5596

راه‌های درمان صداهای مزاحم گوش

|
2 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

عوامل مختلفی را برای ایجاد سوت کشیدن در گوش با صداهای مزاحم باید در نظر گرفت.

راه‌های درمان صداهای مزاحم گوش

تماس با صداهای مختلف بلند، اختلال مفصل گیجگاهی، آرتروز گردن ، تماس با عوامل محیطی، درمان و بعضی داروها مثل آسپیرین و آنتی‌بیوتیک‌ها می‌توانند عوامل مستعد کننده صداهای مزاحم و سوت کشیدن گوش باشد.

دکتر جلال‌الدین شریعت متخصص گوش و حلق و بینی معتقد است که حساسیت‌ها و آلرژی‌ها و غذایی هم می‌توانند در ایجاد سوت کشیدن گوش مؤثر باشد. در این زمینه شناخت آلیاژهای تغذیه‌ای اولین گام در مان است. کاهش مقدار مصرف نمک، گوشت قرمز، لبنیات و چای ممکن است به بهبود این بر مشکلات کمک کند،

همچنین مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات، آجیل، روغن زیتون و آب سبب کمتر شدن صداهای مزاحم گوش می‌شود.

چرا گوشمان سوت می‌کشد؟

قدیم‌ها وقتی گوش کسی سوت می‌کشید، می‌گفتند کسی پشت سرت غیبت می‌کند؛  البته این را درباره صداهای مزاحم می‌گفتند که از طریق گوش چپ می شنیدند. در حالی که معتقد بودند صداهای مزاحمی که از گوشه سمت راست می شنوند به واسطه جو حالت خوب است که دیگران درباره آنها می‌زنند.

به همین سادگی موضوع سوت کشیدن گوش کنار گذاشته می‌شد، اما هرچه زمان گذشت بیشتر به این نتیجه رسیدیم که سوت کشیدن گوش هیچ ارتباطی با این مسائل ندارد و نیازمند بررسی علمی و پزشکی است نه پیدا کردن کسی که درباره ما غیبت می‌کند. سوت کشیدن گوش ممکن است علل مختلفی داشته باشد که با یافتن علت آن می‌تواند درمان را هم آغاز کرد.

این مطلب را بخوانید تا دلایل اصلی سوت کشیدن گوش را بدانید و آن را درمان کنید.

۱٫ وزوز گوش نشانه چیست ؟

گوش از سه بخش گوش بیرونی، میانی و داخلی تشکیل شده و هر آسیبی یا اختلالی ممکن است خود را به شکل صداهای غیر طبیعی نشان دهد.

شنیدن صدا در گوش، با منشأ داخلی و زمانی که عامل بیرونی وجود داشته باشد، می‌تواند به عنوان یک علامت و نشانه، نه حتماً عنوان یک بیماری، در نظر گرفته شود. در حقیقت سوت کشیدن گوش به معنی نشانی از وجود یک مشکل است که حتماً باید بررسی شود. البته شنیدن صدا در داخل گوش می‌تواند خود را به شکل سوت کشیدن ، وزوز، هیاهو و … نشان دهد

 ۲٫ چه زمانی باید آن را جدی گرفت.

سوت کشیدن ممکن است در افراد مختلف به شکل‌های متفاوتی بروز کند. ممکن است در برخی افراد دائمی باشد یا در برخی دیگر از افراد فقط ساعاتی در روز اتفاق بیفتد. مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که اگر سوت کشیدن گوش چند بار در هفته و هر بار بیش از چند دقیقه طول بکشد به عنوان علامت نیاز به بررسی و نظر کارشناسان دارد .

۳٫ چرا سراغتان می‌آید ؟

برخی متخصصان معتقدند که علت دقیق و قطعی سوت کشیدن گوش هنوز معلوم نیست ، اما عواملی وجود دارند که می‌توانند سبب ساز این مشکل باشند یا آن را تشدیدکنند. اگر منشأ این مشکلات از عوامل بیرونی و محیطی باشد، می‌توان از شنیدن صدا های بلند مثل صدای انفجار ،ترقه، شلیک یا بوق بلند نزدیک گوش و … بعنوان مسبب سوت کشیدن گوش نام برد.

این را هم بگوییم که بلندکردن صدای موسیقی خصوصاً زمانی که با استفاده از هندزفری این کار را انجام می‌دهید، بالا بردن صدای بلندگوی تلفن همراهتان زمان صحبت کردن و … هم می‌تواند باعث ایجاد سوت ممتد در گوش شود .

۴٫ چه عوارضی دارد ؟

مسلماً سوت کشیدن گوش می‌تواند اختلالاتی را در کارکردها ی مهم زندگی روزمره ایجاد کند یا حتی گاهی اوقات باعث افسردگی و استرس می‌شود. وقات آسیب‌های خارجی به گوش جزیی هستند و در صورت پرهیز از صداهای بلند بهبود می‌یابد، اما در برخی موارد دیگر آسیب آن قدر جدی است که ممکن است حتی عواقب جدی تر مثل کم‌شنوایی و حتی ناشنوایی را هم به وجود می‌آورد.

