Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
تأثير كاركرد ناقص خانواده در اعتياد فرزندان
623

تأثير كاركرد ناقص خانواده در اعتياد فرزندان

|
0 دیدگاه

کارشناس آموزش خانواده گفت: تقویت باورهای دینی، شرکت دادن فرزندان در مراسم مذهبی، آموزش انجام فرایض ديني توسط والدین و مربیان از علل مهم پیشگیری  از انواع آسیب‌های اجتماعی است.

تأثير كاركرد ناقص خانواده در اعتياد فرزندان

“حمیدرضا ترکمندی” اظهار كرد: خانواده به عنوان اساسی‌ترین و مهمترین رکن نظام اجتماعی تأثیر بسزایی در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در جامعه دارد، در مورد اعتیاد به مواد مخدر نیز به جرأت می‌توان گفت خانواده با اتخاذ شیوه‌های تربیتی نامناسب می‌تواند علت اصلی این گرایش باشد.

وی ادامه داد: مواردی از قبیل آشفتگی عاطفی همچون احساس حقارت، طغیان فرزندان علیه والدین برای اثبات استقلال خود، بی‌اعتنایی و بی‌توجهی والدین، عدم پذیرش از سوی خانواده و دوستان، استفاده از خونسردی ظاهری برای استتار مشکلات عاطفی، غلبه نامناسب بر اضطراب، ترس فراوان از شکست، تقلید از والدین یا همسالانی که به مصرف موادمخدر رو آورده‌اند و موارد بسیار دیگر،

نشان از عدم مهارت کافی فرزندان در برخورد با مشکلات پیش روی و عدم توجه خانواده به آموزش رفتارها و مهارت‌هایی چون نه گفتن،جرأت‌ورزی، عدم لزوم هم‌چشمی و تقلید، انتخاب مطلوب دوستان دارد که در پدیده شوم اعتیاد، همیشه تأثیر کارکردهای ناقص خانواده، مشخص بوده است.

کارشناس آموزش خانواده با اشاره به لزوم نظارت والدین بر فرزندان و پرهیز از بی‌بند و باری در تربیت گفت: والدینی که هیچ نظارتی بر آمد و شد و دخل و خرج فرزندان، ساعات حضور و خروج از منزل، نشست و ملاقات دوستان خود به نام یا بهانه احترام برای استقلال فرزند یا تقلید و هم‌چشمی از اقوام و دوستان ندارند و یا اگر معتقد به برتری سبک مساوات ميان فرزند و همسر باشند، احتمال گرایش فرزندان آنها به اعتیاد به موادمخدر بیشتر است.

تركمندي تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که مقصر این آسیب، فقط خانواده است و سایر بخش‌های نظام اجتماعی، در اعتیاد جوانان هیچ نقشی ندارند.

وی در مورد سایر عوامل اعتیاد خاطرنشان کرد: از سوی دیگر تنوع و ارزانی موادمخدر و محرک، دسترسي رایگان مواد توسط سوداگران مرگ با قیمت نازل، توطئه جنگ نرم برای نابودی نسل جوان با توسل به شیوع و همه‌گیری آسیب‌های اجتماعی، سودآور بودن تجارت موادمخدر، تکیه بر افزایش مشتریان و مصرف‌کنندگان به هر نحو ممکن،

در اختیار گذاشتن فرمول‌های ساخت موادمخدر و محرک صنعتی و… همگي از عوامل وجود و در دسترس بودن موادمخدر برای اعتیاد بیشتر نوجوانان و جوانان است.

اين مدرس دانشگاه تصریح کرد: امروزه درآمد موادمخدر در سطح جهانی پس از سلاح، در رتبه دوم و حتی صنعت نفت، پس از تجارت موادمخدر در جایگاه بعدی قرار دارد که واضح است باندهای بین‌المللی موادمخدر به سادگی از بازارهای پرسود مصرف، به ويژه در کشورهایی که نماد مبارزه با استکبار هستند، نمي‌گذرد و با لطایف‌الحیل علاوه بر استفاده از مسیر ترانزیت، سعی در اشاعه مصرف دارند.

و در این راستا ضمن اینکه تبلیغ مستقیم برای مصرف موادمخدر را کنار گذاشته‌اند، با مطالعه و شناخت ویژگی‌های دوره‌های مختلف سنی، استعمال مواد را، مفید معرفی کرده و یا حتی ترویج عرفان‌های نوظهور، گروه‌های ناهمنوا، گروه‌های مطرود، گروه‌های موسیقی و آواز مبتذل و غیره، یکی ازملزومات لازم برای ورود به این گروه‌ها را استفاده از موادمخدر، معرفی کرده‌اند.

کارشناس مسایل اجتماعی با اشاره به اهمیت نقش ماهواره و اینترنت در این راستا گفت: ترغیب نوجوانان و جوانان به رفتارهای خود تخریبی در سایت‌های اینترنتی بیگانگان و برنامه شبکه‌های ماهواره‌ای مانند ترجیح دادن لذت موقت بر آرامش طولانی، بی‌احتیاطی، هیجان‌های حادثه‌ساز، رانندگی خطرناک، جذاب وانمود کردن.

عشق ویرانگر و ماجراهای عشقی، مقدس جلوه دادن شکست‌های عشقی و جنسی، جذاب جلوه دادن پوچ‌گرایی و… موارد بسیار عجیبی است که توطئه و قصد شوم سوداگران مرگ و افراد پشت پرده جنگ نرم را نمایان می‌كند.

