Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
نهادینه کردن ارزش‌های اخلاقی مؤثرترین عامل ‌پیشگیری از اعتیاد جوانان
440

نهادینه کردن ارزش‌های اخلاقی مؤثرترین عامل ‌پیشگیری از اعتیاد جوانان

|
0 دیدگاه

اولین جایی که فرد در آن قرار می‌گیرد، خانواده است. در این راستا خانواده‌های از هم گسیخته و نابسامان و خانواده‌هایی که یکی از والدین یا هر دو معتاد هستند، ممکن است تأثیر بیشتری بر شیوع اعتیاد داشته باشد.

نهادینه کردن ارزش‌های اخلاقی مؤثرترین عامل ‌پیشگیری از اعتیاد جوانان

در جوامع مختلف دنیا، نوجوانان آسیب پذیرترین قشر در برابر پدیده مهلک اعتیاد هستند،

بطور کلی دوران نوجوانی، دورانی پر کشمکش و اغلب دشوار در زندگی هر فردی است، چرا که این دوران قبل از هر چیز دوران تغییر در رشد جسمانی، جنسی، روانی و شناختی، همچنین تغییرات در الزامات اجتماعی است. عدم وجود شرایط مناسب بهداشتی، تربیتی، فرهنگی و اجتماعی برای گذر از چنین مرحله حساسی باعث بوجود آمدن آسیب و بزه اجتماعی نظیر اعتیاد می‌شود.

نوجوانان به خاطر خصوصیات نوجوانی آسیب پذیری زیادی دارند و به تعبیری می‌توان گفت که زمینه‌های انحراف و بزه‌های اجتماعی به شکل بالقوه در نوجوانان وجود دارد و اگر چنانچه محیط برای نوجوانان مساعد باشد، به انحراف کشیده می‌شوند و در دام آسیب‌های اجتماعی نظیر اعتیاد گرفتار می‌شوند.

به طور کلی دوران نوجوانی و جوانی دشوارتر از حتی دوران کودکی است. این دوران دارای جنبه‌های گوناگون جسمی، روانی و اجتماعی است. خانواده‌ها باید اطلاعات کافی در این مورد داشته و بدانند این دوران از نظر روحی و روانی دوران بی‌قراری‌ها و گرایش‌های متضاد مثل افسردگی‌های بی‌دلیل در لحظات شادی، غرور در عین خود کم‌بینی، خودخواهی در عین نوع‌دوستی،

کنجکاوی در عین بی‌تفاوتی، عشق ورزیدن به دنیا و پوچ‌انگاری آن و بسیاری دیگر از فشارها و طوفان‌های روحی است که البته هیچکدام از این رفتارها بدون دلیل نیست و حس کنجکاوی از تمایلات طبیعی دوران نوجوانی است که اگر خانواده‌ها از علل این حالات اطلاعات کافی داشته باشند، راهنمایی نوجوانان برای یک زندگی خوب و سالم دشوار نخواهد بود.

یک کارشناس علوم تربیتی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کردستان، با اشاره به اینکه با نادیده گرفتن یا انکار واقعیات، نمی‌توان مشکلی را حل کرد، عنوان کرد:

برای پیشگیری از عادات و رفتارهای منفی و غیر سالم نوجوان و جوان، هیچگاه نباید صبر کرد تا آنان با چنین مشکلاتی درگیر شوند و آن گاه درصدد یافتن راه‌حل و شیوه‌ی مقابله با آن برآیند، لذا والدین نباید فرصت یافتن راه حل را از دست بدهند. باید آگاه باشند که هوشیاری آنها در پیشگیری از اعتیاد فرزندانشان مؤثر است.

ثریا زارعی، با بیان اینکه جوانی، نشانگر رشد، بلوغ و تشکیل عادات پایدار فردی است، گفت: جوانی، دوره‌ای است که در آن، فرد با گذر از انواع هیجان‌ها، آشوب‌ها و آشفتگی‌های روحی و روانی گوناگون به سمت رشد اجتماعی سالم در حال گذر است.

