210

توصیه های دندانی به خانواده ها

|
0 دیدگاه

دندانپزشکان یک سری توصیه های مهم راجع به بهداشت و سلامت دندان اطفال به والدین گوشزد کرده اند که در این مطلب برایتان آورده ایم.

توصیه های دندانی:

دکتر «گرتچن هنسون» از مرکز پزشکی نیویورک در این رابطه گفت: مصرف مواد خوراکی مضر برای دندان‌ها و انواع نوشیدنی‌های قندی می‌تواند به پوسیدگی جدی دندان‌های کودک منجر شود و والدین باید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات مربوط به لثه و دندان‌های کودک از سن ۶ ماهگی اقدامات لازم را انجام دهند.

به همین منظور دندانپزشکان اطفال به والدین توصیه می‌کنند برای اینکه فرزندانشان لثه و دندان‌های سالمی داشته باشند، نکات زیر را حتما رعایت کنند:

– پس از غذا دادن به نوزاد، سطح لثه او را با دستمال نرم پاک کنید و اجازه ندهید فرزندتان هنگامی که شیشه شیر در دهان دارد به خواب برود.

– باکتری‌هایی که موجب پوسیدگی دندان می‌شوند به شدت مسری هستند و به راحتی به اشیای دیگر همچون قاشق منتقل می‌شوند. بنابراین هرگز با قاشق غذای مشترک با بزرگترها به کودکتان غذا ندهید و مراقب باشید که پرستار کودک نیز این نکته را رعایت کند. به یاد داشته باشید که با لیس زدن، قاشق و چنگالی که می‌خواهید با آن به کودک خود غذا بدهید یا غذای او را هم بزنید نه تنها تمیز نمی‌شود بلکه حتی ممکن است به باکتری آلوده شود. بنابراین از این کار جدا پرهیز کنید.

– مصرف آب میوه همچون نوشابه برای سلامت دندان‌ها مضر است به همین دلیل توصیه می‌کنیم آب را جایگزین نوشیدنی روزانه کودک کنید و این عادت مفید و سالم را تا پایان عمر به او هدیه بدهید.

– اجازه ندهید کودکتان در طول روز دائم مشغول خوردن تنقلات باشد چون حتی ذرات سالم‌ترین موادغذایی هم وقتی دائم در محیط دهان باشند، محل تجمع باکتری‌ها خواهند شد و این شرایط، پوسیدگی دندان‌ها را تشدید می‌کند. به علاوه بهترین تنقلات برای کودکان، میوه تازه و غلات سبوس‌دار هستند و تا حد امکان از دادن خوراکی‌هایی مثل پاستیل و میوه خشک به فرزند خردسالتان خودداری کنید.

– لازم است دندان‌های کودک دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید شست‌وشو شود.

[click_like post_id='115235']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.