تركمندي گفت: از این قبيل ترفندها، اخیراً تبلیغاتی در برخی سایت‌های فارسی زبان مشاهده شده است مبني بر اينكه مصرف برخی موادمخدر یا محرک اعتیادآور، سبب لاغری زنان، مانکن شدن، زیبایی ظاهری، تقویت قوای جنسی و…مي‌شود که اقدامي غیرانسانی و بدون هیچ مبنای علمی است.

وی با اشاره به برخی نتایج بررسی‌ها، تحقیقات طولی و میدانی و مطالعات فراواني که در خصوص عوامل پدیده اعتیاد انجام شده است، گفت: در خیلی از اظهارات کارشناسان، نقش نظارت خانواده و روابط همسران در گرایش به مواد یا پیشگیری از اعتیاد، غیرقابل انکار است.

کارشناس آموزش خانواده اظهار كرد: دوستان ناباب، تهور نوجوان و اتخاذ سبک تربیتی نامناسب توسط والدین، فرزندان را در آینده به سوی اعتیاد مي‌كشاند.

تركمندي ادامه داد: شورش فرزند علیه والدین و خانواده سخت‌گیر افراطی خود، می‌تواند از علل روآوري به مواد مخدر باشد، چنانچه نزدیکترین دوست نوجوان یکی از انواع موادمخدر را مصرف كند، می‌توان به یقین پیش‌بینی کرد که خود نوجوان در آینده به مصرف چنین موادی رو مي‌آورد.

وی تصریح کرد: دلیل تهور نوجوانان برای شروع اعتیاد این است که دست کم در آغاز کار اعتقاد ندارند که ممکن است از این طریق به مصیبتی بزرگ گرفتار شوند.

این مدرس آموزش خانواده، درباره ناسازگاری همسران و عدم توجه والدین به هویت‌یابی و عزت نفس فرزندان گفت: این گونه نوجوانان (مصرف‌کنندگان موادمخدر) در واکنش به تبعیض‌های اجتماعی و گاه واکنش به بیماری‌های جسمانی و در هم ریختگی محیط خانوادگی خودشان، هر گونه کوشش برای یافتن معنا و احساس هویت را کنار می‌گذارند.

تركمندي اظهار كرد: تلاش برای گریز از تنش‌ها، فشارهای زندگی و فرار از کسالت و بی‌حوصلگی از علل مصرف مواد مخدر نوجوانان است.

وی گفت: آشفتگی‌های موجود در روابط خانوادگی از علل اعتیاد جوانان بوده و در برخی موارد مصرف موادمخدر به وسیله نوجوان حاکی از احساس بیگانگی و احساس طردشدگی وی است.

کارشناس آموزش خانواده همچنین با اشاره به راهکارهایی با توجه به همکاری خانه و مدرسه و نهادهای مرتبط برای پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر گفت:

با همکاری نیروهای انتظامی، فرمانداری‌ها، بهزیستی، انجمن‌های مردمی، بهداشت و درمان و آموزش و پرورش در مدارس و همه دوره‌های تحصیلی، کلاس‌های آموزش خانواده با تاکید بر پیشگیری از اعتیاد نوجوانان با حضور الزامی و توام پدر و مادر دانش‌آموزان تشکیل شود که همه هزینه‌های این آموزش‌ها بسیار کمتر از آسیب‌های شیوع اعتیاد در جامعه است.

تركمندي ادامه داد: در آموزش خانواده مدارس، جلسات مختلف سخنرانی و در رسانه ملی و استانی، سبک‌های مناسب مدیریت قاطع و محبت‌آمیز در خانواده به والدین آموزش داده شود، که چنانچه دارای روحیه دموکراتیک، احترام‌آمیز و پذیرا باشند امکان رشد تدریجی استقلال در فرزندان فراهم شده و خطر اعتیاد به مصرف مواد مخدر و محرک کمتر مي‌شود.

وی با اشاره به اهمیت آموزش مهارت‌های زندگی، استفاده از خدمات مراکز مشاوره و اهتمام برای تقویت باورهای دینی گفت: آموزش مهارت‌های زندگی باید از دوره ابتدایی تحصیلی به دانش‌آموزان آغاز و حتی در سطح دانشگاه‌ها نیز ادامه یابد و برای نوجوانان و جوانانی که خارج از مراکز فوق هستند، توسط بخش‌های اجتماعی نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر سازمان‌های ذی‌ربط آموزش‌هایی در نظر گرفته شود.

کارشناس آموزش خانواده گفت: می‌توان به مهارت‌های لازم مانند مهارت جرأت‌ورزی، نه گفتن، حل مساله، شیوه برخورد با فشارها و ناملایمات زندگی، تفکر خلاق و… اشاره کرد.

تركمندي تصریح کرد: استفاده از خدمات مراکز مشاوره و روانشناسی تأثیر مهمی در پیشگیری از آسیب‌هایی چون اعتیاد به موادمخدر و یا مقابله با آنها دارد، ترویج فرهنگ استفاده از مراکز مشاوره روانی توسط خانواده‌ها و فرزندان باید در اولویت کار رسانه و مسوولان امر قرار گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه در کشور ما در مقایسه با برخی کشورهای غربی با استناد به منابع موجود منتشر شده از آمارهای داخلی آنها، فراوانی معتادان و مجموعاً میزان جرم و بزه‌کاری نوجوانان و جوانان كمتر است، که البته این موضوع نباید دستگاه‌های ذی‌ربط و خانواده‌ها را از اهمیت آموزش و اقدامات پیشگیرانه، غافل کند.

[click_like post_id='111365']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.