220

افزایش ۵ برابری پوکی استخوان در مردان با مصرف نوشابه‌های گازدار

|
0 دیدگاه

 مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: افرادی که روزانه یک لیوان نوشابه سیاه مصرف می‌کنند،

افزایش ۵ برابری پوکی استخوان در مردان با مصرف نوشابه‌های گازدار

بعد از ۳۵ سالگی میزان بروز پوکی استخوان افزایش می‌یابد به طوری که خطر ابتلا به این عارضه در زنان ۳ برابر و در مردان به میزان ۵ برابر افزایش می‌یابد. دکتر سیدعلی کشاورز در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه تامین مواد مورد نیاز بدن بهتر است از طریق مصرف مواد طبیعی باشد، گفت: با مصرف قندهای مصنوعی میزان قند اضافی به بدن می رسد.

وی در ادامه با بیان اینکه انواع شکلات دارای میزان بالایی از چربی های اشباع شده هستند، گفت: برخلاف تصور عامه مردم موادی مانند شکلات تلخ علاوه بر اینکه حاوی مواد قندی و کالری بالایی است، دارای چربی‌های اشباع شده است.

مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر اینکه مصرف یک لیوان شیر بیش از ۱۰ درصد نیاز روزانه بدن به مواد مغذی را تامین می‌کند، گفت: یک لیوان شیر کم چرب یا آب میوه طبیعی تنها حاوی ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلوکالری و یک لیوان شیر دو و نیم درصد نیز دارای ۱۷۵ کیلوکالری است، ولی مصرف این میزان شیر ۱۰ درصد از مواد مورد نیاز بدن مانند پروتئین، کلسیم و ویتامین آ را تامین می‌کند.

دکتر کشاورز گفت: هرچند آب میوه‌های طبیعی حاوی مواد مغذی و ویتامین C هستند ولی در مقایسه با میوه‌ها فیبر بسیار کمتری دارند.

مدیر گروه تغذیه و بیوشیمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه مصرف نوشابه‌های گازدار موجب افزایش خطر ابتلا به پوکی استخوان می‌شود، خاطرنشان کرد: افرادی که روزانه یک لیوان نوشابه سیاه مصرف می‌کنند، پس از ۳۵ سالگی میزان بروز پوکی استخوان افزایش می‌یابد، خطر ابتلا به این عارضه در زنان ۳ برابر و در مردان به میزان ۵ برابر افزایش می یابد.

دکتر کشاورز در خصوص میزان کالری دریافتی مورد نیاز روزانه یادآور شد: میزان کالری مورد نیاز روزانه خانم خانه داری با وزن طبیعی که کارهای معمولی انجام می‌دهد، ۲۲۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوکالری و در صورتی که فعالیت‌های ورزشی انجام دهد به میزان ۳۴۰۰ کیلوکالری است، مردان ورزشکار نیز روزانه به ۴۶۰۰ کیلوکالری نیاز دارند، ولی ورزشکاران حرفه‌ای به ۲ تا ۳ برابر این میزان کالری نیاز دارند.

دکتر کشاورز با اشاره به اینکه افرادی که روزانه کیک یا بیسکویت مصرف می‌کنند دچار بیماری های قلبی- عروقی می‌شوند، گفت: بیسکویت‌ها و کیک‌ها حاوی روغن‌های جامد هستند.

وی در ادامه تصریح کرد: یک برش کیک و یا تعداد ۴ تا ۵ بیسکویت حاوی ۱۵۰ تا ۱۰۰ کیلوکالری انرژی است که این میزان کالری با ۲ تا ۳ ساعت پیاده روی سوزانده می شود.

مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه رژیم‌های غذایی باید دارای کیفیت غذایی بالا و کمیت انرژی و کالری پایین باشند، خاطرنشان کرد: رژیم‌های غذایی کاهش وزن باید پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و عناصر مورد نیاز روزانه بدن را تامین کند، پیروی از رژیم های غذایی باید بر اساس نظر پزشک متخصص تغذیه انجام شود.

[click_like post_id='103122']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.