727

توده‌های سینه ای و پروتز ها در زنان جوان تا چه حد خطرناک است؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بزرگ‌ترین نگرانی شما شاید بی‌مورد باشد؛ اولین فکری که با بروز یک توده در بافت سینه به ذهن همه می‌رسد احساس ناراحتی است اما زنان و دختران جوان نباید زیاد نگران این توده‌ها باشند.

 مشکلی که بیماری نیست

اکثر گره ها یا توده های سینه در دختران و زنان جوان خوش‌خیم است. اگر متوجه یکی از آنها شدید نترسید و فقط به پزشک خود مراجعه کنید اما بد نیست اطلاعاتی در مورد انواع بیماری‌های خوش‌خیم سینه در زنان داشته باشیم. حالت فیبرو کیستیک حالتی است که در آن بافت ریه بیشتر حالتی کیستی دارد.

این حالت را در گذشته بیماری می‌دانستند اما در حال حاضر آن را یک حالت طبیعی می‌دانند که این حالت احتمال ابتلا به سرطان را بیشتر نمی‌کند اما در زنانی که این حالت را دارند به دلیل شکل خاص ریه تشخیص سرطان احتمالی سخت‌تر است . زنانی که این حالت را دارند در نیمه دوم دوره ماهانه خود برخی علائم را تجربه می‌کنند.

مطالعات نشان داده در زنانی که داروهای پیشگیری از بارداری مصرف می‌کنند این حالت کمتر است.

خانم‌های جوان نباید بترسند 

کیست‌های سینه عبارتند از کیسه‌های حاوی مایع در داخل سینه، این کیست‌ها خوش‌خیم بوده و در زنان جوان شایع هستند، بیشتر این کیست‌ها در نیمه دوم دوره ماهانه دیده می‌شوند. پزشکان معمولاً با انجام سونوگرافی به تشخیص قطعی کیست سینه می‌رسند . اگر در سینه شما مشکل وجود داشته باشد که بافت آن حاوی مایع نباشد (یعنی کیست نباشد ) باز هم نباید نگران شوید.

در بیشتر زنان جوان توده‌های سفت هم نشانه سرطان نیست. به طور معمول این حالت ناشی از فیبرو آدنوما است. این حالت به توده‌ای نسبتاً نرم از بافت فیبروتیک که غالباً بدون درد است و حاشیه مشخص و گرد دارد، گفته می‌شود. تشخیص این حالت با معاینه توسط پزشک و نمونه‌برداری به وسیله سرنگ انجام می‌شود.

اگر فیبروآدنوما بزرگ، دردناک یا در حال رشد باشد یا در صورتی که باعث اضطراب فرد شود. با یک جراحی کوچک برداشته می‌شود. یادتان باشد که برداشتن این فیبروآدنوما به این دلیل نیست که آنها قابلیت تبدیل شدن به سرطان را دارند، نه، این‌گونه نیست و نباید نگران بروز بدخیمی درسینه تان باشید .

 در کل، مطالعات طولانی مدت هیچ عارضه خطرناکی در زنانی که عمل جراحی پروتز سینه انجام داده‌اند را نشان نداده‌اند .

 اگر در سن بالا باردار می‌شوید

در خلال دوران بارداری و شیردهی سینه‌های زنان تغییراتی پیدا می‌کند و بزرگ‌تر می‌شود. طی این دوران داک‌ها و لوبل ‌ها ی بیشتری در سینه شکل می‌گیرند و جریان خون در کل سینه نسبت به دوران قبل از بارداری ۲۵۰% افزایش می‌یابد.

پس از پایان دوران شیردهی، شکل سینه‌ها تغییر می‌کند. ممکن است ترک خوردگی و چین و شکن‌هایی در بافت سینه ایجاد شود که حتی در زمانی که به فرزندان خود شیر نمی‌دهند هم ایجاد می‌شود. جدا از این در حدود چهل‌سالگی، تغییرات مرتبط با سن در سینه‌های زنان ایجاد می‌شود. زنانی که در بالای ۳۵ سالگی باردار می‌شوند ممکن است تغییرات ناشی از هر دو حالت را تجربه کنند.

