Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
درمـان دیـابت نـوع2 بـا کـاهش چـربی در لوزالمعـده
296

درمـان دیـابت نـوع۲ بـا کـاهش چـربی در لوزالمعـده

|
0 دیدگاه

 یک بررسی جدید در دانشگاه نیوکسل بریتانیا شناخت ما از دیابت نوع۲ را افزایش داده و دید جدیدی درباره اثرات مثبت کاهش وزن بر مبتلایان به این بیماری ایجاد کرده است.

درمـان دیـابت نـوع۲ بـا کـاهش چـربی در لوزالمعـده

 بر اساس گفته‌های این پژوهشگران برطرف کردن این بیماری ممکن است، به‌سادگی با کاهش دادن فقط یک گرم چربی در جای مناسب امکان‌پذیر باشد.پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که کاهش وزن می‌تواند به مقدار زیادی به کنترل دیابت نوع ۲ کمک کند، اما برای نخستین بار است که پژوهشگران نشان داده‌اند که نوع دقیقی از کاهش وزن لازم است تا این عارضه را تحت کنترل درآورد.

در این بررسی ۱۸ فرد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ را پیش و پس از جراحی بای‌پس معده برای کاهش وزن پیگیری شدند.

پژوهشگران با استفاده از اسکن ام‌آرآی بسیار حساس دریافتند که افراد دیابتی – حتی هنگامی که با سایر افراد چاق غیرمبتلا به دیابت نوع ۲ مقایسه می‌شدند- به‌طور غیرطبیعی میزان بالایی از چربی در لوزالمعده‌شان دارند.

اما جراحی کاهش وزن به این افراد کمک کرده بود که این چربی را بسوزانند و میزان انسولین‌شان را به حد عادی برسانند و در نهایت داروهای‌شان را قطع کنند.این نتایج بیانگر آن است که چربی زیادی در لوزالمعده برای دیابت نوع۲ اختصاصی است و به نحوی مانع ترشح طبیعی انسولین به درون خون می‌شود.

این پژوهشگران گفتند: «هنگامی که این چربی اضافی زدوده می‌شود، ترشح انسولین تا میزان‌های طبیعی افزایش می‌یابد. به‌عبارت‌دیگر دیابت این افراد معالجه می‌شود.»

این کشفی فوق‌العاده است اما متاسفانه موضوع به این سادگی نیست که اندکی کاهش وزن پیدا کنید و بتوانید محل این کاهش وزن را انتخاب کنید.روی تایلور، سرپرست این پژوهش گفت: «اگر بپرسید چه مقدار باید وزن کم کرد تا دیابت‌تان برطرف شود، پاسخ یک گرم است! اما این یک گرم باید از چربی لوزالمعده کم شود.

در حال حاضر تنها راه برای رسیدن به این هدف محدود کردن کالری دریافتی از هر طریقی است- یا از راه رژیم غذایی یا از عمل جراحی کاهش وزن.»

نکته به‌خصوص قابل‌توجه این بود که پژوهشگران همچنین نتایج جراحی بای‌پس معده برای کاهش وزن در افراد دیابتی را با نتایج همین جراحی در ۹ فرد چاق غیرمبتلا به دیابت مقایسه کردند.همه شرکت‌کنندگان در این بررسی پس از جراحی مقدار مشابهی – حدود ۱۳ درصد وزن اولیه‌شان- وزن کم کردند- اما تفاوت بزرگی در محل چربی کاسته شده وجود داشت.

در افراد غیردیابتی که از همان ابتدا چربی اضافی در لوزالمعده نداشتند،میزان چربی در این اندام تغییری نکرد، اما در افراد دچار دیابت نوع۲ حدود ۱/۲ درصد از چربی ازدست‌داده شده مربوط به لوزالمعده بود و به این ترتیب میزان چربی در این اندام به حد سالم رسید.

دیابتی‌ها به دنبال جراحی دیگر نیاز به مصرف دارو پیدا نکردند و به‌طور فوق‌العاده‌ای میزان ترشح انسولین‌شان به حد طبیعی بازگشت.

تایلور گفت برای افراد مبتلا به دیابت نوع۲ کاهش وزن امکان زدوده شدن چربی اضافی از لوزالمعده را می‌دهد و به‌این‌ترتیب کارکرد این اندام به حالت طبیعی باز می‌گردد.

البته اندازه نمونه در این بررسی کوچک بود، بنابراین لازم است نتایج در گروه‌های بزرگتر افراد تکرار شود و پژوهش بیشتری لازم است تا معلوم شود آیا فروکش دیابت به دنبال کاهش چربی لوزالمعده در درازمدت نیز تداوم خواهد داشت یا نه.

[click_like post_id='105292']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.