402

تغذیه و بهداشت صحیح در دوران قاعدگی

|
0 دیدگاه

دوران قاعدگی در زنان و دختران نیاز به مراقبت های خاص خود دارد که عده زیادی از خانم ها از آن غافلند و با بی توجهی به این مراقبت ها باعث بروز مشکلاتی برای خود می شوند.

تغذیه و بهداشت صحیح در دوران قاعدگی

در دوران قاعدگی خانم ها باید به تغذیه خود اهمیت ویژه ای بدهند تا از بروز بیماری هایی مثل کم خونی جلوگیری شود، همینطور رعایت بهداشت فردی نکته بسیار مهمی است که از بروز بیماری های عفونی جلوگیری می کند.

توصیه های تغذیه ای در دوران قاعدگی

همیشه صحبت از این بوده که برخی مواد غذایی در این دوران خورده شود و از برخی دیگر پرهیز شود. در مواردی این توصیه ها کاملا درست است مثلا پرهیز از مصرف حبوبات و مواد غذایی نفاخ و کاهش مصرف سبزی ها و میوه های خام. در این موارد به وضوح به مساله تغییراتی که در بدن به دلیل تغییرات هورمون ها ایجاد می شود، توجه شده است.

تغییرات هورمونی در این زمان بخصوص در روزهای قبل از شروع خونریزی ایجاد می شود که منجر به کاهش حرکات روده و در نتیجه نفخ و دل پیچه و دردهای شکمی می شود. از طرفی خونریزی که منجر به از دست رفتن آهن خون و در نتیجه کم خونی می شود، دلیل واضحی برای توصیه به مصرف مواد غذایی حاوی آهن، چون گوشت و تخم مرغ و شیر است.

از مواد غذایی دیگری که پیشینیان به مصرف آن در این دوران توصیه می کردند، مواد حاوی انرژی فراوان مثل کاچی است که حاوی نشاسته و چربی فراوان است و در تحقیقات اخیر دیده شده علائمی چون تحریک پذیری یا افسردگی که در برخی افراد قبل از شروع عادت ماهانه رخ می دهد با مصرف میزان بیشتر مواد قندی و نشاسته ای خاص بهبود می یابد.

در روزهای قاعدگی به طور معمول بین ۵۰ تا ۱۳۰ میلی لیترخون از بدن زنان دفع می شود.

گاهی به دلایل مختلف نظیر اختلال در روزهای قاعدگی یا اختلال در عملکرد دستگاه تناسلی  و ابتلا به فیبرم میزان خونریزی در این روزها افزایش می یابد. تغذیه نامناسب و جایگزین نکردن مواد مغذی و خونساز در سبد غذایی دختران و زنان موجب می شود تا برخی از افراد با کم خونی مواجه شوند.

مواد غذایی مفید در دوران بارداری

در برخی موارد دیده شده که به بانوان توصیه می شود در دوران عادت ماهانه از قرص های حاوی آهن استفاده کنند. در این مورد باید گفت که بیش از ۵۰ درصد زنان در جهان از کم خونی ناشی از خونریزی عادت ماهانه رنج می برند،

بنابراین توصیه به مصرف روزانه یک قرص آهن در تمامی ماه به تمامی زنان (بجز کسانی که دچار بیماری خاصی مثل تالاسمی هستند) بی جا نیست بخصوص این که مصرف یک عدد قرص آهن که حاوی ۶۰۰ میلی گرم آهن است تنها در حد نیاز روزانه یک انسان است، آن هم به شرط این که تمامی آهن موجود در قرص جذب شود، اما معمولا کمتر از ۳۰۰ درصد آن جذب می شود.

در مورد بهداشت این دوران هم توصیه های زیادی وجود دارد 

* در این دوران حمام نکنند، اما این کار صحیح نیست، فقط باید از غوطه ور شدن در آب خودداری کرد مثل شنا کردن یا نشستن در وان، وگرنه حمام کردن و پاکیزه نگه داشتن بدن در این دوران لازم است. پس از هر بار دفع ادرار یا مدفوع باید خود را شسته و سپس خشک کنند.

 * از پدهای بهداشتی استفاده کرده و از آنجا که برخی مارک های لوازم بهداشتی حساسیت زاست و باعث احساس سوزش در ناحیه تناسلی یا خارش در ناحیه می شود، نباید به استفاده از این نوع نوار بهداشتی ادامه داد.

* نوار بهداشتی باید در فاصله کوتاه عوض شود، چون می تواند به عنوان محیطی تلقی شود که میکروب ها براحتی روی آن رشد می کند و منجر به ایجاد عفونت در ناحیه شود.

* استفاده از ژل های بهداشتی در این دوران توصیه می شود تا از عفونت که در این زمان بیشتر در معرض آن هستند، جلوگیری شود.

[click_like post_id='115721']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.