Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
گیاهان دارویی
661

گیاهان دارویی

|
0 دیدگاه

کشور ایران با توجه به شرایط جغرافیایی، آب و هوایی جایگاه ارزشمندی در تولید انواع گیاهان طبی و دارویی فراهم کرده است.

هرچه به طبیعت نزدیک‌تر، سالم‌تر

انسان هر چه به طبیعت نزدیک‌تر شود، سالم‌تر بوده و به همین دلیل انسان هرچه به طبیعت روی آورد و از نعمات آن بیشتر بهره می‌برد، وجود گیاهان دارویی در طبیعت یکی از نعمت‌های بزرگ الهی است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، ويترين‌هاي پر عطر و بوي عطاري‌ها و فهرست‌هاي زيباي انواع گياهان دارويي از آرام ‌بخش‌ها و داروهاي درمان چاقي و لاغري و نازايي، امروز در بازار به وفور ديده مي‌شود.

اما آنچه در اين بين مهم است، ‌وجود اين گياهان دارويي در كشور و لرستان بوده كه در صورت توجه بيشتر مي‌توان گستره زيادي از آنها را در استان توليد و حتی صادر نیز كرد.

مردم امروزی به طب سنتی و گیاهان دارویی روی آورده‌اند

یکی از شهروندان در این باره گفت: داروهايي كه توسط پزشكان تجويز مي‌شود، شيميايي بوده و اغلب آنها در دراز مدت عوارضي در پی خواهند داشت.

حسینی اظهار کرد: استفاده از گياهان دارويي از گذشته مورد توجه مردم بوده و از آنجا كه اين گياهان قابل دسترس‌تر، ارزان قيمت و بدون زيان بوده با استقبال مردم مواجه است.

یکی دیگر از شهروندان در این باره تصریح کرد: مردم امروزی به طب سنتی و گیاهان دارویی روی آورده‌اند با توجه به اینکه کشت گیاهان دارویی راحت‌تر، اثربخش‌تر، دسترسی به آن آسان بوده و عوارض جانبی نداشته و نیاز به دستگاه‌های پیشرفته ندارد.

کردی اضافه کرد: در زمینه تولید و فرآوری‌های گیاهان دارویی و حفظ آنها باید مردم را مشارکت و آموزش داد و با نوجه به عوارض داروهای شیمیایی و روی آوردن مردم به گیاهان دارویی باید کشت و توسعه گیاهان دارویی با استفاده از متخصصین انجام و در این راستا سرمایه‌گذاری شود.

بیش از ۲۵۰۰ گیاه دارویی در کشور شناسایی شده است

فریبرز غیبی مجری طرح ملی گیاهان دارویی نیز در این باره گفت: حدود یک‌میلیون و ۱۳۰ هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس به دلیل تغییرات اقلیمی خشک‌شده و در شمال کشور نیز ورود آفات نباتی سبب تخریب جنگل‌های این منطقه شده است.

وی تصریح کرد: حدود پنج میلیون هکتار از اراضی کشور زیر کشت گیاهان دارویی است، حال‌آنکه نیمی از اراضی قابلیت کشت گیاهان دارویی حتی به‌صورت دیم را دارد.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی اضافه کرد: یک‌سوم از بارندگی‌های دنیا در ایران است که به دلیل توزیع نامناسب آن نمی‌توان از آن به‌خوبی بهره برد همچنین برداشت غیرمجاز سالانه ۲۰ میلیون تن گیاهان خوراکی و دارویی از اراضی کشور رویشگاه بسیاری از این گیاهان را با خطر تخریب کامل مواجه کرده است.

غیبی افزود: ۳۵۰ شرکت داخلی درزمینهٔ گیاهان دارویی فعالیت می‌کند و تاکنون ۸۴۲۵ گونه گیاهی در کشور شناسایی‌شده که بیش از ۲۵۰۰ گونه آن دارویی است و می‌توان با استفاده از این پتانسیل بالا زمینه اشتغال فراوانی در کشور به وجود آورد.

وی خاطرنشان کرد: شهرستان بروجرد می‌تواند به‌عنوان پایلوت کشت گیاهان دارویی اختصاص یابد بنابراین باید برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام‌شده و از فرصت‌ها استفاده لازم را برد.

مجری طرح ملی گیاهان دارویی گفت: پیش‌بینی‌شده تا پایان برنامه ششم باید ۵۰۰ هزار هکتار به‌صورت سالانه ۵۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی در کشور به کشت گیاهان دارویی اختصاص یابد.

[click_like post_id='116769']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.