوار است.

چون وقتی در یك زبان تبحرپیدا می‌كنید، مغز به سیستم فهم، بیان و املای آن عادت می‌كند.تنها راه یادگیری یك زبان بیگانه، كنارگذاشتن سیستم زبان مادری و پذیرش سیستمی جدید است.گاهی سد‌های فرهنگی مانع از آموختن یك زبان می‌شوند. معمولا افرادی كه باملتی دشمنی دارند، زبان آنها را هم دیرتر می‌آموزند. در حقیقت پیش از آنكهزبانی را بیاموزید باید در صورت وجود موانع روانی، آنها را حل كنید.

در حال حاضر تعداد فراوانی موسسه آموزش زبان در سراسر دنیا وجود دارد و هریك روش‌های خاص خود را آموزش می‌دهند. حتی بسیاری از آنها از هیپنوتیزم هم استفاده می‌كنند.متاسفانه در حال حاضر در بسیاری از كشورهای اروپایی،به‌ویژه فرانسه به نقش شنوایی در آموختن زبان توجهی نمی‌شود.

۵۰ سال پیش، آلفرد توماتیس، روشی برای آموختن زبان ارائه داد كه رویكاركرد‌های شنوایی استوار بود. هرگز این روش به‌صورت علمی مورد آزمایش قرار نگرفت. با این حال، هشت دانشگاه بزرگ جهان هم‌اكنون از آن برای آموزش زبان‌های‌ خارجی استفاده می‌كنند.

● آموختن زبان مادری به كودك در جامعه‌ای بیگانه

در صورتی كه در جامعه‌ای بیگانه زندگی می‌كنید، لازم است بدانید آموختن زبان مادری به كودك بسیار مهم است. كودك نیاز دارد زبان اعضای خانواده رابیاموزد تا همانند آنها با خودشان رابطه برقرار كند.

در غیر این صورت بهراحتی هویت خود را فراموش خواهد كرد. همواره در اوقات فراغت با كودكتانصحبت كنید. وقتی كتاب می‌خوانید، درباه عكس‌ها توضیح دهید و از او نیزبخواهید حرف بزند. اجازه ندهید وقت خود را جلوی تلویزیون بگذراند.

از همه مهم‌تر هرگز جملات و ساختار دو زبان را با هم یكی نكنید. تفكیك كردنزبان‌ها به كودك شما كمك می‌كند هر دو زبان را كامل و صحیح بیاموزد.‌

[click_like post_id='104937']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.