Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
برای ثابت نگه داشتن قند خون حین ورزش چه باید کرد؟
300

برای ثابت نگه داشتن قند خون حین ورزش چه باید کرد؟

|
0 دیدگاه

ورزش کردن باعث می‌شود سلول‌ها، انسولین را بهتر مصرف کنند و قند خون در سطح نرمال و متناسبی نگاه داشته شود. همچنین سبب می‌شود سلول‌ها قند را جذب کنند که مجموع این فرآیندها باعث کنترل قند خون می‌گردد.

برای ثابت نگه داشتن قند خون حین ورزش چه باید کرد؟

اما اگر از انسولین یا قرص‌های دیابت استفاده می‌کنید، ممکن است ورزش کردن قند خون شما را خیلی پایین بیاورد که به این حالت «افت قند» می‌گویند. این نکات را مطالعه کنید تا بتوانید میزان قند خون را در حین ورزش کنترل کنید.

کنترل قند خون
قبل از ورزش

قبل از ورزش، میزان قند خون خود را اندازه بگیرید. اگر بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ باشد مناسب است. اگر زیر ۱۰۰ باشد نیاز به یک میان‌وعده دارید. اگر قرار است ورزش شما ۲ ساعت یا بیشتر‌ طول بکشد ورزش را شروع نکنید تا سطح قند خون‌تان به ۱۰۰ برسد.اگر قند بیشتر‌ از ۲۵۰ است، کتون ادرار را کنترل کنید.

این ماده زمانی تولید می‌شود که بدن به جای قند، ابتدا چربی‌ها را می‌سوزاند. اگر در ادرار کتون دارید، ورزش نکنید؛ زیرا ممکن است قند خون شما بالاتر برود و خطرات جدی به همراه داشته باشد.

حین ورزش

درصورتی‌ در حین ورزش نیاز به کنترل قند خون دارید که بخواهید ۲ ساعت یا بیشتر‌ ورزش کنید. در این صورت، باید هر یک ساعت آن را کنترل نمایید. اگر میزان آن ۷۰ واحد یا کمتر‌ بود، ۱۵ تا ۲۰ گرم کربوهیدرات زودهضم بخورید.

بعد از ۱۵ دقیقه دوباره کنترل کنید و اگر به ۱۰۰ واحد برنگشته بود دوباره همان میان‌ وعده مناسب ورزش را میل نمایید و بعد از ۱۵ دقیقه کنترل کنید.

این کار ممکن است شما را سرد کند یا وقت شما را بگیرد. اما اگر این کار را نکنید ممکن است قند شما هم‌چنان پایین‌تر بیاید و به میزان خطرناکی برسد.

بعد از ورزش

بعد از اتمام ورزش دوباره قند خون را کنترل کنید تا بدانید ورزش چگونه روی دیابت شما تاثیر می‌گذارد. ضمنا این کار به شما اطلاع می‌دهد آیا فورا به میان‌وعده نیاز دارید یا می‌توانید تا وعده‌ بعدی منتظر بمانید. ممکن است تا ۲۴ ساعت بعد از یک ورزش متوسط یا سنگین، دچار افت قند شوید؛ پس در زمان‌های مشخصی آن را چک کنید.

درمان‌های اورژانسی و فوری

همیشه یک خوراکی یا کربوهیدرات زودهضم در دسترس‌ داشته باشید. این موارد مناسب هستند:

قرص‌ها یا ژل‌های گلوکز
آب‌میوه یا نوشابه معمولی (نه رژیمی)
نوشیدنی‌های ورزشی
یک قاشق غذاخوری شکر

برچسب‌ها را مطالعه کنید تا بدانید چقدر باید میل کنید که ۱۵ گرم کربوهیدرات شما تامین شود.

راه‌های دیگر برای جلوگیری از افت قند

شیوه‌هایی برای کنترل قند خون وجود دارند تا از افت آن حین ورزش اجتناب کنید:

وقتی انسولین شما بالا می‌رود، ورزش نکنید.
حداقل دو ساعت قبل از خواب ورزش را تمام کنید.
از وان آب داغ، سونا و اتاق بخار دقیقا بعد از ورزش بپرهیزید.
یک یا دوبار در روز ورزش کنید.

آیا این‌ها علائم افت هستند؟

آیا علائمی مانند عرق کردن، ضربان تند قلب، حس خستگی و گرسنگی از نشانه‌های افت قند خون هستند؟ همیشه نه. ممکن است در تشخیص علائم افت قند در حین ورزش دچار خطا شوید. یا ممکن است آن را با علائم یک ورزش خوب اشتباه بگیرید: اگر مورد غیرعادی حس کردید، قند خود را اندازه بگیرید؛ به ویژه اگر علائم عادی به نظر نیامدند، مثل:

حس گیجی یا هذیان
تاری دید یا دو بینی
سوزش یا بی‌حسی لب‌ها یا زبان
عدم هماهنگی بدن

افت قند در حین ورزش با افت قند در شب یا در صورت نخوردن غذای مناسب، فرق دارد. هر وقت تردید داشتید آن را کنترل کنید.

در حالتی که اگر به ورزش ادامه دهید، دچار افت قند می‌شوید چه باید کرد؟

به کمی تغییرات نیاز دارید. با پزشک خود درباره موارد زیر مشورت کنید:

تنظیم انسولین یا داروها (اگر بخواهید وزن خود را کم کنید بهتر‌ است)
خوردن بیشتر، قبل از ورزش
مدل ورزش یا زمان آن را تغییر دهید

افرادی که با مشکل دیابت مواجه هستند به خوبی آگاهند که باید به طور مرتب و مداوم تحت نظر پزشک باشند، اما باز هم تاکید می‌کنیم پیش از هر گونه اقدامی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید.

[click_like post_id='119192']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.