409

یائسگی در مردان چیست ؟

|
0 دیدگاه

یائسگی واژه است که بیشتر برای تغییرات هورمونی در زنان استفاده می شود و شاید بسیاری از افراد از اینکه این تغییرات در بدن مردان نیز رخ می دهد مطلع نباشند.

یائسگی در مردان چیست ؟

همین ناآگاهی مانع از درمان و بررسی های به موقع شده و می تواند عوارض خطرناکی برای فرد حتی در سنین پایین داشته باشد چرا که آندروپوز یا یائگس مردانه همیشه در سنین بالای ۵۰ سال بروز نمی کند.

یائسگی مردانه بعد از ۴۰ سالگی و با روندی کاملا تدریجی، به دنبال کاهش هورمون تستوسترون که نوعی هورمون آندروژنی است، اتفاق می افتد. البته ترشح تستوسترون روند نزولی را طی می کند ولی قطع نمی شود و مردان قدرت باروری خود را از دست نمی دهند.

میزان کاهش آندروژن ها در هر مردی سالانه حدود یک درصد است. آمارها نشان می دهد ۲۰ درصد از مردان بالای ۶۰ سال، ۳۰ درصد ازت مردان بالای ۷۰ سال و ۵۰ درصد از مردان بعد از ۸۰ سالگی دچار کاهش سطح هورمون های جنسی مردانه می شوند.

علائم و نشانه های یائسگی مردانه

کاهش میل جنسی، تحلیل رفتن تودة عضلانی بدن به همراه کاهش قدرت عضلانی، کاهش توان عملکرد فیزیکی و گاها ذهنی، افسردگی، تغییر در رفتار، خستگی، تحریک پذیری و گاها گرگرفتگی.غالباً علائم فوق به بالا رفتن سن و پیری نسبت داده می شوند، در صورتیکه مشکل بالا رفتن سن یا پیری نیست.

علائم آندروپاز بسیار شبیه به آن چیزی است که زنان در زمان یائسگی تجربه می کنند. اما زمانی که تستوسترون به شکل مصنوعی به مردان تزریق شد، این علائم نا پدید شدند که این قضیه وجود اختلال جنسی در مردان کهن سال را اثبات می کند. افت سطح هورمون تستوسترون در بدن مردان منجر به تغییرات زیر می شود:

ضعف عضلانی
از دست دادن وزن استخوان
از دست دادن حافظه
ضعف تمرکز
نوسانات خلقی مکرر
پوکی استخوان
خستگی
از دست دادن قدرت بدنی
افسردگی
از دست دادن میل جنسی
افزایش در صد چربی
نعوظ
اختلال عمل کرد بیضه
کم شدن تعداد اسپرم
انزال زودرس
کاهش تکرار نعوظ صبحگاهی

تجویز هورمونهای مردانه در این افراد، سبب افزایش میل جنسی، افزایش توده عضلانی بدن و قدرت عضلانی، افزایش عملکرد ذهنی، کاهش LDL (چربی مضر) و افزایش مختصر HDL (چربی مفید خون) می شود. یک بررسی اخیر نشان داده است که یک رابطه معکوس ما بین میزان تستوسترون آزاد خون و علائم افسردگی وجود دارد.

یعنی هر قدر میزان تستوسترون خون اندک باشد، میزان علائم افسردگی بیشتر است. یا به عبارت دیگر، مردان مسنی که با علائم افسردگی مراجعه می کنند، لازم است از نظر وجود یائسگی مردانه بررسی شوند، و در صورت لزوم از تجویز بی مورد داروهای ضد افسردگی، که بعضاً هم پر عارضه هستند، اجتناب کرد.

تاخیر در یائسگی مردان

کاهش تستوسترون خون با افزایش سن اجتناب ناپذیر و جزیی از پدیده فیزیولوژیک بدن است.

برای اینکه یائسگی مردانه خفیف تر شود و شدت آن به تاخیر بیفتد، باید شیوه زندگی سالم باشد. استعمال دخانیات، مصرف الکل، نداشتن تحرک، اضافه وزن، مصرف غذاهای ناسالم، بیماری های روانی و جسمی مانند فشار خون و دیابت، مصرف داروهای اعصاب و روانگردان به تدریج باعث کاهش هورمون مردانه و ایجاد یائسگی زودرس مرد می شود.

متاسفانه ورزشکاران زیادی از هورمون تستوسترون به عنوان دارویی برای عضله سازی استفاده می کنند اما تزریق این هورمون به داخل عضله و برای حجیم کردن آن عوارض متعددی دارد که یکی از این عوارض، ابتلا به سرطان پروستات زودرس است. متاسفانه ترکیب های هورمونی به راحتی در اختیار آقایان قرار می گیرد در حالی که به هیچ وجه نباید بدون نظر پزشک از این هورمون ها استفاده کنند.

درمان یائسگی در مردان

درمان یائسگی مردان معمولا با تزریق هورمون تستوسترون است؛ البته تستوسترون به صورت ژل یا قرص هم وجود دارد که حتما باید با نظر پزشک متخصص ارولوژی تجویز شود چون تستوسترون زیاد عوارض خطرناکی برای بیمار دارد.

مردی که از آندروپاز رنج می برد، باید توسط دکتر معاینه شود تا مشخص شود دچار بیماری خاصی نیست، زیرا ابتلا به دیابت نوع ۲ و سخت شدن شریان ها نیز می تواند آغاز کننده ی علائم آندروپاز باشد. برای تعیین سطح هورمون تستوسترون در بدن مجموعه ای از آزمایش های خون مورد نیاز است.

اگر سطح این هورمون در بدن پایین باشد نیاز به نگرانی نیست، زیرا برای این مسئله راه های درمانی وجود دارد. بسیاری از مردان به درمان های جای گزینی هورمون که در جهت افزایش سطح تستوسترون در بدن انجام شدند، پاسخ مطلوب دادند. از سال ۱۹۹۹، تقاضا برای درمان با تستوسترون حدود۴۰۰٪ افزایش داشته است.

راه های طبیعی افزایش تستوسترون

کاهش وزن
خواب کافی
ورزش روزانه
ترک سیگار و الکل
مصرف مکمل روی
افزایش مصرف سبزیجات
کاهش مصرف چای، قهوه، سویا و گوشت قرمز

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.