235

تاثیرگذار بودن کرم های ضد سلولیت،درست یا غلط؟

|
0 دیدگاه

شاید از کارکرد کرم ضد سلولیت خبر داشته باشید و شاید هم اصلاً ندانید این کرم چیست و چه کارایی دارد.کرم ضد سلولیت کرمی است که برای لاغر شدن و رفع چاقی استفاده میشود.

سوالی که به تازگی پیش آمده و ذهن افراد را درگیر خودش کرده این است که آیا کرم های ضد سلولیت واقعاً تاثیرگذار هستند یا کارایی ندارند؟

سلولیت نه یک مشکل پزشکی بلکه یک بیماری بی‌ضرر است که در آن چربی‌های زیرپوستی باعث می‌شود پوست، ظاهری چال‌مانند و گود، ناصاف و یا مثل پوست پرتقال پیدا کند.برای بسیاری از افراد، ایده تلاش برای کاهش سلولیت با استفاده از کرم‌های بدون نسخه، گزینه جذاب و خوبی محسوب می‌شود.

صنعت گسترده و بزرگی برای این بازار درست شده که به موجب آن، کرم‌ها و لوسیون‌هایی از این دست را به فروش می‌رساند. این کرم‌ها معمولا در نواحی چربی‌دار پوستی استفاده می‌شوند. تولیدکنندگان آن بر این باورند که این کرم‌ها و لوسیون‌ها باعث کاهش ظاهر گود و فرورفته سلولیت می‌شود. اما آیا این محصولات، ارزش خرج کردن دارند؟

سلولیت چیست؟

ظاهر برآمده پوست ناشی از تجمع چربی را سلولیت می‌گویند که به بافت‌های پیوندی زیر پوست فشار وارد می‌آورد. سلولیت اغلب در ناحیه باسن، ران و کفل بروز پیدا می کند. این بیماری به خاطر تفاوت‌های جنسیتی در ساختار بافت‌های تارسان پوست، به طور بارزی در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد.

در حقیقت آمار نشان می‌دهد که بین ۸۵ تا ۹۰ درصد از زنان بالای ۲۰ سال دچار سلولیت هستند. بر اساس میزان فرورفتگی یا گودی پوست یا افتادگی آن، سلولیت را به سه دسته خفیف، متوسط و شدید تقسیم می‌کنند.

علل و عوامل خطرزای سلولیت:

هنوز چندان مشخص نیست که چرا سلولیت در برخی از افراد شدید است و برای سایر افراد اتفاق خاصی نمی‌افتد.

عوامل خطرزای زیر این میان نقش مهمی ایفا می‌کنند:

عوامل ژنتیکی:‌

ژن‌های خاصی با متابولیسم، جریان خون، پراکندگی چربی و میزان هورمون‌ها مرتبط هستند که می‌توانند احتمال بروز سلولیت را در افراد افزایش دهند.

سن:

پوست ما با بالا رفتن سن، بخشی از کشسانی و انعطاف‌پذیری‌اش را از دست می‌دهد که می‌تواند ظاهر فرورفته پوست و افتادگی آن را بدتر کند.

هورمون‌ها:

انتشار و میزان متعادل هورمون‌هایی مانند استروژن، انسولین، هورمون تیروئید، پرولاکتین و نوراپینفرین نقش مهمی در پیشرفت سلولیت ایفا می‌کند.

رژیم غذایی:

رژیم غذایی نامتعادل که سرشار از چربی بوده و میزان فیبر آن کم باشد، با افزودن میزان تجمع چربی زیر پوست، باعث بدتر شدن ظاهر سلولیت می‌شود.

سبک زندگی:

کم‌تحرکی و ورزش نکردن و افزایش وزن باعث بدتر شدن ظاهر سلولیت پوستی می‌شود. با همه این‌ها، سلولیت می‌تواند حتی در افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند و وزن طبیعی دارند، شدید شود. سایر عوامل مربوط به سبک زندگی مانند عدم مصرف کافی مایعات، سیگار کشیدن و میزان بالای استرس هم می‌توانند در تشدید سلولیت مؤثر باشند.

آیا کرم‌های ضدسلولیت واقعا جواب می‌دهند؟

-کرم‌ها و لوسیون‌های پوستی در واقع جزو شایع‌ترین روش‌های استفاده‌ شده برای کمک به کاهش ظاهر سلولیت هستند.

تأثیر مفروض این کرم‌ها از طریق ترکیبات فعال موجود در آنهاست که عبارتند از:

متیل‌گزانتین‌ها:

شایع‌ترین ترکیباتی که در کرم‌های سلولیت استفاده می‌شوند کافئین، آمینوفیلین و تئوفیلین هستند. گفته می‌شود که کافئین باعث افزایش متابولیسم خواهد شد. آمینوفیلین و تئوفیلین، داروهای شل‌کننده عضلات هستند که باعث افزایش نرمی و صافی پوست شده و تجمع چربی‌ها را از بین می‌برند.

رتینول:

یکی از مشتقات ویتامین A که باعث افزایش جریان خون در پوست شده و میزان مقاومت و ضخامت آن را زیاد می‌کند.

مشتقات بوتانیکال:

وجود این مواد در کرم‌های سلولیت باعث کاهش روند شکل‌گیری چربی شده، به تجزیه‌ چربی‌ها کمک کرده و میزان التهاب را کاهش خواهد داد. تحقیقات اخیر، شواهدی را درباره کارایی و تأثیرگذاری گزینه‌های درمانی مختلف به منظور کاهش سلولیت مورد بررسی قرار داده‌اند.

محققان در این زمینه حدود ۱۷ مورد تحقیقاتی را مورد بررسی و ارزیابی قرار دادند که بیش از ۶۰۰ شرکت‌کننده در آن حضور داشتند و نتایج مربوط به درمان سلولیت با کرم‌ها و لوسیون‌ها را ارائه دادند.
در حدود نیمی از این تحقیقات، به ترکیبات پیچیده متشکل از کافئین و رتینول همراه با سایر ترکیبات مورد بررسی قرار گرفت. در دو تحقیق، تنها اثرات کافئین و اثر دو رتینول مورد بررسی قرار گرفت. از بین چهار تحقیقی که یک ترکیب فعال را مورد بررسی قرار داد،تنها در یکی از آنها مشخص شد که درمان با کرم در کاهش میزان سلولیت نسبت به درمان با دارونما یا کرم‌های ساختگی به مراتب امیدوارکننده‌تر بود.

از میان ۱۴ تحقیقی که ترکیبات پیچیده‌ای را مورد ارزیابی قرار دادند، تنها در پنج مورد از آنها بعد از مصرف کرم‌های فعال، در وضعیت سلولیت بهبودی حاصل شد. در کل، این تیم تحقیقاتی به این نتیجه رسید که شواهد کمی در این زمینه وجود دارد تا ثابت کند درمان با استفاده از کرم‌های پوستی، اثرات مثبت بالقوه‌ای بر ظاهر سلولیت دارد.

[click_like post_id='116867']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.