Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
استرس با مو، چه ارتباطی دارد؟
499

استرس با مو، چه ارتباطی دارد؟

|
0 دیدگاه

بعضی از افراد اعتقاد دارند که سفید شدن موها، در اثر استرس و اضطراب است و بیماری های روحی در پیشرفت سفیدی مو نقش دارند. ولی باید بدانید که این اعتقاد غلطی است و با توجه نظرهای دانشمندان استرس و اضطراب هیچ ارتباطی با سفید یا خاکستری شدن موهایتان ندارد.

استرس

 شاید تاکنون شنیده باشید که گفته‌اند برای این که موهایتان سفید نشود استرستان را کم کنید. این جمله در مطالعات اولیه محققان درست به نظر می‌رسید اما یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که سفید و خاکستری شدن موها ارتباطی به استرس ندارد.

یکی از مهم‌ترین و قوی‌ترین نقش‌ها و وظایف عوامل ژنتیک، تعیین زمان از بین رفتن رنگ موهاست. دانشمندان انجمن متخصصان پوست بریتانیا معتقدند که بخش اعظمی از خاکستری شدن موها خارج از کنترل آدمی است و اتفاقی است که در ژن‌ها می‌افتد.

سال‌ها پیش، پژوهشگران با مطالعه روی موش‌ها توانستند ارتباطی را بین استرس و بروز موهای خاکستری بیابند. تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت نشان می‌داد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض استرس روی DNA اثر می‌گذارد و باعث تغییر ژن‌ها و در نتیجه خاکستری شدن موها می‌شود؛ اما مدتی بعد محققان دریافتند که دلیل از بین رفتن رنگ موها، بالا رفتن سن است.

در واقع، هر چه سن بالاتر می‌رود، قدرت تولید پروتئین محافظ در موها کاهش می‌یابد. این پروتئین محافظ مانند سدی در برابر از بین رفتن رنگ موها عمل می‌کند.

محققان تاکنون ارتباطی میان استرس، رژیم‌غذایی و سبک زندگی با آغاز خاکستری شدن موها پیدا نکرده‌اند. به همین دلیل، محققان دانشگاه ملبورن بر این باورند که اگر زندگی پراسترسی دارید نگران خاکستری شدن موهایتان نباشید.

[click_like post_id='115166']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.