395

سردردهای نخاعی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سردردهای نخاعی یا اسپاینال تقریباً در ۴۰% افرادی که بزل نخاعی (پونکسیون کمری) یا بی‌حسی نخاعی انجام داده‌اند اتفاق می‌افتد. هر دو روش شامل سوراخ کردن غشای سخت دور طناب نخاعی در بخش ریشه‌های اعصاب کمری و ساکرال است.

سردردهای نخاعی

در طول انجام این روش، نمونه‌ای از مایع‌ مغزی‌نخاعی از کانال نخاعی خارج خواهد شد. در طول بی‌حسی نخاعی، دارو به کانال نخاعی تزریق می‌شود تا اعصاب نیمه‌ی تحتانی نخاع را بی‌حس کند. اگر مایع از مکان سوراخ کوچکی که به وجود آمده نشت کند، شاید سردرد نخاعی به سراغتان بیاید.

بیشتر سردردهای نخاعی (همچنین با نام سردردهای پس از پونکسیون نخاعی نیز شناخته می‌شوند) بدون نیاز به درمان به صورت خودبه‌خودی بهبود می‌یابند. اگرچه سردردهای نخاعی شدید که ۲۴ ساعت یا بیشتر به طول بیانجامند شاید نیازمند درمان باشند.

نشانه‌ها

نشانه‌های سردرد نخاعی شامل موارد زیر می‌باشد:

درد مبهم و آزاردهنده که شدت آن از ملایم تا ناتوان‌کننده متفاوت است.
دردی که با نشستن یا بلند شدن بدتر شود و هنگام دراز کشیدن از بین رفته یا کاهش یابد.

سردردهای نخاعی اغلب با موارد زیر همراه اند:

سرگیجه
صدای زنگ در گوش (تینیتوس)
حساسیت به نور (فوتوفوبیا)
حالت تهوع
سفتی گردن

زمان مراجعه به پزشک

اگر پس از بی‌حسی نخاعی یا پونکسیون کمری سردرد گرفتید به پزشک اطلاع دهید؛ به‌ویژه اگر با نشستن و بلند شدن بدتر شود.

دلایل

سردردهای نخاعی در اثر نشت مایع نخاعی از طریق سوراخ به وجود آمده در سخت‌شامه که نخاع را در بر گرفته به وجود می‌آیند. این نشت، فشار مایع را در مغز و نخاع کاهش داده و به سردرد منتج می‌شود. سردردهای نخاعی معمولاً ۴۸ ساعت پس از بزل نخاع یا بی‌حسی آن خود را نشان می‌دهند.

برخی اوقات بی‌حسی اپی‌دورال نیز شاید به سردرد منجر شود. با اینکه بی‌حسی اپی‌دورال با تزریق در خارج از غشای نخاعی همراه است، در صورت سوراخ کردن ناخواسته‌ی آن ممکن است اتفاق بیفتد.

عوامل خطرزا

داشتن سن ۱۸ تا ۳۰ سال
زنان بیشتر دچار آن می‌شوند.
روش‌هایی که در آن‌ها از سرنگ‌های بزرگ یا سوراخ‌های چندگانه در غشای اطراف نخاع استفاده می‌شود.
داشتن توده‌ی بدنی کوچک

تست‌ها و تشخیص

پزشک شاید سؤالاتی راجع به سردرد بپرسد یا بررسی فیزیکی انجام دهد. از اشاره کردن به هر عملی که تازگی‌ها داشته‌اید مطمئن شوید؛ به‌ویژه بزل یا بی‌حسی نخاعی

برخی اوقات پزشک MRI را پیشنهاد می‌دهد تا از دیگر دلایل سردرد مطلع شود. در طول این تست‌ها تصاویر مقطعی از بدن تهیه می‌شود.

داروها و درمان

درمان برای سردردهای نخاعی محافظه‌کارانه صورت می‌گیرد. پزشک شاید استراحت، مایعات، کافئین یا مسکن‌های خوراکی را تجویز نماید. اگر سردرد تا ۲۴۴ ساعت برطرف نشد، شاید یکی یا چند تا از روش‌های زیر ادامه یابد:

پچ خونی اپی‌دورال: تزریق مقدار کمی از خون به فضای روی حفره‌ی ایجاد شده اغلب با ایجاد لخته باعث بسته شدن آن می‌شود و با برگرداندن فشار نرمال سردرد برطرف خواهد شد. این روش درمانی معمول برای سردردهای نخاعی دائمی است که به صورت خودبه‌خودی حل نمی‌شوند.

کافئین داخل وریدی: کافئین مستقیماً به داخل جریان خون تزریق می‌شود و به تسکین سردردهای اسپاینال در طول چند ساعت با انقباض عروق خونیِ سر کمک خواهد کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.