413

استرس چه نقشی دربیماری پوستی پسوریازیس دارد؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

در زندگی روزانه هریک از ما فشارهای روانی مختلفی وجود دارد. استرس نوعی واکنش بدن در برابر شرایطی است که مطابق میل نیست.

استرس چه نقشی دربیماری پوستی پسوریازیس دارد؟

استرس یعنی وارد شدن فشار بر یک فرد بدون آمادگی قبلی برای پذیرش آن فشار که تلاش برای یافتن حل مسئله یک نوع رویارویی با استرس است. استرس نشانه های مختلفی دارد که شدت و نوع نشانه ها درافراد ،متفاوت است.

ازجمله نشانه های جسمانی استرس عبارت است از: گرفتگی عضلانی، ناراحتی معده، اسهال یا یبوست، دست های سردومرطوب،خستگی، تعریق شدید،سردرد، درد قفسه سینه ،افزایش ضربان قلب، تنفس سریع، لرز،تیک ،تحریک پذیری، کم اشتهایی یا بی اشتهایی، ضعف،احساس خستگی،گیجی،مشکل خواب،خشکی دهان، دانه ها و جوش های پوستی است.

همانطورکه در نشانه های جسمانی استرس دیدیم، پوست، انعکاس خوبی از استرس های درونی است. استرس خیلی از اوقات باعث عود بیماری های پوستی می شود و گاهی سبب وقوع رفتارهایی خواهد شدکه بدتر شدن ظاهر بیماری پوستی را در پی دارد.از آن جایی که استرس بر ظاهر فرد از دیدگاه های مختلف اثر می گذارد بنابراین درقدم اول، استرس در بعضی از افراد سبب ایجاد جوش های مقاوم تر و التهابی تر می شود.

در اثر استرس هورمون هایی در بدن ترشح می شوند که یاعث زیادشدن ترشح چربی وعود جوش های صورت و بدن خواهد شد.

ازآن جایی که پوست اولین سد دفاعی بدن است و به عنوان اولین محل حضور سلول های دفاعی برای مبارزه با باکتری ها و ویروس ها عمل میکند، استرس باعث افزایش تعداد سلول های دفاعی و در نتیجه باعث وقوع واکنش های خود ایمنی  مانند بیماری های پوستی پسوریازیس و حساسیت سرشتی پوست می شود.

یک فرد با سطح بالای استرس امکان زیادی دارد که درگیربیماری های پوستی مختلفی بشود. فردی که استرس زیادی درطول روز ودر موقعیت های مختلف تجربه می کند این امکان برایش وجود دارد که بیماری هایی پوستی مانندافزایش ترشح چربی در سطح پوست، روزاسه، اگزما ، پسوریازیس یا بیماری صدف ، تبخال و… را تجربه کند.

پسوریازیس یا بیماری صدف که با ایجاد نواحی قرمز و برجسته با پوسته های بسیار ضخیم و خشک و سفیدرنگ در سطح پوست پدیدار می شود و به طور عمده پوست سر،آرنج و زانوها را درگیر می کند و خارش مکرر و ضربه های موضعی باعث بدتر شدن آن می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن باعث افزایش سرعت چرخه ی رشد سلول های پوست می شود.

پسوریازیس می تواند در هر نقطه ای از بدن مانند روی پلک، گوش، دهان،لب،چین های پوست،دست وپا و ناخن خودرا نشان دهد. پسوریازیس اغلب در جوانی شروع می شود اما می تواند در هر سنی شروع شود و زنان و مردان به نسبتی مساوی امکان ابتلا به آن را دارند.

استرس می تواند باعث شروع پسوریازیس برای اولین بار و یا تشدید پسوریازیس موجود شود. آرامش و کاهش استرس ممکن است به پیشگیری از استرس حاصل از تاثیر پسوریازیس کمک کند. مطالعات علمی نشان می دهند که بین استرس و تشدیدبیماری پوستی پسوریازیس ارتباط زیادی وجود دارد.

شخصی که مبتلا به این بیماری است در مواجهه با اطرافیان خود حتی نزدیکان دچار استرس خواهد بود هم چنین زمانی که این بیماری دست و پا را هم مبتلا می کند باعث آزار بیشتری می شود و فرد را بیشتر درگیر می کند به طوری که در انجام کارهای روزانه نیازمند کمک خواهد شد و این اتفاق باعث افزایش سطح استرس و تشدید بیماری خواهد شد.

همچنین در زمینه ی درمان های موجود به دلیل هزینه بر بودن درمان های پوستی ومدت زمان طولانی آن برای بیماران ایجاد استرس بیشتری خواهد کرد و فرد مبتلا باید علاوه بر سختی های موجود که باعث آزار ذهنی می شود، به جوانب آن مشکلات نیز فکر کند که در نتیجه استرس و اضطراب را بیشتر خواهد کرد.

بنابراین باتوجه به اینکه استرس می تواند در این بحث و تشدید بیماری های پوستی اثرگذار باشد بهتر است برای کم کردن و یا کنترل استرس اهمیت زیادی قائل شد چرا که می توانیم با یادگیری روش های رویارویی با استرس، اثر آن را به حداق برسانیم.

بنابراین لازم است که برای تغییردرنحوه ی دیدگاهمان تلاش کنیم چرا که استرس،یکی از علت های سختگیری نسبت به هر مسئله ای است به ویژه در زمینه ی مشکلات پوستی و اثراتی که خواهد گذاشت مانند افسردگی ، که می توان با آموزش و تمرین تکنیک های بهتر کردن اعتماد به نفس به سمت بهبودی و حال بهتر پیش رفت.

همچنین با استفاده از روش های تغییر رفتار میتوان به افراد مبتلا به بیماری های پوستی کمک کرد و به جای پنهان کردن زمینه های اضطرابی از کلاس های آموزش نحوه ی کنترل استرس ویادگیری و آموزش مهارت های زندگی برای عملکرد موثرتر استفاده کنند.

همچنین با توجه به  مهم بودن تغذیه و اثری که می تواند بر متابولیسم بدن در زمینه ی استرس و ناراحتی های پوستی داشته باشد بهتر است با تغییر رژیم غذایی و راه هایی مانند ورزش، یوگا و تکنیک های آرام بخش به سمت بهبود و درمان پیش برویم.

سخن آخر اینکه در حال حاضر برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد اما داروهای بسیاری وجود دارند که با استفاده از آن ها پسوریازیس کنترل می شود مانند درمان های موضعی و نور درمانی و… ولی آن چه که مهم است این است که در کنار درمان های دارویی و زیر نظر پزشک متخصص بودن نکات گفته شده را هم تمرین کرد تا بتوان به لحاظ روانی و اجتماعی آسیب کمتری دید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.