336

درمان خانگی برای جوش های سر سیاه

|
0 دیدگاه

اگر تا به حال از ترس دیدن نقاط سیاه‌رنگ روی صورت‌تان جرات قرار گرفتن روبه‌روی آینه را نداشته‌اید،

درمان خانگی برای جوش های سر سیاه

باید بدانید که این نقاط سیاه‌رنگ یا همان جوش‌های سرسیاه، جوش‌های زیرپوستی است که به عقیده متخصصان پوست کاملا قابل درمان است و در خیلی از موارد بعد از درمان ردی از خود به جا نمی‌گذارد.‌در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک همراهمان باشید تا راه های درمان خانگی برای جوش های سر سیاه را به شما آموزش دهیم.

آکنه یا جوش جوانی از بیماری‌های شایع دوران نوجوانی و جوانی است. این بیماری موجب بروز شکل‌های مختلف ضایعات پوستی می‌شود. در درمان و تجویز دارو توجه به نوع ضایعات پوستی دارای اهمیت است.

به‌طور کلی ضایعات آکنه به دو دسته التهابی و غیرالتهابی تقسیم می‌شود؛ اولین ضایعات ایجاد شده در آکنه ضایعات غیرالتهابی است که «کومدون» نام دارد.از کومدون در سطح جامعه بیشتر با نام جوش زیرپوستی یاد می‌شود. کومدون‌ها یا سر سیاه هستند(باز) یا سر سفید(بسته).‌ ضایعات التهابی آکنه قرمز رنگ و گاهی چرکی است.

توصیه کلی در مورد آکنه «دستکاری نکردن جوش»‌ است. دستکاری جوش‌ها بخصوص جوش‌های التهابی موجب بروز عوارضی مانند باقی‌ماندن جای جوش می‌شود. دستکاری غیراصولی ضایعات غیرالتهابی (کومدون) مثلا کندن آنها نیز موجب بروز این عوارض خواهد شد.

به طور کلی میتوان گفت شستن منظم پوست و استفاده از هر نوع ماسکی که برای درمان و از بین بردن جوش‌ها پیشنهاد میشود، مانند ماسکهای پیشنهادی برای درمان خانگی جوش صورت، در اصل به تمیزی و نرم کردن پوست کمک خواهند کرد. با این وجود برای از بین بردن و درمان خانگی جوش سر سیاه علاوه بر استفاده از ماسکهای گیاهی، فشار آرام و در عین حال محکمی نیاز است.

این فشار بایستی به قاعده جوش و به وسیله یک تکه پنبه نرم انجام گردد تا محتویات بد و چرکی درون این جوشها بیرون رانده شود. پس از آن لازم است صورت دوباره با آب سرد شسته شده و بلافاصله خشک شود. برخی ماسکهای مفید برای درمان خانگی جوش سر سیاه عبارتند از:

ماسک عدس و ماست

استفاده کردن از ماسک عدس و ماست، دو بار در هفته پوست را تمیز و نرم نگه خواهد داشت و به درمان و از بین بردن جوشهای سر سیاه کمک خواهد کرد.

ماسک پوست پرتقال خشک

پوست پرتقال خشک که با آب کمی مرطوب شده باشد، را به آرامی روی پوست صورت بمالید، این کار باعث تحریک شدن جریان خون شده و مانند یک تمیز کننده قوی میتواند برای پاکسازی پوست صورت از آلودگی‌ها و چربی، استفاده گردد.

ماسک الوئه ورا

آلوئه‎‌ورا شفافیت پوست را به دنبال دارد و یک ضد عفونی کننده و بی‌حس کننده‎ فوق‌‎العاده برای پوست است. این گیاه رطوبت پوست را تامین می‎کند. استفاده از ماسک آلوئه ‎ورا یکی از بهترین و موثرترین راه‌های درمان خانگی جوش سر سیاه بوده، برای رفع لکه‌های تیره پوست و از بین بردن آفتاب سوختگی‎ها، جوش‎های آکنه، رفع خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن مفید است.

همه‎ این‌‎ها موجب پیری زودرس پوست شده و جوش‎های سرسیاه را به دنبال دارند. شما می‎توانید ژل آلوئه‌ورا را به طور مستقیم روی پوست بمالید و سپس پوست خود را ماساژ دهید.

 ماسک گوجه فرنگی

یکی دیگر از شیوه‌های درمان خانگی جوش سر سیاه استفاده از ماسک پوره گوجه فرنگی است، به این منظور یک سوم فنجان گوجه فرنگی پوره شده را بردارید. به آن بلغور نرم جو و یک قاشق چایخوری عسل اضافه نمایید تا یک خمیر درست شود. این ترکیب را به عنوان یک ماسک گیاهی مفید و به صوت ضخیم روی پوست خود بمالید و ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب گرم شسته و خشک کنید.

ماسک تخم پیاز

یک قاشق غذاخری پر از تخم پیاز خشک را با کمی شیر مخلوط کرده، آسیاب کنید. سپس به ان نصف قاشق چایخوری ابلیموی تازه افزوده و روی جوشهای پوستی قرار دهید. اجازه دهید از شب تا صبح روی پوست شما بماند. صبح صورت خود را با آب گرم شستشو داده و سپس خشک کنید.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.