315

با سرطان دوستی کنیم مبارزه نکنیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

با توجه به پیشرفت های علم پزشکی، سرطان به عنوان یکی از مهم ترین بیماری های قرن حاضر و دومین علت مرگ و میر بعد از بیماری های قلبی و عروقی مطرح شده است،

با سرطان دوستی کنیم مبارزه نکنیم

این بیماری باعث تغییر شکل غیر طبیعی سلول ها می شود و بدون نظم شروع به تکثیر می کنند، که این امر باعث به وجود آمدن تومور می شود و باعث از دست رفتن تمایز سلولی می شود .

سرطان دارای صدنوع بیماری متفاوت است و این گستردگی به علت نحوه پیشرفتی است ،که این بیماری دارد.شیوع سرطان در کشورهای مختلف مبتلایان را هم تحت تاثیر قرار داده است و تحت تاثیر متغییرهای فرهنگی و رفتاری متفاوتی قرار دارند.

تومور ها دو نوع هستند

تومورهای خوش خیم :
تومورهای خوش‌خیم به آهستگی رشد کرده و به بافتهای دیگر تهاجم نمی‌ کنند. این تومورها روی بافتهای مجاور فشار وارد می‌کنند. ولی رشدشان ممکن است پس از مدتی قطع شود و آنگاه بدون تغییر باقی می‌مانند.

تومورهای بدخیم:
تومورهای بدخیم بطور تصاعدی رشد کرده و اگر جلوی رشدشان گرفته نشود به طرق مختلف باعث مرگ بیماری می‌گردند. این تومورها سریعا رشد کرده و سلولهای تشکیل‌دهنده آنها از سلولهای تومورهای خوش‌خیم کمتر تمایز یافته‌اند.

ناراحتی های رایج بیماران مبتلا به سرطان

کم خونی
تهوع
درد طاقت فرسا
بی اشتهایی
ضعف شدید
خون ریزی های داخلی و خارجی

فشارهای روانی تأثیر عمیقی در پیشرفت و رشد تومورها از نوع بدخیم دارند، بدون آنکه به وجود آورنده و سازنده آنها باشند.

سرطان یک بیماری صعب العلاج در جامعه تلقی می شود و زمانی که فرد متوجه این بیمار ی می شود دچار افسردگی و اضطراب می شود، و باعث ترس غیر واقعی از مرگ و کاهش انرژی اجتماعی فرد می شود،در صورتی که نگرانی های مکرر و مداوم بیماران و خانواده های آنها باعث می شود فرد به سمت اختلالات روانی کشانده شود.

مشکلات روانشناختی افرادی که مبتلا به سرطان هستند بر کیفییت زندگی این افراد تاثیر می گذارد، و نرخ خودکشی، طولانی شدن مدت بستری و حتی در طول عمراین افراد تاثیر می گذارد، این بیماری علاوه بر این که مشکلات جسمی ایجاد می کند، مشکلات متعدد روانی و اجتماعی برای آنها ایجاد می کند که باعث می شود این افراد واکنش هایی مثل انکار و احساس گناه داشته باشند.

یکی از مشخصه های بیماری سرطان پیش آگهی غیر قابل پیش بینی و تهدید به مرگ زودرس است که سبب ایجاد عوامل تنش زا در بیماران می شود ،و این یکی از عوامل تخریب کننده در سرطان است که این بیماری را تبدیل به یک عامل فلج کننده در ابعاد جسمی و روانی کرده است .

تحقیقات نشان می دهد که تغییراتی که ناشی از سرطان ایجاد می شود در عزت نفس فرد تاثیر می گذارد و در الگوهای ارتباطی و عملکرد جنسی اختلال ایجاد می کند، و همچنین استقلال و توانایی فرد را برای ایفای نقش موثر در خانواده و جامعه تهدید می کند و فرد را به سوی کمبود شایستگی و اطمینان و اعتماد به خود سوق می دهد.

بنابراین کاهش عزت نفس باعث ترس، خشم، اضطراب، افسردگی، اشکال در برقراری ارتباطات و عدم تمایل فرد برای شرکت در برنامه ها می شود.

برخی مسائل اخلاقی در این بیماران بسیار تاثیرگذار است. گاهی این بیماران ممکن است حال خوبی نداشته باشند یا در وضعیت روحی مناسبی نباشند، این درمان ها می تواند طول زندگی بیماران را برای چند هفته افزایش دهد. ولی عوارض جانبی با خود به همراه دارد و باعث کاهش زندگی بیماران در هفته های آخر می شود .

به همین دلیل است تصمیم گیری در این موارد به خواسته خود بیمار است و باید به خواسته او احترام گذاشت.یکی از مهم ترین فاکتورهایی که مربوط به سلامت روان است و بر کیفیت زندگی این افراد تأثیر می گذارد اضطراب است در صورتی که افراد دارای سن بالا، تحصیلات پایین و عدم اشتغال باشند بر کیفیت زندگی این افراد تاثیر می گذارد.

زمانی که خشمی که در این افراد به وجود می آید و به درستی ابراز نمی شود، باعث می شود که به درون خود جهت یابند ،و منجر به افسردگی و ناامیدی و خودکشی می شود .بسیاری از افرادی که مبتلا به سرطان هستند مبتلا به افسردگی هم هستند.

یکی از فاکتورهای مهم پیشگیری از بروز اختلالات عاطفی از جمله افسردگی در این افراد است، زیرا افسردگی باعث کاهش کیفیت زندگی می شود و مداخله به هنگام می تواند به کاهش افسردگی و بهبود کیفیت زندگی این افراد کمک کند.

خانواده این بیماران نقش بسیار مهمی دارند ،زیرا سطح بالای تنش های روانی با اختلال در ابعاد فیزیکی، روانی، اجتماعی، رابطه دارد و همین مشکلات روانی و اجتماعی گوناگون در روند زندگی و کیفیت زندگی این افراد تاثیر گذار است.

زندگی چند بعدی و پیچیده است و دارای عوامل عینی وذهنی است و درک مشخصی از امیدواری، رضایت از زندگی ،سلامت جسمی،سلامت اجتماعی و خانوادگی بیمار می باشد .

هدف اولیه در بیماران سرطانی مثل دیگر بیماران مزمن به حداکثر رساندن کیفیت زندگی، مراقبت می باشد و تمام تلاش تیم مراقبت از این افراد به حداکثر رساندن توانایی های شغلی، بهبود کیفیت زندگی، مراقبت از خود می باشد.

زمانی که سلامت روان در این بیماران تغییر می کند بر کیفیت زندگیشان تاثیر می گذارد و می تواند باعث از دست دادن شغل، از دست دادن خانواده و اختلال در روابط بین فردی شود و فرد مسئولیت های فردی و اجتماعی و خانوادگی را به درستی انجام ندهد.

نقش پزشکان و پرستاران در آگاه کردن بیمار از بیماری و نحوه درمان و پیامدهای بیماری بسیاری دارای اهمیت است.مهارت برقراری ارتباط با بیمار بسیار اهمیت دارد و پایه و اساس خدمات درمانی و مراقبتی مؤثر و موفق می باشد .
تلگرام

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.