1140

نقش استرس در بیماری های زنان

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

استرس همان فشار روانی یا احساس تنیدگی است که ممکن است که هر محرکی می تواند باعث به وجود آمدن این احساس تنیدگی و استرس در فرد شود، البته عکس العل های افراد به این محرک ها ی استرس زا متفاوت است.

نقش استرس در بیماری های زنان

به عنوان مثالی از عکس العل های افراد به این محرک ها ی استرس زا؛ ممکن است در فردی باعث ایجاد فشار روانی زیاد شود و به عنوان یک محرک استرس زا شناخته شود ولی در فرد دیگری فشار روانی با این شدت را در پی نداشته باشد و فرد استرس زیادی را تجربه نکند،به بیان کلی تر پاسخی که افراد به تغییرات در زندگی می دهند.

کاملا متفاوت است و هر محرکی که در فرد فشار روانی خارج از حد تحمل او ایجاد کند به عنوان عامل تنیدگی و استرس زا شناخته می شود. این عوامل استرس زا می توانند شرایط خانودگی، شرایط اقتصادی، تحصیلی، شرایط شغلی، مرگ نزدیکان، نقل مکان، بیماری های جسمی یا روانی فرد و بسیاری موارد دیگر باشد که همگی این ها در سلامت جسمانی و روانی فرد نقش بسیار موثری دارند.

هر چه فرد فشار روانی کمتری را تجربه کند می تواند زندگی سالم تری داشته باشد هم از نظر جسمانی و هم از نظر روانی، زیرا استرس حتی می تواند روی رفتار افراد با دیگران در خانواده، محیط کار و…تاثیر بگذارد ویا اینکه می تواند بر روی عملکرد بدن فرد هم تاثیر زیادی داشته باشد. وقتی فرد دچار استرس می شود از لحاظ عاطفی،رفتاری و فیزیکی در او اختلالاتی را ایجاد می کند.

فیزیکی: ناراحتی معده، تنفس سریع، دست های سرد و مرطوب، لرز، تعریق بدن، بی اشتهایی یا کم اشتهایی،گرفتگی عضلات پشت و گردن،درد در قفسه سینه

عاطفی: نگرانی، بی قراری، وحشت

رفتاری: عدم تمرکز، استفاده بیش از حد از سیگار و مشروبات الکلی، تفکر نگران کننده و منفی، مشک در خواب

همانگونه که گفتیم استرس سلامت جسم و روان فرد را در معرض خطر قرار می دهد و باعث ایجاد تنش در جسم و روح فرد و به نوعی از دست رفتن تعادل فرد می شود.البته استرس مثبت هم وجود دارد که می تواند در فرد نقش یک انگیزش دهنده را ایفا کند. مثل قبولی در کنکور، بچه دار شدن، ازدواج که این ها می توانند برای فرد خوشایند و لذت بخش باشند.

استرس سن، جنس و موقعیت نمی شناسد و هر فردی آن را تجربه خواهد کرد که البته تحقیقات نشان داده است که با توجه به تفاوت های جنسیتی مردان از لحاظ اجتماعی و تربیتی استرس و ناراحتی و خشم خود را راحت تر تخلیه می کنند.

اما زنان ممکن است این ناراحتی و خشم  و فشار را کمتر بروز دهند و سخت تر با آن مواجه شوند که همین مسئله به بروز افسردگی و اضطراب و بیماری های جسمانی بیشتر در زنان کمک می کند.استرس و بیماری های جسمانی مرتبط با آن عبارتند از:

بیماری های قلبی: استرس می تواند باعث افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون شود و استرس های حاد حتی می توانند بروز حمله و سکته های قلبی را افزایش دهند.

دیابت: استرس می تواند هم از طریق بالا رفتن قند خون در بدن فرد باعث پیشرفت دیابت شود و هم از طریق پرخوری عصبی که فرد مبتلا به دیابت از طریق آن افت قند خون خود را که ناشی از استرس است جبران می کند.

سردرد: استرس می تواند باعث ایجاد سر درد های میگرنی در فرد شود و فرد را عصبی کند.

مشکلات گوارشی: در اثر استرس شدید فرد مشکلات گوارشی مثل رفلاکس معده، احساس سوزش در معده و… را تجربه خواهد کرد.

