Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
همه چیز درباره واکسن های دوران بارداری
496

همه چیز درباره واکسن های دوران بارداری

|
0 دیدگاه

یکی از نگرانی های زنان باردار سلامت جنینشان است. به همین دلیل ممکن است برخی به فکرشان برسد که در دوران بارداری برای جلوگیری از بیماری جنین، خود را واکسینه کنند.

همه چیز درباره واکسن های دوران بارداری

اگر شما هم به این فکر افتاده اید ادامه این مطلب مجله پیام سلامت را از دست ندهید. در ادامه اطلاعات مهمی را در مورد واکسن های دوران بارداری به شما ارائه کرده ایم.

واکسن های دوران بارداری

خطر ابتلا جنین به بیماری ها از طریق واکسن های دوران بارداری یک نظریه علمی است. در واقع پزشکان معتقدند که هیچ شواهدی در مورد تاثیر جنین از واکسن هایی که در آن ها از ویروس ها، باکتری ها و توکسوئید های غیر فعال استفاده شده است وجود ندارد.

اما واکسن هایی که در آن ها از ویروس های ضعیف شده یا زنده استفاده می شود در دوران بارداری منع مصرف دارند و ممکن است بر روی جنین تاثیر گذار باشند.

در کل متخصصان معتقدند که مزایای واکسن های دوران بارداری از خطرات بالقوه ابتلا به بیماری ها بیشتر است. در جدول زیر که توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری هاCDC منتشر شده است می توانید در مورد واکسن های دوران بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید:

آیا استفاده از واکسن در دوران بارداری ایمن است؟

در هر صورت هر واکسنی که در بازار وجود دارد از نظر درجه خلوص، قدرت و ایمنی توسط مراجع مربوطه تست شده اند. اما گاهی استثنا نیز وجود دارد. در واقع ممکن است بدن برخی از زنان به یکی از مواد اولیه واکسن آلرژی داشته باشند. در این صورت باید به طور کلی از تزریق واکسن اجتناب شود.

همه چیز درباره واکسن های دوران بارداری

هپاتیت B: زنان بارداری که در معرض خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری قرار دارند و یا تست ویروس در آن ها منفی است می توانند این واکسن را دریافت کنند. واکسن هپاتیت B برای محافظت از مادر و نوزاد در مقابل عفونت قبل و بعد از زایمان است. این واکسن مجموعا ۳ مرحله دارد که مرحله دوم و سوم به ترتیب ۱۱ و ۶ ماه بعد از مرحله اول تزریق می شوند.

آنفلوانزا (غیر فعال): این واکسن می تواند از بیماری جدی در مادر در طول بارداری جلوگیری کند. تمام زنانی که در طول فصل آنفلوآنزا باردار می شوند باید این واکسن را تزریق کنند. اما قبل از تزریق حتما از پزشک خود سوال کنید.

کزاز، دیفتری و سیاه سرفه (TDAP): مصرف این واکسن در دوران بارداری توصیه می شود. بهتر است آن را ترجیحا بین هفته ۲۷ تا ۳۶ بارداری، برای محافظت از کودک در برابر سیاه سرفه تزریق کنید. اگر این واکسن در دوران بارداری تزریق نشود، بلافاصله بعد از تولد نوزاد باید آن را تزریق کنید.

تعدادی از واکسن ها، به خصوص واکسن های تهیه شده از ویروس زنده، نباید به زنان باردار تزریق شوند.

چرا که آن ها ممکن است برای کودک مضر باشند. ( واکسن ویروس زنده با استفاده از گونه ای زنده از یک ویروس ساخته می شوند) برخی از واکسن ها را می توان به مادر در سه ماهه دوم یا سوم بارداری تزریق کرد. در حالی که برخی از واکسن ها باید یا حداقل سه ماه قبل و یا بلافاصله بعد از تولد نوزاد تزریق شوند.

واکسن های خطرناک برای دوران بارداری

واکسن های زیر می توانند به جنین منتقل شده و ممکن است خطر سقط جنین، تولد زودرس یا نقص مادرزادی را به همراه داشته باشند:

هپاتیت A: ایمنی این واکسن مشخص نشده است. پس از مصرف آن در دوران بارداری باید اجتناب شود. اما برای زنانی که در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند ممکن است با مشورت پزشک تزریق شود.
سرخک، اوریون و سرخجه (MMR): زنان باید حداقل یک ماه پس از دریافت این واکسن که از ویروس زنده تهیه شده است، برای باردار شدن صبر کنند. اگر تست سرخجه اولیه نشان می دهد که شما به سرخجه مصون نیستید، این واکسن پس از زایمان تزریق می شود.
آبله مرغان: این واکسن، برای جلوگیری از آبله مرغان، باید حداقل یک ماه قبل از بارداری زده شود.
پنوموکوک: از آنجا که ایمنی این واکسن ناشناخته است، باید از تزریق آن در دوران بارداری اجتناب شود، به جز برای زنانی که در معرض خطر هستند و یا یک بیماری مزمن دارند.
واکسن HPV: این واکسن برای جلوگیری از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) تزریق می شود و استفاده از آن در دوران بارداری توصیه نمی شود.

عوارض جانبی تزریق واکسن های دوران بارداری

عوارض جانبی واکسن های دوران بارداری ممکن است تا سه هفته پس از واکسیناسیون مشاهده شوند. اما اگر هر گونه عوارض جانبی شدید دارید، حتما به دکتر اطلاع دهید.

هپاتیت A: درد و قرمزی در محل تزریق، سردرد، خستگی و در موارد بسیار نادر واکنش آلرژیک شدید
هپاتیت B: درد در محل تزریق، تب
آنفلوانزا: قرمزی و تورم در محل تزریق که می تواند تا ۲ روز باقی بماند، تب
کزاز و دیفتری: تب با درجه پایین، درد و تورم در محل تزریق
سرخک، اوریون، سرخجه (MMR): بثورات غیر مسری، تورم غدد گردن و گونه ها، درد و سفتی مفاصل یک تا دو هفته پس از واکسیناسیون
آبله مرغان: تب، درد یا قرمزی در محل تزریق، بثورات پوستی و یا برآمدگی های کوچک تا سه هفته پس از واکسیناسیون
پنوموکوک: تب، درد در محل تزریق
قطره خوراکی فلج اطفال (OPV): هیچ عوارضی ندارد.
واکسن غیر فعال فلج اطفال (IPV): قرمزی، ناراحتی در محل تزریق

[click_like post_id='118130']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.