 ۵٫ یک بیماری نادر و مهم

کاهش یک‌باره شنوایی و هم‌زمان، شنیدن صدای سوت و وزوز در گوش، بیماری نادری به نام «سکته گوش» یا «کری ناگهانی» است که با موارد دیگر وزوز گوش تفاوت بسیار دارد. به مواردی که به یک‌باره و با این شدت اتفاق می‌افتد، باید به شکل اورژانسی و در بازه زمانی کمتر از ۲۴ ساعت درمان شود؛ در غیر این صورت ممکن است به کاهش دائمی شنوایی یک یا هر دو گوش منجر شود.

این نکات را هم در نظر بگیرید .

۶٫ تجمع جرم گوش و ایجاد مشکل

جرم گوش یک ماده طبیعی برای حفاظت از گوش است  اما زمانی که مایع گوش بیش‌ازحد تجمع یابد، در رسیدن صوت از  کانال گوش به پرده صماخ و گوش میانی مشکل ایجاد می‌شود .

در نتیجه صدایی مانند وزش باد، هیاهو یا سوت کشیدن در داخل گوش شنیده می‌شود. بعد از خاموش کردن این جرم اضافی لازم است که وضع پرده گوش و شنوایی فرد کنترل شود تا از فقدان آسیب یا مشکلات دیگر اطمینان حاصل کنید.

۷٫ پای عوارض دارویی در میان است 

موارد بسیاری را می‌بینیم که افرادی خودسرانه داروها را بیش ازدوز تجویزی مصرف می‌کنند. همین قضیه می‌تواند عوارض زیادی از جمله شنیدن صدایی در گوش و سوت کشیدن و وزوز ایجادکنند. داروهایی مثل آسپیرین، آنتی‌بیوتیک‌ها، جنتامایسین و … می‌توانند در این زمینه تأثیرگذار باشند.

 ۸٫ چه کسانی بیشتر در معرض خطر هستند؟

سوت کشیدن گوش ممکن است به علت بیماری مختلف و مشکلات یا برخی داروها باشد و برای هر کسی پیش بیاید. به علاوه کودکان هم ممکن است این مشکل را تجربه کنند اما یا نمی‌توانند آن را بیان کنند یا به شکل نادرست بیان می‌کنند. در این میان افرادی که در شغل‌های بسیار پر سر و صدا مثل گروه ارکستر یا محیط‌های صنعتی و کارخانه‌ای و با کار با ماشین آلات پرسروصدایی در تماس هستند،

بیش از دیگران در معرض سوت کشیدن گوش قراردارد. این افراد به دلیل شغل خاص خود روزانه چند ساعت در معرض صداهای بلند هستند و به مشکلاتی از نوع حسی-عصبی دچار می‌شوند که متأسفانه ممکن است قابل درمان و برگشت‌پذیر نباشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
3 پسندیده شده

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: مریم

سلام، من مدت چند ماهه با مشکل صداها توی گوشم درگیرم، چند روش درمانی سنتی و مدرن هم امتحان کردم، متاسفانه نتیجه ای نگرفتم و صدا ها ممتد تر و بیشتر شده. پزشک و یا روشی هست که بهم معرفی کنید؟ ممنون

  توسط: معصومه حیدری

  باسلام.
  صداهای غیرعادی داخل گوش که باعث آزار بیمار می شوند، معمولا مربوط به خود گوش نیستند. برای مفهوم تر شدن این موضوع مثلثی را در نظر بگیرند که هز جزء این بیماری یکی از اضلاع مثلث را تشکیل می دهد. ضلع اول یا همان بیماری های داخل گوش است که کاهش شنوایی در این ضلع قرار می گیرد. ضلع دوم شرایط اجتماعی و محیطی بیمار است. مثل فردی که در محیطی پرسروصدا قرار می گیرد.

  قرار گرفتن هر انسانی در محیط غیرعادی استرس زاست. استرس و اضطراب هم می تواند باعث وجود صداهایی در گوش شود و ضلع سوم صداهای گوش ناشی از بیماری های روان هستند که بر اثر آن بیمار دچار توهم می شود و صداهای عجیب و غریب یا صدای افراد خیالی را می شنود. البته این موضوع مورد بحث ما نیست چون ریشه های روان شناختی دارد. مبحث ما مربوط به صداهایی است که ریشه در خود گوش دارند.

  صداهای مربوط به گوش چند نوع هستند؟
  وقتی بیمار با شکایت صداهای زنگ دار و ضربان دار در گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کند ابتدا باید مشکلات محیطی و اختلالات روان شناختی بررسی و کنار گذاشته شود. بعد از آن اگر متوجه شدیم که صداها مربوط به گوش است، نوع صدا، احساس کلیک و زنگ دار و ضربان دار بودن آنها باید از هم تفکیک شوند چون هر کدام از آنها درمان جداگانه ای دارند.

