Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
صندلی های ارگونومیکی
781

صندلی های ارگونومیکی

|
0 دیدگاه

لغت “ارگونومی”  به سرعت در حال تبدیل شدن به یک کلمه ی کلیدی در مغازه هایی است که صندلی های مدرسه را می فروشند.

صندلی های ارگونومیکی

آگاهی رو به رشد نسبت به صندلی هایی که از عادت های سالم نشستن  و وضعیت مناسب حمایت می کنند باعث شده است تولید کنندگان به تولید محصولاتی که طبق گفته ی آن ها ” ارگونومیک ” است بپردازند. این موضوع  خوب به نظر می رسد، این طور نیست؟ اما خریدارها، مراقب باشید.

همان طور که تمامی چیزهای براق طلا نیستند، پس مطمئن باشید که تمامی درخشندگی که از کلمه ی ارگونومیک به چشم می خورد لزوما به این معنی نیست که تمامی صندلی های مخصوص کلاس واقعا ارگونومیک هستند. به هر حال، کدام  صندلی ها، صندلی های ارگونومیک مخصوص کلاس های درس هستند؟

سوال خوبی است.

بسیاری از خریداران فکر می کنند “ارگونومیک” مترادف راحت است. اما این طور نیست. صندلی های کلاس یا هر صندلی دیگری با تعریف ارگونومیک، راحتی نیز دارند. بر اساس دیکشنری پزشکی وب استر ، ارگونومی این گونه تعریف شده است ” علم به کار گرفته شده در طراحی موثر و ایمن وسایل مورد استفاده،  با توجه به ویژگی های افراد .

” با استفاده از این تعریف به این نتیجه می رسیم، صندلی های ارگونومیک کلاسی به صندلی هایی اطلاق می گردد که دانش آموزان را قادر می سازد تا در هنگام نشستن در وضعیتی قرار بگیرند که فشارهای اسکلتی – عضلانی از بین برود و این وضع به آن ها کمک می کند تا بهتر بیاموزند.

ممکن است این ساده به نظر برسد، اما واقعا این طور نیست. هر دانش آموز دارای ابعاد و ویژگی های متفاوتی است. حتی افرادی با قد مشابه احتیاج های متفاوت دارند.

بعضی از آن ها پاهای بلند دارند، بعضی از آن ها پاهای کوتاه دارند، ساختار پشت آن ها متفاوت است و … . بنابراین برای این که صندلی کلاس ها واقعا و به درستی ارگونومیک باشند ، آن ها نه تنها از لحاظ شکل باید ارگونومیکی طراحی شوند بلکه  ارتفاع، جای نشستن، پشت، دسته ها باید کاملا قابل تنظیم باشند.

چنین صندلی هایی قطعا وجود دارند. شما اکثرا این ها را در اداره ها می بینید. منشی ها، حسابدارها، تکنسین های کامپیوتر از این نوع صندلی ها استفاده می کنند.

آشکار است که کسانی که این شغل ها را دارند مجبور هستند به مدت طولانی پشت کامپیوتر بنشینند به همین دلیل حتما باید روی صندلی هایی بنشینند که حمایت اسکلتی – عضلانی مناسبی داشته باشد. اگر این چنین نباشد، ممکن است آن ها از کمر درد مزمن، سر درد، گرفتگی گردن، درد شانه و دیگر مشکلات رنج ببرند.

در مورد دانش آموزان چطور؟

دانش آموزان ۸۰ درصد وقت خود را روی صندلی های کلاس می گذرانند. بیشتر این وقت صرف خواندن یا نوشتن می شود. به علاوه دانش آموزانی با سن ۱۸ سال یا کم ترنسبت به بزرگسالان بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلالات اسکلتی – عضلانی هستند، چون بدن آن ها هنوز در مرحله ی رشد است.

خب، اگر مشکل این است، چرا ما نباید صندلی های ارگونومیکی مناسبی برای کلاس ها تهیه کنیم؟

جواب های  صادقانه ی بسیاری برای این سوال وجود دارد، بسیاری از آن ها خارج از موضوع مورد بحث ما هستند. اما دو فاکتور مهم که دارای ارزش هستند در این جا مورد مطالعه قرار می گیرند.

اولین جواب این است –  مسئله ی تعجب آوری نیست –  بودجه. برای تهیه ی یک صندلی ۱۰۰ درصد ارگونومیک برای هر دانش آموز مدارس باید هزینه ی زیادی پرداخت کنند این هزینه ی سنگین با هزینه ی خرید یک صندلی استاندارد برای هر دانش آموز قابل مقایسه نیست و به همین خاطر مشکل نیست که ببینیم مدارس به سادگی نمی توانند روی صندلی های کلاس که کاملا ارگونومیکی هستند سرمایه گذاری کنند.

جواب دوم این است –  در حالی که زیاد متقاعد کننده نیست ، هنوز یک نگرانی واقعی است. تمرکز دانش آموزان در حالی که روی صندلی های استاندارد کلاس نشسته اند سخت است.

حالا که ما صندلی های ارگونومیکی ضد درد را در مدارسمان به صورت قانون در آوردیم ، کاری هست که مدیران بتوانند برای مشاهده ی این که دانش آموزانشان حداکثر بازده را در صندلی های ارگونومیکی دارند، انجام دهند؟

بله، حقیقتا راهی وجود دارد.

اولین کاری که مدارس می توانند انجام دهند این است که صندلی هایی با ارتفاع های متفاوت برای هر دوره ای تدارک ببینند. مطالعات نشان داده اند درصد زیادی از دانش آموزان روی صندلی هایی می نشینند که بلندتر یا کوتاه تر از قد آن هاست.

این باعث می شود که پاهای آن ها در هوا آویزان باشد که فشار به پشت را افزایش می دهد یا از طرف دیگر باعث ساییده شدن فضای زانو می شود که تاکیدی است بر وضعیت نا مناسب به علاوه ی گرفتگی عضلات پا.  اگر مدارس صندلی های کلاسی موجود در ارتفاع های متفاوتی را داشته باشند ، مشکل عدم مطابقت صندلی های دانش آموزان  با ویژگی های فردیشان از بین خواهد رفت.

وقتی که مشکل ارتفاع حل شد، مدرسه می تواند لایه هایی برای نرم کردن جای نشستن و پشت صندلی فراهم کند.

به صورت ایده ال، معلم ورزش می تواند در طول ماه اول به دانش آموزان آموزش دهد که چگونه صندلی را تنظیم کنند تا حمایت کافی به پا و پشت را بدهد . ممکن است تا  کم کردن نقاط فشار سیستم اسکلتی – عضلانی  راه زیادی داشته باشیم.فاکتور دیگر برای کمک به صندلی های کلاسی خوب میز مدرسه است.

حتی اگر دانش آموزان صندلی های کلاسی با ارتفاع و لایه های  مناسب داشته باشند اگر میز آن ها مناسب نباشد هیچ کمکی به آن ها نخواهد کرد. راه حل دوباره ارتفاع قابل تنظیم است. تنوع زیادی برای انتخاب میزهای دانش آموزی قابل تنظیم وجود دارد. این واقعا اهمیت دارد که در هنگام سرمایه گذاری و صرف زمان و تلاش برای انتخاب صندلی ارگونومیکی مناسب به میز نیزتوجه شود.

[click_like post_id='102958']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.