742

آفتاب سوختگی کودکان را چگونه درمان کنیم؟

|
0 دیدگاه

پوست کودکان نسبت به اشعه ماوراءبنفش بسیار آسیب پذیر است.

آفتاب سوختگی کودکان را چگونه درمان کنیم؟

کودکان زیر ۶ ماه مقدار بسیار کمی ملانین و رنگدانه در پوست شان دارند، و نسبت به کرم های ضدآفتاب بسیار حساس هستند. بنابراین بسیار مهم است که بچه ها را زیر نور مستقیم خورشید رها نکنیم. بعد از ۶۶ ماهگی می توان برای جلوگیری از آفتاب سوختگی کودکان از کرم های ضدآفتاب استفاده کرد.

به دنبال چه نوع ضدآفتابی باشیم؟

ضدآفتاب باید طیف وسیعی از اشعه ها را پوشش دهد.

دکتر ماهتو توصیه می کند: از ضدآفتابی استفاده کنید که طیف وسیعی از اشعه ها را پوشش دهد، و از پوست در برابر اشعه UVA و UVB با حداقل SPF 30 بتواند محفاظت کند. به یاد داشته باشید ۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن و هر ۲ ساعت بعد از تعریق بیش از حد و شنا از کرم استفاده کنید.

راه های محافظت پوست کودکان از آفتاب

در ساعت های بین ۱۱ صبح تا ۳ بعدظهر که خورشید در داغ ترین لحظاتش است از قرار گرفتن در آفتاب خودداری کنید. و  پیاده روی تان را به قبل از ساعت ۱۰ و بعد از ساعت ۴ موکول کنید.
برای محافظت در مقابل آفتاب لباس فرزندتان را سبک و روشن انتخاب کنید به طوری که تمام دست و پای او را بپوشاند.
با یک کلاه بزرگ از سر و گردن و گوش های فرزندتان محافظت کنید.
از چشم های حساس با عینک های محافظ در برابر اشعه UV محافظت کنید.
برای نوزادان از کالسکه با سایبان و محافظ های اضافی استفاده کنید.

راه های درمان آفتاب سوختگی کودکان

دکتر ماهتو توضیح میدهد: اگر نوزاد زیر ۱۲ ماه دچار آفتاب سوختگی شد فورا باید به پزشک مراجعه کنید چون خطر به جود آمدن چندین مریضی وجود دارد. برای کودکان بالای ۱۲ ماه این توصیه ها داده می شود:

خیلی سریع از زیر آفتاب به سایه پناه ببرید. روی محل آسیب دیده را بپوشانید و تا وقتی که آفتاب سوختگی التیام پیدا نکرده در زیر سایه بمانید. پوشاندن لباس نخی گشاد کمک می کند تا نقاط آفتاب سوخته نفس بکشد و سریع تر بهبود یابد.

به صورت مرتب پوست آسیب دیده را بررسی ومراقبت کنید تا از التهاب آن کم شود.

پوست را خنک کنید. کمپرس خنک روی پوست قرار دهید برای مثال یک حوله مرطوب با آب سرد را به مدت ۱۵ دقیقه روی آن قرار دهید و یا کودکانتان را زیر دوش آب سرد یا حمام سرد ببرید. هدف پایین آوردن دما با آب ولرم و خنک است. اطمینان حاصل کنید که آب با فشار ملایم باشد نه فشار خیلی زیاد. پوست را با حوله محکم نمالید بلکه به صورت ضربه های آرام خشک کنید.

مرطوب کنندگی. بعد از حمام استفاده از کرم های بی عطر یا لوسیون و پماد برای تسکین پوست مفید هستند. استفاده مکرر از کرم ها برای کاهش ظاهر بد پوست لازم است و ممکن است مجبور شوید برای چند هفته ادامه دهید.

آلوئه ورا یا سویا دارای ژل یا لوسیون هستند که می تواند پوست را تسکین دهد. آلوئه ورا نه تنها یک اثر خنک کننده است بلکه همانند یک ضدالتهاب عمل می کند. با احتیاط از کرم یا لوسیون که حاوی مواد نفتی یا لیدوکائین هستند استفاده کنید، این مواد می توانند باعث گرما در پوست شوند و یا عامل سوزش موضعی باشند.

آفتاب سوختگی می تواند باعث از دست رفتن مایعات از طریق پوست شود. به مقدار زیاد به کودکتان آب بدهید تا از کم آبی بدن جلوگیری کنید و به بهبود زودتر کمک کنید.

تاول ها را نترکانید. فرزندتان را تشویق کنید که تاول ها را نترکانند چون باعث عفونت می شود و جای آن بر روی پوست باقی می ماند. آن ها بعد از چند روز خود به خود بهبود می یابند.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.