509

نوزادان از چه وقت چه چیزی را تشخیص می‌دهند؟

|
0 دیدگاه

روند تشخیص اشیا در کودکان از سنین پایین شروع می‌شود، مطالعات محققان نشان می‌دهد که نوزادان با وجود محدوده بینایی اندکی که دارند، می‌توانند چهره دیگران را تشخیص داد و جزئیات آن را به خاطر بسپارند.

نوزادان از چه وقت چه چیزی را تشخیص می‌دهند؟

وقتی نوزاد به سنی می رسد که بیشتر بیدار است، به مشاهده محیط پیرامون خود می‌پردازد و شناخت خود را از اشیا به، افراد و در نهایت خودش بهبود می‌دهد.جوف راست – مشاوره کودک

نکاتی که هر مادری باید بداند

درست است که نوزاد شما در هفته اول توانایی کامل برای دیدن را ندارد و و تا حدودی نابینا تلقی می‌شود، اما او حتی از آن زمان هم می‌تواند مادرش را بشناسد. محققان می‌گویند حتی نوزادان چهار روز، نسبت به افراد غریبه و ناآشنا زمان بیشتری را به مادرشان خیره می‌شوند.

در هفته اول تولد اشیایی که ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر از صورت او دور ترند، برای نوزاد تار و مبهم به نظر می‌رسد و توانایی تشخیص آنها برایش آسان نیست. نوزادان سه یا چهار ماه می‌توانند چشم‌هایشان را به این‌سو و آن‌سو بچرخانند و حرکت اشیا را دنبال کنند. آنها فاصله دورتری را می‌بینند و به رنگ ها هم واکنش نشان می‌دهند.

در سه ماهه اول، فرزند شما قبل از هر چیز «حرکت » را می‌بیند و در هفته‌های اول می‌تواند خنده و اخم مادرش را هم درک می‌کندو او در این زمان تماس‌های چشمی منظمی را برقرار می‌کند و با نگاهش منتظر دیدن واکنش شما می‌ماند.

اگر در چهار تا شش ماهگی اسباب‌بازی را به طرفش بگیرید، احتمالاً می‌تواند آگاهانه دستش را برای گرفتن آن دراز کند اما در حدود هشت تا ۱۲ ماهگی، نوزاد درک کافی از عمق ندارد و نمی‌تواند اختلاف سطح پله‌ها را با پایین درک کند.

چه زمانی، چه چیزی؟

دوماهگی: کودک می‌تواند چهره افرادی را که مراقبش هستند به خاطر بسپارد. بچه ها دوست دارند خودشان را در آینه مشاهده کنند. اما از آنجایی که قادر به تشخیص خود نیستند، به زمان بیشتری نیاز دارند. در این سن تمرکز روی چهره صرفاً یک سرگرمی است و ارتباطی با شناخت خویش ندارد.

سه‌ماهگی : کودک علاوه بر چهره آشنایان می‌تواند تصویر دیگر نیز به خاطر بسپارد. مثلاً کتاب مورد علاقه و خرسه عروسکی محبوبشان از هر جا که شده تشخیص خواهد داد، در حالی که حتی نام آنها را نیز نمی‌دانند.

پنج‌ماهگی: کودک می‌تواند اشیای مورد نظرش را به راحتی تشخیص دهد، حتی اگر بخشی از آنها از دیدش مخفی باشند. نمایش بقای شیئ شناختی جداگانه است که مدت کوتاهی پس از تشخیص اشیا توسعه می‌یابد . در پنج‌ماهگی، کودک می‌تواند چیزهایی را درک کند که خارج از محدوده دید او هستند.

۱۵ ماهگی: خودشناسی در بسیاری از کودکان دیر توسعه می‌یابد؛ بنابراین، حتی اگر کودک بتواند اشیا و چهره‌های پیرامونشان به خاطر بسپارد، ممکن است نتواند با دید تصویرش به درک درستی از خویش و آنچه می‌بیند دست یابد. وقتی کودک مستقل می‌شود و بتواند بدون کمک شما راه برود و صحبت کند، ماهیت وجودی خویش را درک کرده و خود را به عنوان یک عضو مستقل خانواده به رسمیت می‌شناسد.

 چطور به کودک کمک کنید خودش را کشف کند ؟

در این بخش نکاتی ارائه شده که شما را در این راه یاری می‌کند:

ادا درآوردن : هر پدر و مادری این کار را انجام می‌دهد. اما باید بدانید که تقلید چهره صرفاً یک کار سرگرم‌کننده نیست، بلکه کمک می‌کند که کودک خود را بهتر و سریع‌تر بشناسد.

زمان بازی را به فرصتی برای نمایش تبدیل کنید: با کودک بازی‌های سرگرم‌کننده کنید و درباره اسباب‌بازی‌ها با او حرف بزنید. مثلاً می‌توانید برای عروسک‌ها اسم بگذارید و به هر یک صفات مشخی بدهید که به واسطه آن‌ها شناخته می‌شوند.

دالی موشه بازی کنید: هر قدر کودک بزرگ‌تر شود، به شناخت بهتر از اسباب بازی‌هایش دست می‌یابد. در این سن می‌توانید از بازی‌های جدید مانند دالی موشه استفاده کنید مثلاً می‌توانید اسباب‌بازیها را زیر پتو و پشت بالش پنهان کنید و با کودک اقدام به پیدا کردن آنها بکنید.

با او عکس ببینید: برای کودکی هیچ چیز مثلعکس دیدن یا ورق زدن آلبوم خانوادگی سرگرم‌کننده و سازنده نیست. دیدن عکس شما و حتی عکس‌های خودش به او کمک می‌کند که شما و خودش را بهتر تشخیص دهد.

نگران این چیزها نباشید

وقتی کودک می‌آموزد که چهره‌ها و اشیا را تشخیص‌دهند، ممکن است در چیزهای مورد علاقه‌اش دست ببرد و بخواهد آنها را مطابق میل خود تغییر دهد. این یک امر تصادفی نیست که بسیاری از کودکان در سنین پنج‌ماهگی و بالاتر با علائم اضطراب جدایی مواجه می‌شوند. آن هم زمانی که قابلیت تشخیص اشیا که در مغز کودک در حال تکامل است.

مثلاً نوزادی را تصور کنید که در آرامش کامل در آغوش پدر بزرگش لم داده است، اما وقتی مادربزرگ تصمیم می‌گیرد او را در آغوش بگیرد، ناگهان زیر گریه می‌زند. در شرایط باید به مادربزرگ اطمینان دهید که مسئلة شخصی نیست. همچنین باید به کودک زمان دهید که چهره مادر بزرگ‌ها بیشتر برانداز کند تا دفعه بعد او را به خاطر بیآورد .

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.