424

میگرن سردرد شدید

|
0 دیدگاه

میگرن سردرد شدید و بی‌تاب‌کننده‌ای است که باعث تهوع ، سرگیجه و حساسیت به نور و برخی صداها می‌شود .

میگرن سردرد شدید

سازمان جهانی بهداشت (WHO) میگرن را در رده یکی از ناتوان‌کننده‌ترین بیماری‌های انسانی قرار می‌دهد . امروزه با افزایش استرس مردم در زندگی شهری و استفاده از مواد غذایی صنعتی ، با افزایش ابتلا به میگرن مواجه بوده ایم . شما نیز به احتمال زیاد افرادی از نزدیکان خود را میشناسید که دچار این ناراحتی عصبی هستند .

میگرن

میگرن، سردردی تپش دار است که معمولا نیمی از مغز را در بر می گیرد . چنین سردردی به اندازه ای شدید و طولانی است ( تا چهار ساعت ) که می تواند زندگی روزانه فرد را مختل کنند .

از هر ۱۰ شهروند آمریکایی یک نفر به این نوع سردرد مبتلا است، اما تعداد زیادی از افراد اعلام کرده اند که سردردهای تنشی و سینوسی را با سردرد میگرنی اشتباه گرفته اند . مواد غذایی، اضطراب و تغییرات هورمونی می تواندد سبب تشدید میگرن شوند .

علایم و نشانه های میگرن

یکی از علایم و نشانه های واضح بروز سردرد میگرنی داشتن درد در چشم ها ، پیشانی و شقیقه ها است . سردرد میگرنی سبب می شود فرد مبتلا نسبت به نور، صدا یا حرکت و … حساس شود . برخی از افراد با آغاز سردرد ، در بینایی شان اختلال ایجاد می شود و حالت تهوع می گیرند و استفراغ می کنند . درد می تواند فعالیت های روزانه افراد را با مشکل جدی مواجه کند .

در حدود ۲۰ درصد از افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند ۲۰ دقیقه تا یک ساعت پیش از آغاز درد تشعشع نور را مشاهده می کنند. آنها نوری شبیه فلاش دوربین، نقاط و راه های نوری و … را مشاهده می کنند که به آنها ” میگرن کلاسیک ” می گویند . برخی از افراد، پیش از آغاز سردردهای میگرنی خلق و خوی شان تغییر می کند .

تعدادی از اشخاص هیجان زده، افسرده یا زود رنج می شوند . برخی نیز ممکن است به بوها و مزه ها حساس شوند . اما اکثر افرادی که با سردردهای میگرنی دست و پنجه نرم می کنند خمیازه می کشند و احساس خستگی و کوفتگی می کنند . از هر چهار فردی که از میگرن رنج می برد یک نفر ۲۴ ساعت پیش از آغاز سردرد نارسایی فاز را تجربه می کند .

تشخیص بیماری

تشخیص بیماری میگرن از روی علائم و نشانه‌های آن امکان‌پذیر است . آزمایش‌های تصویر برداری گاهی اوقات برای دخیل ندانستن دلایل دیگر سردردها انجام می‌گیرند . محققان بر این باورند که بر روی بسیاری از افرادی که از این بیماری رنج می‌برند آزمایش تشخیص بیماری صورت نگرفته است . طبق اعلام جامعه بین‌المللی سردرد تشخیص بیماری میگرن می‌تواند از طریق معیارهای زیر انجام گیرد :

اگر بیمار دچار پنج حمله سردرد یا بیشتر که مدت حمله بین ۴ ساعت تا سه روز طول بکشد

سردرد یک طرفه (که نصف سر را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد)

نبضیدن سر

درد متوسط و شدید  : تشدید سردرد یا سردردی که مانع انجام فعالیت‌های بدنی روزانه شود

احساس تهوع و یا استفراغ

حساسیت به نور (نور هراسی) و صدا (صدا هراسی)

اگر فردی دو مورد از موارد روبرو مانند نور هراسی، احساس تهوع، یا ناتوانی در انجام کار یا مطالعه برای مدت یک روز در وی ظاهر شود ، آنگاه لزوم انجام آزمایش تشخیص بیماری بیشتر می‌شود .

