Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
آب سخت چه تاثیری بر روی پوست بدن دارد؟
391

آب سخت چه تاثیری بر روی پوست بدن دارد؟

|
0 دیدگاه

آب سخت به لحاظ علمی در مقابل آب نرم قرار می‌گیرد و به آبی اطلاق می‌شود که نسبت به آب معمولی ترکیبات معدنی بیشتری داشته باشد.

آب سخت چه تاثیری بر روی پوست بدن دارد؟

با این حساب، پوست‌های خشک با این آب بیشترین صدمه را می‌بینند. جالب است بدانید، صابون و شامپو با آب سخت به راحتی از روی سطح پوست پاک نمی‌شوند و این امر به حساسیت پوست منجر می‌شود.

پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از عارضه‌های پوستی ناشی از آب سخت، تا جایی که امکان دارد از این آب برای شستشوی پوست استفاده نکنید و اگر هم در شرایطی به سر می‌برید که به آب دیگری دسترسی ندارید، صابون کمتری به پوست خود بزنید تا راحت‌تر شسته شود.

آب سخت در منازلی که ساکنان آن، آب مصرفی خود را از چاه تهیه می‌کنند بیشتر یافت می‌شود. آب‌های زیرزمینی در حین عبور از میان سنگ‌ها، مواد معدنی زیادی نظیر کلسیم و منیزیم را جذب می‌کنند.

عوارض مصرف آب سخت برای پوست

تاثیر آب سخت بر پوستبه این ترتیب اگر پوست شما به مدت زیادی در معرض آب سخت قرار داشته باشد، احتمال خشکی پوست بسیار زیاد است. دلیل این امر هم ساده است، مواد معدنی موجود در آب سخت در حین تماس با پوست بدن، باقی می‌مانند. این مواد باعث می‌شوند رطوبت و چربی طبیعی پوست گرفته شود.

همچنین افرادی که پوست حساسی دارند یا در شرایطِ پوستی خاصی به سر می‌برند، با آب سخت میانه خوبی ندارند.

برای نمونه، افرادی که به بیماری داءالصدف و یا اگزما مبتلا هستند ممکن است در مجاورت با آب سخت، بیشتر دچار خشکی و التهاب پوست شوند. به این ترتیب، اگر پوست بدن کمتر در مجاورت آب سخت قرار بگیرد، احتمال برطرف یا کم شدن این عارضه‌های پوستی نیز بسیار زیاد است.

همان‌گونه که در ابتدا هم ذکر شد، آب سخت به خوبی صابون را از روی پوست پاک نمی‌کند؛ با این حساب در دراز مدت، مواد شوینده بیشتری بر روی پوست بدن باقی می‌ماند. باقی ماندن مواد شوینده بر روی پوست‌های حساس، به التهاب پوستی منجر می‌شود. از طرف دیگر، باقی‌مانده صابون بر روی پوست،

جلوی منافذ پوستی را هم می‌گیرد و در نتیجه آلودگی و چربی در زیر پوست جمع می‌شوند. این‌جاست که در نتیجه بسته شدن منافذ پوست، عارضه‌هایی نظیر آکنه و سایرجوش‌های پوستی، گریبان شما را می‌گیرند.

مقابله با عوارض آب سخت

مقابله با عوارض آب سختاز عوارض آب سخت گفتیم، بد نیست به راه‌‌های مقابله با این عوارض هم اشاره کنیم. اولین چیزی که به ذهن خطور می‌کند، عدم مجاورت با آب سخت است. از طرف دیگر نصب دستگاه تصفیه آب نیز باعث می‌شود مواد معدنی موجود در آب سخت، توسط صافی‌های دستگاه تصفیه آب گرفته شوند.

اگر هم امکان نصب دستگاه تصفیه آب وجود نداشت، تا جایی که ممکن است سعی کنید تماس کمتری با آب سخت داشته باشید.

برای نمونه، مدت زمان دوش گرفتن خود را کمتر کنید و با آبی با درجه حرارت مناسب استحمام کنید. پوست صورت نسبت به سایر نقاط بدن،‌ حساسیت بیشتری دارد؛ با این حساب برای شستن صورت پیشنهاد می‌شود از بطری‌های آب تصفیه‌شده استفاده کنید.

ترکیبات موجود در آب سخت جلوی تولید کف را در صابون و شامپو می‌گیرد و در نتیجه چاره‌ای نیست به غیر از این‌که شامپو و صابون بیشتری مصرف کنید.

این‌جاست که باز با مشکل حضور زیاده از حد صابون و شامپو بر روی پوست و شسته نشدن آن‌ها روبرو خواهید شد. به این دلیل، پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از بسته شدن منافذ پوستی توسط صابون و شامپوی باقیمانده بر روی پوست، در صورت امکان از مقدار کمتری مواد شوینده استفاده کنید.

[click_like post_id='119164']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.