مسئله مهم رضایتشان است

حالا جراحی‌های زیبایی سینه به عمل جراحی شایع بدل شده‌اند که بسیاری زنان و دختران جوان به آن اقدام می‌کنند. عمل ‌های معمول جراحی پلاستیک در سینه عبارتند از جاگذاری پروتزها، بلند کردن، قرینه یا کوچک کردن سینه ها که هر کدام از این جراحی‌ها می‌تواند روی توانایی شیردادن در آینده تأثیر بگذارد. شایع‌ترین عمل جراحی سینه، جاگذاشتن پروتز است که باعث بزرگ‌تر شدن بافت سینه می‌شود.

این پروتز ها زیر لایه چربی عضلانی گذاشته می‌شود اما مسئلة مهم این است که زنان و دختران باید بدانند که بسیاری از شکل ‌های سینه طبیعی ارزیابی شده و مشکلی ندارند اما مسئله‌ای که من می‌خواهم توصیه کنم این است که به خوبی‌ها و ضررها و خطرات احتمالی این عمل‌ها فکر ‌کنید و آنگاه تصمیم بگیرید و اگر این جراحی واقعاً اعتمادبه‌نفس شما را تا حد زیادی بالا می‌برد آن وقت آن را انجام دهید.

پروتزها خطرناک هستند؟

 به طور معمول دو نوع پروتز سینه وجود دارد: نوعی که حاوی سالین «آب نمک» است و نوعی که از سیلیکون درست شده است.

اکثر پروتزهای جدید از سالین پر می‌شوند. در سال ۱۹۹۲ استفاده از پروتزهای حاوی سیلیکون به دلیل مشخص نبودن وضعیت سلامت فرد در درازمدت، در آمریکا ممنوع شد اما در برخی از کشورهای جهان هنوز هم از این پروتز ها استفاده می‌شود. در ضمن بیماری‌های بافت همبند، سرطان‌ها و بیماری‌های رشته اعصاب در موارد سیلیکون بیشتر به رخ می‌دهد.

در کل، مطالعات طولانی مدت هیچ عارضه خطرناکی در زنانی که عمل جراحی پروتز سینه انجام داده‌اند را نشان نداده‌اند.

تنها خطرات این قبیل عمل‌های جراحی خطرات معمول انجام هر عمل جراحی مثل عوارض بیهوشی، خونریزی یا عفونت است. در اکثر مطالعات انجام شده هیچ افزایش احتمال ابتلا به سرطان در زنانی که پروتز سینه دارند دیده نشده است اما برخی گزارش‌ها هم در مورد افزایش نسبی برخی بیماری‌ها در افراد دارای پروتز وجود دارد .

اگر می‌خواهید بعدا صاحب فرزند شوید

به طور کلی سه برش برای انجام عمل جراحی پروتز سینه انجام می‌شود که برش‌هایی که در قسمت زیرین سینه ایجاد می‌شوند برای شیردهی در سال‌های بعد مناسب‌تر هستند زیرا در این حالت داکت ‌ها ( لوله‌های ) انتقال‌دهندة شیرا به نوک سینه آسیب نمی‌بینند. اگر برش در ناحیه نوک سینه انجام گیرد باعث کاهش تولید و انتقال شیر می‌شود و روی روند شیردادن، تأثیر می‌گذارد.

برای همین اگر قصد دارید در آینده صاحب فرزند شوید حتماً این موضوع را به جراح خود اطلاع دهید.

این جراحی فقط باید درمانی باشد 

جراحی کوچک کردن سینه از عمل‌های جراحی است که در سال‌های اخیر رواج یافته است.

برخی به این عمل جراحی بعنوان یک جراحی زیبایی نگاه می‌کنند اما واقعیت این است که متخصصان می‌گویند، این جراحی نباید عنوان یک جراحی زیبایی در نظر گرفته شود و فقط باید یک جراحی درمانی ‌باشد یعنی در صورتی که این حالت باعث ایجاد درد در ناحیه گردن و پشت می‌شود یا ایجاد حالت ناراحتی بکند باید نسبت به انجام آن اقدام کرد.

در کل دو نوع عمل جراحی کوچک کردن وجود دارد که در هر دو. ممکن است اختلال در شیر دادن پیش بیاید. پس اگر خواستید بعداً صاحب فرزند شوید در این مورد دقت کرده و با پزشک معالج خود مشورت کنید. به هر صورت فقط بهتر است این جراحی محدود کسانی شود که دچار مشکل هستند

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.