648

سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

«سوماتروپین» نوع صنعتی یا سنتتیک هورمون رشد یا هورمون «سوماتروتروپ» است.

سوماتروپین یا هورمون رشد چیست؟

هورمون سوماتروپ هورمونی است که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود و کار اصلی آن افزایش رشد طولی استخوان‌هاست. از دیگر وظایف این هورمون افزایش قند خون، افزایش سایر هورمون‌ها و نیز تنظیم هورمون‌ها است. ترشح هورمون سوماتوتروپ قبل از بلوغ  شروع می‌شود. در حقیقت عامل اصلی افزایش قد انسان‌ها بر عهده همین هورمون است.

سوماتروپین همان سوماتوتروپ استکه به صورت صنعتی درست شده است و از آن برای درمان افرادی که کاهش هورمون رشد هستند استفاده می‌شود.

این روزها خیلی‌ها به هر دری می‌زنند که اندامی متناسب، زیبا و تراشیده داشته باشند؛ می‌خواهند راه صدساله را یک شبه طی کنند! این است که بازار مصرف مکمل‌های بدنسازی بسیار گرم است و کسی هم یه این توجه نمی‌کند که این مواد عوارضی دارند یا نه. مکملی که در این چند سال اخیر – به واسطه تأثیرات به‌ظاهر جادویی‌اش طرف‌دار زیادی پیدا کرده-سوماتروپین  است.

اگر شما هم از آن است افرادی هستید که تحت تأثیر تبلیغات و حرف مردم، مصرف این مکمل ها وسوسه تان می‌کند بد نیست در کنار فواید و مزایا از عوارض این محصول نیز مطلع شوید. برای این منظور به سراغ دکتر جواد رضا باهوش (متخصص بیماری‌های داخلی عادت و متابولیسم) رفته ایم.

دلایل مصرف سوماتروپین

تنها استفاده پزشکی هورمون یا همان سوماتروپین(یا در اصطلاح ورزشگاه‌ها سوما) برای افرادی است که کاهش هورمون رشد دارند. این کاهش ممکن است بنا به دلایل جراحی یا مادرزادی در افراد بوجود آمده باشد.

اگر بر اساس آزمایش‌های انجام شده، کمبود هورمون رشد در فرد تشخیص داده شود می‌توان سوماتروپین تجویز کرد در غیر این صورت ما به عنوان پزشک به هیچ عنوان مجاز نیستیم که از آن برای سایر افراد استفاده کنیم. به طور معمول کسانی که از این ماده استفاده می‌کنند در دوران بلوغ و پیش از بسته شدن صفحه رشد استخوان‌های بدنشان دچار کمبود هورمون رشد بوده‌اند .

علت استفاده روزافزون از این ماده

متأسفانه هورمون رشد چند سال است که به صورت وسیع، غیرقانونی و به شیوه‌ای غیر علمی توسط افرادی که درباره هورمون‌ها هیچ دانشی ندارند، آموزشی ندیده‌اند و مجوزی برای این کار ندارند، اغلب از سوی متصدیان و مربیان باشگاه‌ها و افراد عرضه‌کننده کالاهای ورزشی بین جوانان به فروش می‌رسد .

استدلال‌هایی مثل: با استفاده از این هورمون بدنتان عضلانی و قوی‌تر می‌شود، یا: می‌توانید در ورزش‌های استقامتی حضور بهتری داشته باشید و یا به هیکل ورزش کاری و متناسب‌تری دست پیدا خواهید کرد، باعث رواج این ماده شده است. خود ما روزانه شاهد مراجعات متعدد جوان‌هایی هستیم که از ما تقاضا دارند هورمون رشد برایشان تجویز شود .

عوارض استفاده از هورمون

 فردی که از لحاظ پزشکی کمبود هورمون رشد ندارد و  آزمایشگاه‌هایش نرمال است، وقتی از هورمون رشد استفاده می‌کند افزایش قطر استخوان پیدا خواهد کرد. یعنی به‌جای اینکه استخوان‌هایش افزایش طول داشته باشند به قطر آن ها اضافه می‌شود و این به خصوص در استخوان‌های صورت باعث بد شکلی آنها می‌شود. همچنین افزایش فشار داخل جمجمه را به همراه دارد.

فرد مصرف‌کننده ممکن است دچار عوارض قلبی، نامنظمی سایر هورمون‌های هیپوفیز (مثل هورمون‌های جنسی) و افزایش فشار خون و در پی آن سکته قلبی و مغزی شود. از همه بدتر اینکه افزایش این هورمون باعث افزایش قند خون و ابتلای افراد به دیابت می‌شود.

اکثر بیمارانی که از این هورمون به صورت نابجا استفاده کرده‌اند و دچار عوارض کوتاه مدت آن مانند بی‌خوابی، استرس و اضطراب، مشکلات قلبی، عقیم شدن، اختلالات غدد جنسی، افزایش فشار و قند خون و اختلالات اسکلتی شده‌اند. اختلالات اسکلتی، اندام بد شکل و بد اندازه، صورت نامتقارن، چانه بزرگ و اندام‌های تحتانی نامتناسب را در پی دارد.

لازم است تأکید کنم که استفاده از این هورمون، خارج از حیطه پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود و عوارض مرگ‌باری در انتظار کسانی است که نابجا از این هورمون استفاده می‌کنند.

 راه حل برای آگاهی جوانان

افراد مراجعه‌کننده به ما انقدر تحت تأثیر صحبت‌های مربیان و اطرافیان شان قرار گرفته‌اند که به هیچ وجه حرف گوش نمی‌دهند و فاجعه‌ای بزرگ‌تر اینجاست که حتی بدون تجویز ما هم به راحتی امکان دسترسی به آمپول‌ها و قرص‌های هورمونی وجود دارد. متأسفانه این محصول بدون نسخه پزشک در دسترس مردم قرار می‌گیرد و معلوم نیست که داروخانه‌ها با کدام مجوز این گروه را در اختیار مردم قرار می‌دهند؟

آری! البته غیر از داروخانه‌ها، در سالن‌های بدنسازی هم این هورمون به وفور یافت می‌شود و چون عوارض این هورمون نه بلافاصله ، که در گذر زمان خود را نشان می‌دهد، زمانی عوارض سوءمصرف نمایان می‌شود که کاری از کسی ساخته نیست.

هیچ پزشک عمومی، هیچ متخصص و فوق متخصص جرئت ندارد که هورمون سوماتروپین را خارج از جایی که باید، تجویزکنند و بسیار دردناک است که برخی جوان‌ها این هورمون را مانند نقل و نبات استفاده می‌کنند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.