317

درمان یک اختلال جنسی زنانه!

|
0 دیدگاه

بی میلی جنسی یکی از شایع ترین اختلالات جنسی در زنان است.

درمان یک اختلال جنسی زنانه!

«حدود یک سال است که با همسرم روابط زناشویی نداشته‌ام چون خیلی بی‌رغبت و بی‌احساس شده. رفتار او قبلا اینگونه نبود. ما بارها به دکتر مراجعه کردیم اما باز هم نشد. خیلی همدیگر را دوست داریم ولی بی‌میلی همسرم برایم زجرآور شده است. لطفا راهنمایی‌ام کنید.»

بی‌میلی جنسی، شایع‌ترین اختلال جنسی در زنان است؛ مساله‌ای چند بعدی که عوامل مختلفی در شکل‌گیری آن دخالت دارند؛ وضعیت سلامت عمومی فرد، ابتلا به بیماری‌های روانی مانند افسردگی، وضعیت هورمون‌های جنسی، استرس‌های زندگی، نارسایی در غدد درون‌ریز، بیماری‌های عروقی پیرامونی و حتی مصرف دارو و آثار جانبی آنها از جمله عوامل بسیار موثر در بروز این اختلال هستند.

درمان اختلال بی‌میلی جنسی، کاملا به علل شکل‌دهنده آن بستگی دارد. وقتی دلیل اصلی مشکلات فیزیکی باشد، بعد از شناسایی مشکل اصلی، درمان می‌تواند در برگشت میل جنسی موثر باشد. مثلا بیشتر زنانی که مشکل خشکی واژن دارند، دچار اختلال در میزان ترشح هورمون‌های جنسی‌اند. این مشکل به‌خصوص اگر زن در سن یائسگی باشد،

بیشتر به چشم می‌خورد و راه‌حل آن، درمان‌های جایگزین هورمونی است. مصرف داروی سیلدنافیل (ویاگرا) نیز می‌تواند باعث افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی زنان شود.

اگر این اختلال منشاء روانی داشته باشد، روان‌درمانی شایع‌ترین درمان است. رفتاردرمانی نیز با تکیه بر آموزش‌های خاص نیز می‌تواند باعث کاهش مشکلات جنسی افراد شود.

در فرآیندهای درمانی مورد استفاده در این حوزه و نیز در روان درمانی، با تمرکز بر مشکل در جریان روابط بین فردی، شناسایی دقیق مشکل، تفکیک علل از یکدیگر، بهبود روابط و عواطف، برنامه‌های آموزشی مهارت‌های جنسی و ارتباطی و استراتژی‌های حل مساله برای رفع مشکلات اقدام می‌شود. اگر مشکلات نتیجه تعارض‌های زناشویی باشد، زوج‌درمانی یا خانواده‌درمانی نیز موثر خواهد بود.

[click_like post_id='104601']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.