  این صداها چه تفاوتی با هم دارند؟
  بخشی از صدای داخل گوش احساس کلیک است. این صدا در اثر مشکلات مفصل فکی ایجاد می شود که به بحث های تخصصی جداگانه ای نیاز دارد. صدای دیگر از نوع ضرباندار است. صدای ضربان داخل گوش به ۲ علت ایجاد می شود؛ علت اول بیماری هایی مانند مشکلات عروقی- قلبی و علت دوم مربوط به مشکلات خود گوش مانند تومورهای عروقی داخل گوش است. ضربان داخل گوش معمولا یک مشکل جدی است و به درمان های تخصصی نیاز دارد.

  صدای بعدی داخل گوش و همان شکایت اصلی بیماران، وزوز گوش است. وزوز گوش به تنهایی بیماری نیست و می تواند علامتی از یک بیماری باشد. صدای وزوز گوش معمولا در اثر تغییراتی به وجود می آید که در بخش داخلی گوش ایجاد می شود و ناشی از ضعف عصب شنوایی است.

  اغلب صداهای داخل گوش معمولا با افزایش سن بیشتر می شوند. پیرگوشی شایع ترین بیماری گوش است که بر اثر آن فرد صداهای غیرعادی در گوش می شنود. اگر موم گوش باعث انسداد مجرا شده باشد، می تواند تغییراتی را در دریافت صداهای اطراف که وارد گوش می شوند، ایجاد کند. موم باعث می شود صداهای وارد شده حالت اکو پیدا کنند و صدای غریبه ای در گوش بیمار ایجاد شود. بعضی از داروها، قرار گرفتن بیمار در معرض صداهای بلند ناگهانی مانند صدای انفجار، بیمار منیر و… نیز باعث ایجاد صداهای غیرعادی در گوش می شوند.

  پیشنهاد ما به شما این است که ابتدا به یک متخصص قلب و عروق رجوع کنید زیرا گوش با قلب در ارتباط است .بعداز اطمینان شما از سلامتی به یک متخصص گوش رجوع کنید..
  درمان وزوز گوش چیست؟
  به طور کلی، برای درمان ابتدا باید علت صدای داخل گوش مشخص شود. بیمارانی که صدای داخل گوش دارند وقتی به پزشک مراجعه می کنند باید پزشک را از مشکلات روانی مانند اضطراب و استرس یا شرایط و عادت های نادرست در زندگی مانند گوش دادن به صدای بلند موسیقی و استفاده از هدفون یا کار کردن در مکان های بسیار شلوغ و پرسروصدا مطلع کنند. دادن این اطلاعات به پزشک کمک می کند تا زودتر علت صدای داخل گوش را پیدا کند. درمان صداهایی مانند احساس کلیک در گوش که ناشی از مشکلات مفصل گیجگاهی فکی است و درمان صداهای گوش که ناشی از بیماری های قلبی- عروقی است، وابسته به برطرف کردن بیماری زمینه ای است.
  بخش بعدی درمان مربوط به از بین بردن عوامل خارجی در گوش مانند وجود جرم است. با در آوردن جرم کاملا می توان صدا وزوز یا صدای غیرعادی گوش را برطرف کرد و حتی شنوایی بیمار را به حالت قبلی و طبیعی برگرداند. بیمارانی که دچار وزوز گوش هستند معمولا این احساس را شب ها و زمان خواب دارند.
  یعنی زمانی که محیط کاملا ساکت است. برای از بین بردن این صدا سمعک های صوتی ای ساخته شده که صداهای بسیار آرامی مانند باران و موسیقی بسیار ملایم از آن پخش می شود. این صدا باعث می شود صدای زمینه ای داخل گوش کاهش یابد و فرد راحت تر بخوابد. داروهای ضدافسردگی هم می توانند فعالیت سیستم اعصاب مرکزی را کمتر کنند و صدا کاهش یابد.

  منظور از کاهش صدا چیست یعنی صدا کامل حذف نمی شود؟
  همه بیمارانی که صدایی در گوششان ایجاد می شود (غیر از صداهای ناشی از جرم گوش) باید بدانند این بیماری درمان دارویی قطعی ندارد. عمده درمان ها روی کاهش صدا تمرکز دارند نه قطع صدا. معمولا بیماران وقتی با چنین مشکلی مواجه می شوند و کاملا درمان نمی شوند، مدام پزشک خود را عوض می کنند. این کار بی فایده است. درمان باید در جهتی باشد که قدرت تطابق بیمار با شرایط جدید بهتر شود.
  امیداست این مطلب مفید واقع شود سلامتی .سلامت شمارا از خداوند خواستار است .باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.