262

خشم و تاثیر آن بر سلامتی و ارگان‌های زنانه

|
0 دیدگاه

گفته‌اند که خشم انتقام گرفتن اشتباه دیگران از خود است! تحقیقات نشان دادن که خانم‌ها عصبانی می‌شوند اما کمتر بروز می‌دهند و همین امر عواقب جبران‌ناپذیری برای آنان به دنبال دارد.

خشم و تاثیر آن بر سلامتی و ارگان‌های زنانه

در این مطلب برآنیم تا به پاره‌ای از تاثیرات خشم بر سلامتی و ارگان‌های زنانه اشاره کنیم.

بر اساس آخرین مطالعات پزشکان، خشم یکی از مکانیزم‌های دفاعی بدن است و بدن برای این که بتواند از خود در برابر دیگران دفاع کند به خشم نیاز دارد اما مانند هر چیز دیگری وقتی خشم غیر قابل کنترل شود نه تنها ممکن است به انسان لطمه وارد کند بلکه ممکن است دیگران را هم آزار دهد.

شخصی که خشمگین است مدام ضربان قلبش بالا می‌رود و تندتند نفس می‌کشد و فشار خونش بالا می‌رود. شاید فکر کنید که وقتی ضربان قلب بالا رود قلب خون بیشتری به رگ‌ها می‌فرستد اما برعکس، سرعت خون در رگ‌ها بسیار کند می‌شود.

احتمالا این جمله را بارها شنیده باشید که به فرد خشمگین می گویند کارد به بدنش بزنید خونش درنمی‌آید! دقیقا همین طور است چون  حرکت خون در رگ‌ها بسیار کند می‌شود. افرادی که در سنین بالا مدام خشمگین می‌شوند احتمال حمله قلبی‌شان بسیار بالا است.

معمولا زن‌ها دیرتر از مردها خشمگین می‌شوند اما به دلیل مسؤولیت‌های فراوان در خانه و تربیت فرزندان خشم را بیشتر از مردها تجربه می‌کنند. زمانی که یک فرد خشم ین می‌شود هورمون‌های مخرب در بدن آزاد می‌شوند. این هورمون‌ها تاثیر منفی و مخرب بر قلب و مغز می‌گذارند. خشم چه بسا بتواند به قول معروف کار شما را راه بیندازد اما به تاثیرات منفی که بر بدن شما می‌گذارد نمی‌ارزد.

روانشناسان بر این عقیده‌اند که انسان‌ها هرگز نباید خشم خود را مخفی کنند و یا به قول معروف در خودشان بریزند چون باعث اختلالات روانی در انسان می‌شود. افرادی که خشم خود را فرو می‌برند در آینده دچار اعتیاد و افسردگی می‌شوند و هنگام خواب کابوس می‌بینند در هنگام خشم‌های شدید اگر بروز داده نشود بدن از درون به حالت انفجار درمی‌آید که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر جای بگذارد.

زن‌هایی که در جوامع مردسالار زندگی می‌کنند هیچ گاه نمی‌توانند خشم خود را بروز دهند و بروز ندادن خشم در زن‌ها به خصوص زن‌های باردار و شیرده نسبت به مردها بسیار خطرناک‌تر است زیرا خشم می‌تواند باعث سقط جنین و در زن‌هایی که به نوزاد‌های خود شیر می‌دهند باعث خشک شدن شیر شود و یا حتی می‌تواند شیر زن‌ها را مسموم کند.

مهمتر این که شیری که بر اثر خشم دچار مسمومیت شده می‌تواند نوزادان را در آینده دچار اختلالات روانی کند. زن‌های متاهل اگر می‌خواهند در کنار خانواده خود زندگی خوبی داشته باشند باید به یاد داشته باشند که خشم بی‌جا و بهانه‌های بی‌جا می‌تواند زندگی زناشویی آنها را خراب کند. پس مشاجره و کل کل با همسر ممنوع!

زن‌ها در دوران قاعدگی دچار کلافگی و سردرگمی می‌شوند و با کوچک‌ترین بهانه پرخاشگر می‌شوند. بنابراین توصیه می‌شود که هر گاه عصبانی شدید سعی کنید با نفس‌های عمیق خود را کنترل کنید و یا می‌توانید در هنگام عصبانیت با شمارش اعداد تا ده آرام شوید.

تحقیقات نشان داده زن‌هایی که به هر دلیلی خشمگین می‌شوند ممکن است به رحم‌شان آسیب جدی وارد شود. خشم در زن ها می‌تواند باعث کاهش میل جنسی شود.

از سوی دیگر، ممکن است فکر کنید با فروکش کردن خشم همه چیز به حالت قبل برمی‌گردد اما هورمون‌های مخرب در بدن که توسط خشم به وجود آمده‌اند می‌توانند ساعت‌ها در بدن شما باقی بمانند و همان طور که گفتیم باعث از بین رفتن میل جنسی در زن‌ها می‌شود و ممکن است کارتان به جدایی از همسرتان بکشد. اما شاید با خواندن مطلب تنها راه موفقیت در رابطه عاشقانه شما نظرتان عوض شد!

