Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
حباب‌های نوشابه‌های گازدار، چاق‌کننده‌اند
38

حباب‌های نوشابه‌های گازدار، چاق‌کننده‌اند

|
0 دیدگاه

محققان متوجه شده‌اند نوشابه‌های گازدار به سبب داشتن مقدار زیادی گاز دی‌اکسید باعث ایجاد احساس گرسنگی و همچنین بروز اضافه وزن و چاقی می‌شوند.

حباب‌های نوشابه‌های گازدار، چاق‌کننده‌اند

سلامتی به نقل از بهداشت نیوز، حباب‌هایی که در نوشابه‌های گازدار دیده می‌شود به دلیل استفاده از دی‌اکسید در آنهاست. محققان کشف کرده‌اند که این حباب‌های ناشی از فرایند گازدار کردن نوشابه‌ها ارتباط مستقیمی با بروز چاقی در مصرف کنندگان می‌شود.

گروهی از محققان در دانشگاه Birzeit، با بررسی این موضوع دریافتند که گازهای موجود در نوشابه سبب تولید هورمونی به نام گرلین در بدن می‌شود که وظیفه علامت دادن در زمینه احساس گرسنگی و تحریک اشتها را به عهده دارد.

محققان با آزمایش روی موش‌ها، به آنها نوشیدنی‌هایی متفاوت شامل آب، شیر، آبمیوه و نوشابه گازدار دادند. نتایج نشان داد موشی که نوشابه گازدار مصرف کرده بود طی یک هفته دچار افزایش وزن بیشتر در مقایسه با موش‌های دیگر مورد آزمایش پیدا کرد و به سبب ترشح بیشتر هورمون گرلین، میل و اشتهایی بیشتر هم نسبت به سه موش دیگر یافت.

در آزمایش انسانی روی دانش‌آموزان مشخص شد سطح گرلین خون شرکت‌کنندگان در این آزمون پس از مصرف نوشابه‌های گازدار، ۶ برابر نسبت به مصرف‌کنندگان آب معدنی به جای نوشابه گازدار، افزایش یافته است.

این محققان اضافه کردند که تفاوت چندانی میان رژیم یا غیر رژیمی بودن نوشابه‌ها از این لحاظ نیست.جزئیات بیشتری از این تحقیق در Obesity Research and Clinical Practice منتشر شده است.

[click_like post_id='140144']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.