در افرادی که چهار مورد از علایم را داشته باشند مانند سردرد نبضشی، ادامه سردرد برای ۴ تا ۷۲ ساعت، درد در یک طرف سر، احساس تهوع، یا علائمی که زندگی فرد را مختل می‌کنند ، احتمال میگرن تشخیص داده شدن ناراحتی ۹۲٪ می‌باشد . افرادی که کمتر از سه مورد از موارد بالا در آنها ظاهر می‌شود احتمال تشخیص این ناراحتی به عنوان میگرن ۱۷٪ است .

عوامل موثر در میگرن

منشاء اصلی ایجاد سردرد میگرنی مشخص نشده است، اما متخصصان باور دارند مواد شیمیایی، رگ های خونی و اعصاب درون مغز عامل چنین سردردی هستند .

 انعکاس نور و امواج

سردرد میگرنی برخی از افراد به علل گوناگون از جمله انعکاس نور تشدید می شوند . انعکاس نور می تواند به وسیله برف یا آبی که بر روی زمین جمع شده است یا تلویزیون و پرده سینما ایجاد شوند . به چشم زدن عینک های آفتابی در طول روز یا شب هنگام برای جلوگیری کردن از انعکاس نور ضروری است .

تحقیقات جدید نشان می‌دهد امواج ناشی از بسیاری از وسایل الکترونیکی از جمله : ماکروفر ، موبایل ، تبلت و لپ تاپ می‌توانند محرک این بیماری و حتی موجب تشدید سر درد در این بیماران شوند .

دلشوره و اضطراب

اضطراب یکی از عوامل اصلی بروز سردرد میگرنی است. در حالی که دوری از اضطراب به طور کلی امکان پذیر نیست، بهترین راه برای حفظ آرامش اجرای تکنیک های تمدد اعصاب است. در فضای باز به آرامی تنفس کنید و با فکر کردن به افکار و موسیقی های آرام بخش میزان اضطراب و دلشوره را کاهش دهید.

کمبود مواد غذایی و خواب

افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند باید از رژیم غذایی و الگوی خواب مناسب پیروی کنند . کاهش یا افزایش شدید قند خون ، گرسنه ماندن و پر خوری کردن از عوامل اصلی بروز سردرد میگرنی هستند. نوشیدن دست کم هشت لیوان آب در روز و داشتن هفت ساعت خواب راحت شبانه کمک زیادی به کاهش سردردهای میگرنی می کند .

تغییرات هورمونی

سردردهای میگرنی بسیاری از زنان چند روز پیش یا در طول سیکل قاعدگی که میزان هورمون استروزن بدن شان کاهش می یابد آغاز می شود . برخی از زنان ممکن است برای کاهش احتمال بروز سردرد داروهای ضد التهاب یا کنترل هورمون مصرف کنند .

 مواد غذایی سردرد آور

افرادی که از سردردهای میگرنی رنج می برند معتقدند برخی از مواد غذایی سردردشان را تشدید می کند . برخی از مواد غذایی مانند پنیر، شکلات ، ترشیجات ، سویا ، سس و گوشت های فرآوری شده سبب تشدید سردردهای میگرنی می شوند .

تیرامین

تیرامین ماده ای است که از تجزیه اسید آمینه تیروزین در مواد غذایی ایجاد می شود . این ماده به احتمال زیاد سبب گشاد شدن رگ های خونی می شود که یکی از عوامل اصلی بروز سردرد میگرنی است . برخی از متخصصان توصیه می کنند از مصرف برخی مواد غذایی مانند پنیر، سویا ، سس و سوسیس و کالباس پرهیز کنید .

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.