وی افزود: نوجوانان و جوانانی که ارتباط صمیمانه و نزدیکی با اعضای خانواده‌شان دارند و از بودن در جمع آنها احساس رضایت و شادی می‌کنند، کمتر به دنبال رفتارهای ناسالم می‌روند.

زارعی با بیان این نکته که نهاینه کردن ارزش‌های اخلاقی در نوجوانان یکی از راهکارهای مؤثر در پیشگیری از اعتیاد جوانان و نوجوانان است، ادامه داد: والدین باید معیارهای خوب و بد بودن را به فرزندانشان یاد دهند و ارزش‌های پسندیده اخلاقی، رفتارهای مناسب اجتماعی، انتظارات جامعه از یک جوان مسئول و اهمیت رشد و بالندگی نوجوان برای پیشرفت اجتماعی که در آن زندگی می‌کنند را به فرزندانشان یاد دهند.

این کارشناس با بیان اینکه والدین باید شیوه تفکر سالم را به نوجوانانشان بیاموزند، تصریح کرد: اهمیت دادن به نظم و انضباط، داشتن رفتار‌های موجه و شیوه تفکر سالم از نکات ارزشمندی است که والدین می‌توانند به نوجوانان و جوانانشان آموزش دهند.

وی با اشاره به اینکه والدین اولین کسانی هستند که نوجوانان از آنها الگو‌برداری می‌کنند، اظهار کرد: والدینی که ‌سیگار می‌کشند یا در مصرف داروهای مسکن و خواب آور افراط می‌کنند ‌یا نگرش و دیدگاه مشخص و شفافی در برابر سیگار و مصرف مواد مخدر به فرزندانشان ارائه نمی‌کنند، راه را برای انحراف و تصمیم‌گیری‌های نامناسب نوجوانان و جوانان هموار می‌کنند.

این کارشناس با بیان اینکه برداشت‌های جوان نسبت به توانایی‌ها و استعدادهایش مهمترین تأثیر را بر عزت نفس می‌گذارد، گفت: والدین باید فرصت‌هایی برای نوجوانان ایجاد کنند تا او مسئولانه درباره کارهای روزانه‌اش تصمیم‌گیری کند و بتواند به اهدافش دست پیدا کنند.

وی ادامه داد: ارتباط مؤثر و صمیمانه با نوجوان، گوش دادن به صحبت‌های او، حمایت از رفتارهای مثبت، پسندیده و سالم وی، توجه کردن به احساسات و عواطف او و در نهایت پذیرش بی‌قید و شرط آنها از سوی والدین‌شان کمک می‌کند تا با ایجاد رابطه نزدیک و صمیمانه با والدین‌شان در‌صدد مقابله با بحران‌های زندگی تلاش کنند.

زارعی با اشاره به اینکه والدین باید درک فرزندانشان را برای مقابله با فشارها و تحریکات موجود آماده کنند، افزود: تقویت توان نه گفتن و داشتن رفتارهای مستقلانه و صحیح در نوجوانان باید تقویت شود و باید با روش مناسب، فرزندان را با آسیب‌های مواد مخدر و اعتیاد آشنا کرد.

این کارشناس در پایان با بیان اینکه والدین می‌توانند بهترین راهنما و معتمد برای فرزندانشان باشند،

خاطرنشان کرد: والدین می‌توان با آگاه سازی مضرات موادمخدر در زمینه پزشکی از جمله آسیب‌های بدنی ناشی از مصرف مواد مانند ابتلا به ایدز، هپاتیت و انواع بیماری‌های قابل انتقال از طریق تزریق، آسیب‌های روانی شامل آسیب‌های رفتاری ناشی از مصرف مواد مانند بزهکاری، فحشا و جنایت ‌یا حتی عواقب قانونی و دستگیر شدن، فرزندانشان را با مشکلات ناشی از مواد مخدر آگاه کنند.

[click_like post_id='111354']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.