594

انواع سوختگی ها و راه های درمان

|
0 دیدگاه

سوختگی نوعی آسیب به گوشت یا پوست است که بر اثر گرما، برق، مواد شیمیایی، اصطکاک یا پرتو به وجود می‌آید.

 انواع سوختگی ها و راه های درمان

سوختگی‌هایی که تنها بر سطح پوست اثر می‌گذارند را سوختگی‌های سطحی یا سوختگی‌های درجه اول می‌نامند. سوختگی با ضخامت نسبی یا سوختگی درجه دوم هنگامی اتفاق می‌افتد که لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌بینند. در سوختگی با ضخامت کامل یا سوختگی درجه سوم به همه لایه‌های پوست آسیب می‌رسد.

در سوختگی نوع چهارم بافت‌های عمیق‌تر مانند عضلات یا استخوان آسیب می‌بینند.در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک برای شما مطالبی آورده ایم تابا انواع سوختگی ها و راه های درمان هر یک از آن ها آشنا شوید.

درمان مورد نیاز به شدت سوختگی بستگی دارد. سوختگی‌های سطحی را می‌توان به وسیله مسکن درمان کرد، در حالیکه سوختگی‌های شدیدتر نیازمند درمان مداوم در مراکز سوختگی ویژه می‌باشند. قرار دادن محل سوختگی زیر شیر آب می‌تواند به تسکین درد کمک کند و آسیب را کاهش دهد؛ با این وجود تماس طولانی با آب ممکن است باعث سرمازدگی شود.

انواع سوختگیها کدامند

بسیاری از مردم شنیده اند که سوختگیها را بر حسب درجه تقسیم بندی می کنند، اما مطمئن نیستند که معنی این تقسیم بندی چیست. سوختگیها ی درجهٔ یک شایعترین شکل سوختگی است. به عنوان مثال آفتاب سوختگی نوعی سوختگی درجهٔ اول است. در صورتی که جسم داغی را لمس کنید یا آب جوش روی مچ دست شما بریزد احتمالاً به سوختگی درجهٔ یک دچار خواهید شد.

در این شکل سوختگیها، پوست قرمز می شود و ممکن است ایجاد دلمه ای کند که نهایتاً کنده خواهد شد. سوختگیها درجهٔ دو به این معنی است که لایهٔ عمیقتری از پوست درگیر شده است. این سوختگی باعث ایجاد قرمزی عمیقتر و ایجاد تاول ظرف چند ساعت تا یک روز بعد می شود، اما در نهایت بهبود مییابد و نشانه ای به جا نخواهد گذاشت.

سوختگیها درجهٔ سه، نوعی است که در آن پوست کاملاً (در تمام لایه ها) دچار سوختگی می شود. پوست ممکن است در این حالت کاملاً بسوزد یا ممکن است سفید به نظر برسد و احتمالاً بلافاصله دردناک نخواهد شد. سوختگی درجهٔ سه یک مورد اورژانس است و باید به سرعت زیر نظر پزشک درمان شود.

شما میتوانید اغلب موارد سوختگی درجهٔ یک و دو را در منزل درمان کنید. اما چه موقع باید برای سوختگی به پزشک مراجعه کرد: زمانی که به سوختگی درجهٔ سه مبتلا شدید، هنگامی که کودکی به سوختگی دچار شده، یا ناحیهٔ سوختگی بیش از یک چهارم سطح بدن است،

زمانی که سوختگیها سطح وسیعی از بدن را گرفتار کرده ، حتی در مواردی که سوختگی درجهٔ یک باشد (بغیر از آفتاب سوختگی که غیر از موارد بسیار شدید، قابل درمان در منزل است) – و زمانی که سوختگی بسیار دردناک است. همچنین زمانی که سوختگی ظرف چند روز بهبود نمی یابد یا تاولهایی تشکیل می شود که حاوی چرک تیره است که ممکن است نشانهٔ عفونت باشد، باید به پزشک مراجعه کرد.

درمان انواع سوختگیها

بهترین کمک اولیه برای سوختگی ساده ترین آنهاست: آب سرد. بلافاصله پس از سوختگی، پوست آسیب دیده را در آب سرد (و نه حاوی یخ) غوطه ور کنید. (در صورتی که لباس شما حائل می شود، آنرا درآورید. در صورت لزوم، لباس را قیچی کنید، به خصوص در صورتی که به یک مادهٔ داغ نظیر گریس آغشته شده باشد. در صورتی که لباس به پوست چسبیده است به آن دست نزنید و به پزشک مراجعه کنید.)

بهترین حالت آن است که تمام ناحیهٔ سوخته برای مدتی زیر آب قرار گیرد. این بدان معنی است که می توان شیر آب را بر روی دست یا مچ سوخته بازگذاشت یا تمام بدن را در یک وان آب سرد برای درمان سوختگی قفسهٔ سینه غوطه ور کرد. اثر سرما بخش آب نه تنها درد سوختگی را تسکین خواهد داد بلکه سوختگی واقعی بافتها را نیز متوقف خواهد کرد.

در صورتی که نیاز پیدا کردید برای درمان سوختگیها به پزشک مراجعه کنید، تا زمان درمان سوختگى از یک حوله یا روبالشی که در آب خیسی خورده به عنوان پوشش استفاده کنید.

اگر قرار است برای درمان طبی سوختگیها به مراکز پزشکی مراجعه کنید، تا زمانی که محل سوختگی را پزشک معاینه نکرده است، از چیزی غیر از آب سرد (نظیر پمادها یا لوسیونها) استفاده نکنید. به خاطر سپردن این نکته حائز اهمیت است که هیچ گاه نباید از درمان قدیمی سوختگی، یعنی قراردادن کره یا گریس بر محل سوختگی استفاده کرد.

این کار فقط باعث محبوس ماندن حرارت می شود و مدت درد را طولانی تر و شدت آسیب را بیشتر می کند. به علاوه در صورتی که سوختگی با ایجاد تاول همراه باشد، هرگز نباید آنها را بترکانید، بلکه بگذارید خودبخود بهبود یابند.کرمها و ژلهای بدون نسخه ای وجود دارد که برای تسکین درد سوختگیها تهیه شده اند. همچنین درمانهای طبیعی نیز برای این کار مفیدند.

می توانید پس از خیساندن محل سوختگی در آب سرد، این درمانها را به کار بندید. (اگر پس از خیساندن محل سوخته، درد آن بسیار زیاد نباشد و محل آن نیز بزرگ نباشد، معمولاً بهترین کار آن است که فقط آن را خشک و تمیز نگاه دارید. در این مورد مالیدن مقداری ویتامین E در ناحیهٔ سوخته مانع از ایجاد اثر دائمی خواهد شد.)

پاشیدن سرکهٔ سیب بر محلی سوخته درمان مطلوب است. این کار به تسکین درد کمک می کند. میتوانید آن را به آرامی بر محل آفتاب سوخته یا سوختگی خفیف هرچند ساعت یک بار بپاشید یا اینکه یک پارچهٔ تمیز را از سرکهٔ مزبور اشباع کنید و آن را به مدت نیم ساعت به صورت پوششی بر محل سوخته به کارگیرید

روغن درخت چای که درمانی طبیعی و (در بعضی کشورها) قابل تهيه دز فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی است در تسکین درد ناشی از سوختگیها مؤثر شناخته شده است. میتوانید آن را به شکل موضعی استفاده کنید.الوورا را می توان هم به صورت مستقیم از گیاه مربوطه بر محل فشار داد و هم به صورت ژل جهت تسکین درد روی موضع به کار برد.

1 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.