همیشه قبل از اینکه خشمگین شوید به عواقبش فکر کنید چون واقعا به عوارضش نمی‌ارزد. یکی از گسترده‌ترین اعضای بدن پوست است. پوست پر از عصب‌های مرتبط با مغز و بدن است و به محض عصبانیت هورمون‌های مخرب در بدن آزاد می‌شوند و به سرعت تاثیر خود را بر پوست می‌گذارند.

جوش‌های عصبی را مطمئنا تجربه کرده‌اید و حتما می‌دانید که بسیار دردناک و بزرگ هستند و بعد از بهبودی به صورت لکه‌های سیاه بر روی پوست باقی می‌مانند. همچنین خشم می‌تواند باعث خشک شدن و کهیر زدن پوست شود. بررسی‌ها نشان داده افرادی که مدام خشمگین می‌شوند، به خصوص زن‌ها، خشم بر روی ژن آن‌ها تاثیر منفی می‌گذارد و در آینده فرزندان‌شان زودرنج و خشمگین می‌شوند.

دردناک‌ترین عارضه خشم و عصبانیت در زن‌ها این است که می‌تواند در آنها باعث نازایی شود. یکی دیگر از اشتباهات زنان در رابطه‌های جنسی این است که فکر می‌کنند اگر بیشتر خشمگین شوند می‌توانند بر روی همسرشان تاثیر بگذارند و یا به قول معروف حرف‌شان را به کرسی بنشانند.

اغلب انسان‌ها فکر می‌کنند اگر در برابر طرف مقابل‌شان کوتاه بیایند معنی‌اش این است که حق با طرف مقابل است اما اگر کمی بیشتر فکر کنیم می‌بینیم که در هنگام عصبانیت مغز نمی‌تواند مسایل را درست تجزیه و تحلیل کند و ممکن است در هنگام عصبانیت حرف و یا کاری انجام دهیم که جبرانش غیرممکن باشد.

مردها نیز حتما باید بدانند که زن‌ها قدرت مبارزه فیزیکی ندارند ولی مطمئن باشید که اگر هم داشتند هرگز مبارزه نمی‌کردند چون زن‌ها در لحظات سخت بهترین تصمیم را می‌گیرند. در این بین تنها سلاح زن‌ها زبان‌شان است. پس با کمی صبر و مهربانی مردها می‌توانند خشم زن‌ها را فروکش کنند. با کلفت کردن صدا نمی‌توانید زن‌ها را آرام کنید.

یادتان هم باشد که روز جهانی منع خشونت علیه زنان داریم! در گذشته زن‌ها حق اظهار نظر نداشتند و باید چشم بسته هر حرف و یا مسؤولیتی را قبول می‌کردند. شاید حتی می‌دانستند که این کار اشتباه است اما خشم خود را سرکوب می‌کردند تا زندگی‌شان دچار مشکل نشود. در عوض خشم خود را سر فرزندان‌شان خالی می‌کردند.

فکرش را بکنید که چنین فرزندانی قرار بود در آینده تشکیل زندگی بدهند! فرزندان هم خشمی که به ناچار از مادرشان به آن‌ها به ارث می‌رسید را در آینده به همسرشان بروز می‌دادند و مانند یک چرخه این عادت بد می‌چرخید.

سرکوب کردن خواسته‌هایمان مهم‌ترین دلیل برای خشمگین شدن است. شخصی که زندگی را به قول معروف بر دیگران سخت می‌کند اول از همه به خودش ضربه می‌زند. مهم‌ترین دلایل سکته‌های قلبی و مغزی ناراحتی و خشم است زیرا در هنگام خشم شدید خون تحت فشار شدید می‌شود.

این فشار از مغز به تمام اندام‌ها وارد می‌شود. افرادی که بر اثر خشم دچار سکته می‌شوند خون‌شان به صورت لخته در قلب و در حفره‌های ورودی قلب گیر می‌کند و مانع عبور خون می‌شود.

قلب برای کار کردن به خون نیاز دارد و در نبود خون قلب از کار می‌افتد که به آن سکته قلبی می‌گویند. درصد مرگ و میر بر اثر خشم در ایران نسبت به کسانی که بر اثر خوردن غذاهای ناسالم فوت می‌کنند بیشتر است. زن‌های خانه‌دار مدام به خاطر منظم نبودن فرزندان و همسرشان مشکل دارند.

خانم‌ها لازم است بدانند که نمی‌توانید با عصبانیت و خشم به خواسته‌تان برسید چون انسان‌ها در زمانی که کسی با خشم و عصبانیت با آن‌ها برخورد می‌کند توجهی به خواسته‌شان نمی کنند. تنها راه بهتر زندگی کردن این است که هرگز اجازه ندهیم به راحتی تحت تاثیر چیزهای بد قرار بگیریم و در برابر خواسته‌های نامعقول دیگران کنترل خود را از دست ندهیم.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.