Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
جلوی مهم‌ترین راه انتشار میکروب‌ها را بگیریم
389

جلوی مهم‌ترین راه انتشار میکروب‌ها را بگیریم

|
0 دیدگاه

مهم‌ترین راه انتشار میکروب‌ها، دست‌های ما هستند. تحقیقات اخیر نشان داده که برای پیشگیری از انتشار عفونت‌های تنفسی، شستن دست، حتی از دارو هم موثرتر است. همیشه باید دست‌های …

جلوی مهم‌ترین راه انتشار میکروب‌ها را بگیریم

پس از رفتن به توالت، پس از تعویض پوشک بچه، پیش و پس از آماده‌کردن غذا به خصوص وقتی با گوشت، مرغ یا ماهی خام سر و کار دارید، پس از حمل زباله‌دان یا کیسه زباله، پیش از گذاشتن یا برداشتن لنزهای تماسی چشم، به دنبال استفاده از مکان‌های عمومی مانند فرودگاه، ایستگاه‌های اتوبوس یا مترو یا رستوران‌ها.

بهترین روش برای شست‌وشوی دست و صورت نیز استفاده از آب روان و صابون معمولی است. آب بهتر است ولرم تا مایل به گرم باشد که قدرت پاک‌کنندگی بیشتری داشته باشد و صابون مصرفی نیز بهتر است که صابون گلیسرینه، صابون ‌کرم‌دار یا صابون بچه باشد، به‌خصوص برای کسانی که بارها مجبورند دست‌های خود را شست‌وشو دهند.

مصرف صابون‌های معمولی و به‌خصوص صابون‌های مایع به دفعات زیاد در طول روز به پوست دست‌ها آسیب‌رسانده و موجب خشکی و آغاز شدن فرآیند اگزمای تماسی تحریکی خواهد شد. اما به هر حال باید دانست که قابلیت صابون‌های مایع برای آسیب ‌رساندن به پوست دست‌ها زیاد است و بنابراین بهتر است از انواع استاندارد و ملایم‌تر آن استفاده شود تا کمترین خشک‌کنندگی و آسیب پوست را موجب شوند.

توصیه می‌کنم افراد به دنبال شست‌وشوی دست‌ها به‌خصوص با صابون مایع، حتما مرطوب‌کننده‌ای مانند وازلین معمولی مصرف کنند تا از خشکی دست‌ها جلوگیری شود.

درباره دمای آب نیز باید به این مساله توجه کرد که آب گرم توانایی زدودن آلودگی و چربی بیشتری دارد. بنابراین افرادی که پوست چربی دارند، بهتر است ابتدا با آب گرم صورت خود را بشویند و بعد می‌توانند به دنبال آن از آب سرد استفاده کنند تا موجب نشاط و جمع‌شدن منافذ پوست خود شوند.

بهتر است برای شست‌وشوی معمولی دست و صورت، از صابون‌های آنتی‌باکتریال استفاده نشود چرا که امکان مقاوم‌شدن میکروب‌ها به این مواد آنتی‌باکتریال و جود دارد. بهترین صابون، صابون‌های معمولی با اسیدیته مناسب هستند که ملایم‌ترین آنها، صابون‌های بچه یا صابون گلیسرینه یا کر‌م‌دار است.

اگر فردی در شغل‌ خاصی مانند دندان‌پزشکی، جراحی، مکانیکی، آشپزی یا شیرینی‌پزی اشتغال داشته باشد و مجبور باشد به دفعات در طول روز دست‌های خود را بشوید، بهتر است از صابون‌های ملایم و گاهی از پن‌ها که شوینده‌هایی هستند که پاک می‌کنند اما خاصیت دترژان نداشته و چربی سطح پوست را از بین نمی‌برند، استفاده‌ کرده و پس از هر بار شست‌وشوی دست، استعمال یک مرطوب‌کننده را مدنظر داشته باشند.

[click_like post_id='103221']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.