تسریع روند پیری: مطالعات نشان می دهد مادرانی که از فرزندان بیمار خود پرستاری می کنندو تحت استرس شدید قرار دارند در مقایسه با مادران کودکان سالم که استرس کمتر دارند روند پیری در آنها افزایش می یابد و استرس و تنش می تواند ببین ۹ تا ۱۷ سال در روند پیری آنها تاثیر افزایشی داشته باشد.

تحقیات نشان می دهند که در بسیاری از این موارد ذکر شده استرس نقش بیشتری در بیماری های زنان نسبت به مران دارد که این مسئله می تواند همان عکس العمل افراد به استرس های به وجود آمده در زندگی باشد.

استرس و ناباروری در زنان: استرس هایی که در محیط زندگی فرد قرار دارند و همچنین مواد مغذی اساسی به عنوان مهم ترین عوامل کاهش تخمک گذاری و همین طور ناباروری در خانم ها خواهد شد.وجود استرس و اضطراب های دائمی می تواند روی مغز و عملکرد هورمون ها در زنان باعث ناباروری شوند.استرس در زنانی که نسبت به ناباروری خود حساسیت بیشتری دارند تاثیر بیشتری در ناباروری آنها دارد.

یعنی اگر فرد تحت تاثیر استرس نتواند باردار شود این مسئله استرس را در او تشدید می کند،زیرا هورمون کورتیزول که در اثر استرس زیاد در بدن ترشح می شود که این ترشح بیش از حد کورتیزول باعث افزایش وزن، افزایش فشار خون و افزایش سوخت و ساز بدن می شود که این عوامل می تواد باعث اختلال در تخمک گذاری فرد شوند و در نهایت موجب ناباروری او برای مدتی می شود.

حتی در زمان استرس شدید غده هیپوفیز نیز پرولاکتین تولید می کند که این مسئله باعث تخمک گذاری نامنظم در زنان می شود که این مسئله نیز در ناباروری آنها تأثیر به سزایی دارد.

استرس و سرطان سینه در زنان: استرس که می تواند سیستم ایمنی بدن را تخریب کند در زنان می تواند در بروز سرطان سینه دخیل باشد.زنان نسبت به مردان آسیب پذیرتر هستند و نسبت به مردان خطر ابتلا به سرطان در آنها جدی تر است.اخیرا در یک کنفرانس که در مورد سرطان سینه و بارداری تشکیل شده بود بیان شد که ابتلا به سرطان سینه با استرس می تواند.

رابطه مستقیم داشته باشد ولی نمی توان گفت که استرس به تنهایی در ایجاد این سرطان نقش دارد بلکه موارد دیگر مثل سیستم ایمنی ضعیف بدن،تغذیه نامناسب و…می توانند تاثیر گذار باشند.توصیه می شود که بیماران مبتلا به سرطان جهت بهبود بیشتر از شرایط استرس زا دور باشند و روش های کاهش و مقابله با استرس را یاد بگیرند تا بتوانند به زندگی عادی و روزمره خود ادامه دهند.

رابطه استرس و بیماری ام اس در زنان:در بیماری ام اس میلین یا پوشش عصبی که در مغز و نخاع وجود دارد به مرور ملتهب می شوندکه این بیماری مغز و نخاع را درگیر می کند.

طبق تحقیقات مشخص شده است که شیوع این بیمای در زنان بیشتر از مردان است زیرا ام اس یک بیماری خود ایمنی است و بیماری خود ایمن در زنان شایع تر از مردان است و همچنین در زمانی از دوره سنی که فعالیت های باروری خانم ها بیشتر است و قابلیت تولید مثل دارند این بیماری بیشتر بروز می کند زیرا هورمون های زنانه می توانند در بروز بیماری ام اس نقش موثرتری داشته باشند.

به همین دلیل هورمون های زنانه که در سن قبل از یائسگی در خانم ها فعال هستند، یک خانم را مستعد این بیماری می کنند. در حالی که این بیماری در سنین کودکی و بعد از یائسگی کمتر دیده می شود. همانطور که می دانید ام اس یک بیماری مزمن و پراسترس است که روش های مقابله با استرس می تواند در بهبود کیفیت زندگی آنها موثر باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.