391

تا حالا دچار هیچ مشکل روانپزشکی نشده‌اید؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تا حالا دچار هیچ مشکل روانپزشکی نشده‌اید؟ پژوهش دانشمندان نشان می‌دهد که اگر راست گفته باشید، آدم خیلی عجیب و غریبی هستید!

تا حالا دچار هیچ مشکل روانپزشکی نشده‌اید؟

وقتی ۴۰ سالتان باشد، خواهی نخواهی خیلی بیماری‌ها را تجربه می‌کنید، مثلا حتما چند بار آنفلوآنزا گرفته‌اید، یک نوبت آبله‌مرغان را گذرانده‌اید و احتمال اینکه یک بار یکی از استخوان‌هایتان هم شکسته باشد، زیاد است.

اما در مورد مشکلات روانپزشکی چه می‌شود گفت؟ احتمال اینکه کسی به میان‌سالگی برسد و هیچ مشکل روانپزشکی، حتی به صورت موقت نداشته باشد، چقدر است؟

به تازگی نتایج یک پژوهش طولانی در مجله Abnormal Psychology منتشر شده که نشان می‌دهد بیشتر انسان‌ها طی ۴ دهه عمرشان دست‌کم یک بار به نوعی دچار مشکلات روانپزشکی می‌شوند.

برای این کار محققان ۹۸۸ داوطلب را از بدون تولد تا ۳۸ سالگی تحت نظر گرفتند. یعنی مطالعه یک مطالعه طولی بود.

در این مدت ۱۳ بار با پرسشنامه‌های دقیق ابتلای آنها به بیماری‌های روانی بررسی شد. مشخص شد که ۱۷۱ نفر یعنی ۱۷ درصد، در این مدت، هیچ نوع افسردگی، اضطراب یا مشکلات دیگر را گزارش نکرده‌اند. اما ۴۱ درصد، دست‌کم یک بار به صورت موقت مشکلات روانپزشکی داشته‌اند و ۴۰۸ نفر باقی‌مانده جدال‌های طولانی‌تر، حتی به مدت چند سال با مشکلات جدی‌تر روانی مثل افسردگی دوقطبی داشته‌اند.

اما این دسته کوچک ۱۷ درصدی که مشکلات روانپزشکی نداشتند، دارای چه خصوصیاتی بودند که اینچنین آنها را مقاوم کرده بود؟

مشخص شد که اینها خصوصیات خیلی مشابهی با هم داشتند: آنها در کودکی خیلی مثبت بودند، متصل به گروه‌های اجتماعی بزرگ بودند و رفتار بالغ‌تری نسبت به همتایان خود داشتند. همچنین این افراد اعضای خانواده‌هایی بودند که در آنها مشکلات روانپزشکی خاصی وجود نداشت.

این تحقیق می‌تواند نشان بدهد که درگیری شما با یک مشکل روانپزشکی خاص مثل اضطراب و افسردگی یا وسواس، نباید نگرانتان کند که آدم ضعیف یا بدشانسی هستید، در واقع شما به گروه اکثریت پنهان جامعه تعلق دارید و باید بدون سرافکندگی اشتباهی که گاهی این بیماران دارند، مشاوره و ویزیت روانپزشکی شوید.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.