626

نشانه های کمبود آب در بدن

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

آب از سه راه وارد بدن می شود، یکی نوشیدن مایعات و دیگر از طریق غذا که حتی خشک ترین مواد غذایی مثل آرد نیز دارای میزان قابل توجهی آبمی باشد .

 نشانه های کمبود آب در بدن

راه دیگر تأمین آب، تولید آن در داخل بدن است. طی مراحل سوخته شدن مواد غذایی مختلف در بدن (کربو هیدرات، چربی و پروتئین) میزانهای متفاوتی آب تولید می شود که به آن آب متابولیک گویند ، بیشترین مقدار آب از سوختن چربی حاصل می شود . حدود ۶۰ درصد بدن از آب تشکیل شده است ، که نشان‌دهنده‌ی دلیل اهمیت آب‌رسانی به این ارگان‌های حیاتی است .

بنابراین کاملا منطقی به‌نظر می‌رسد که وقتی بدن‌مان را در شرایط کم‌آبی قرار می‌دهیم، علائمی هشداردهنده بفرستد تا به ما بگوید که لازم است میزان مایعات بدن خود را بررسی کنیم. وقتی چنین اتفاقی رخ داد، باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا سطح آب بدن را به شرایط طبیعی برگردانیم .

مهمترین نشانه های کمبود آب در بدن

اگر آب نباشد هیچ یک از فعالیتهای شیمیایی در بدن صورت نمی گیرد ، نیازهای سلول برای جذب مواد مفید و دفع مواد زاید به آب بستگی دارد .

اگر آب نباشد بدن یک حجم شکننده و سخت است ، آب خاصیت ضربه گیری دارد و با ایجاد حالت ارتجاعی از اندام های داخلی محافظت می کند . میتوان هزاران دلیل بر اهمیت آب رسانی بدن ذکر کرد ولی هدف این مطلب مشخص کردن نشانه های کمبود آب بدن است که در ادامه ذکر خواهد شد .

 احساس خشکی در بدن

مهمترین نشانه کمبود آب رسانی بدن ، احساس خشکی است .

به عنوان مثال در زمان خشکی پوست هرچقدر از لوسیون و کرم مرطوب‌کننده استفاده شود ، پوست همچنان خشک و ترک‌خورده باقی میماند پس مشکل از کم‌آبی بدن شماست . یا ممکن است دهان و زبان‌تان خشک و چسب‌ناک شود لذا احساس تشنگی بیش از حد از نشانه‌های کم آبی بدن است . از طرفی، اگر دهان‌تان مانند کویر خشک شود، می‌تواند تنفس‌تان را واقعا بدبو کند .

احساس خستگی مداوم

اگر در طول شبانه روز به اندازه کافی استراحت دارید ولی باز هم احساس خستگی میکنید مطمئنا بدن شما با کمبود آب مواجه است . در این شرایط بایستی با نوشیدن آب این کمبود را جبران کنید چرا که خستگی موجب تنبلی و به دنبال آن کاهش عملکرد و توانایی های بدن را خواهد داشت .

مشکلات گوارشی

از نظر بیولوژیکی، بدن برای عبور دادن ضایعات در سیستم گوارشی، نیاز به مایعات دارد، بنابراین اگر به‌‌اندازه‌ی کافی آب ننوشید، در این مورد هم به مشکل برخواهید خورد . در واقع کم‌آبی بدن یکی از دلایل اصلی یبوست مزمن است . همچنین نوشیدن آب کافی ، از بروز عفونت های مجاری ادراری جلوگیری کرده و باعث عملکرد صحیح مجاری ادراری میشود .

سردرد

سردردها یکی از نشانه‌های متداول برای اعلام کم‌آبی خفیف تا متوسط بدن هستند. در واقع عدم نوشیدن آب کافی می‌تواند عاملی برای بروز میگرن باشد! مؤسسه‌ی ملی سردرد توصیه می‌کند در مواجهه با سردرد، فقط آب بنوشیم و از مصرف نوشیدنی‌های شیرین یا خیلی شور ورزشی (که می‌توانند کم‌آبی را تشدید کنند) اجتناب کنیم .

 گرفتگی های عضلانی

بعضی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند که بین کم‌آبی بدن و گرفتگی عضلانی ارتباط مستقیمی وجود دارد. وقتی کمتر آب می‌نوشیم، سرعت گردش خون بدن کاهش می‌یابد و بدن هم برای جبران این کمبود آب، مایعات را از عضلات به‌سمت ارگان‌های حیاتی بدن هدایت می‌کند تا از آنها محافظت کند.

حالا اگر سطح سدیم و پتاسیم بدن هم به دلیل تعریق، شروع به تغییر کند، شرایط وخیم‌تر هم خواهد شد. برای همین بسیار مهم است که هر روز به‌مقدار کافی آب بنوشیم، مخصوصا در هوای گرم و زمان ورزش کردن .

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.