471

آیا می دانید در خواب هم کالری سوزی ادامه دارد؟

|
0 دیدگاه

کالری سوزی نقش مهمی در از بین رفتن چربی ها دارد.

آیا می دانید در خواب هم کالری سوزی ادامه دارد؟

هر چند میزان کالری سوزی در مواقعی که فعالیت بدنی شدید دارید بالاست اما فرایند کالری سوزی هیچ گاه متوقف نمی شود. حتی وقتی دراز کشیده اید فرایند کالری سوزی انجام می شود اما به میزان اندک . با انجام ورزش های خاص می توان سطح متابولیسم بدن را افزایش داد تا در زمان استراحت میزان بیشتری کالری سوزانده شود.

کالری سوزی

بدن برای به دست آوردن انرژی لازم جهت عملکردهای اساسی همچون تنفس نیاز دارد که به طور دائم کالری بسوزاند. به گزارش مدرسه پزشکی هاروارد، میزان کالری سوزی افراد زمانی که خواب هستند به میزان زیادی کاهش می یابد. کسانی که ۵۶، ۷۰ و ۸۳ کیلوگرم وزن دارند در هر ۳۰ دقیقه از زمان خواب خود به ترتیب ۱۹، ۲۳ و ۲۸ کالری می سوزانند.

اگر حدودا ۷۰ کیلوگرم وزن دارید و هرشب تقریبا ۸ ساعت می خوابید، ۱۸۴ کالری در زمان خواب می سوزانید.

مقایسه

گرچه سوزاندن ۱۹ تا ۲۸ کالری در هر ۳۰ دقیقه از خواب به نظر زیاد می رسد اما در مقایسه با میزان کالری که در طول روز می سوزانید بسیار کم است. برای کسی که ۷۰ کیلوگرم وزن دارد تنها با نشستن روی صندلی در هر نیم ساعت ۴۲ کالری می سوزاند. همین شخص با این میزان وزن حین پیاده روی ( آهسته دویدن) به مسافت ۵ مایل، در هر نیم ساعت ۲۹۸ کالری می سوزاند و در هر ۳۰ دقیقه طناب زدن، ۳۷۲ کالری.

میزان متابولیسم پایه

میزان کالری سوزی در هر شخص متفاوت است زیرا هر کس سطح متابولیسم پایه متفاوتی دارد. سطح متابولیسم پایه بدن شما نشان دهنده میزان کالری سوزی در زمان استراحت است.

ممکن است در زمان استراحت سطح متابولیسم پایه بالا برود و در نتیجه کالری بیشتری بسوزانید که منجر به سوزاندن بیشتر چربی ها می شود. بیشتر شدن توده های ماهیچه ای، سطح پایه متابولیسم را تا ۱۵ درصد افزایش می دهد و به هر میزان چربی که به بدن اضافه می شود، روزانه ۵۰ کالری بیشتر در زمان استراحت می سوزانید.

کاهش وزن

هر چه کالری بیشتری بسوزانید، چربی بیشتری از دست می دهید. دراز کشیدن روش منطقی برای سوزاندن کالری جهت لاغر شدن نیست اما در فاصله بین تمرینات شدید ورزشی می تواند خوب باشد.

اگر بخواهید نیم کیلو چربی از دست بدهید، باید ۳۵۰۰ کالری بیشتر از میزان کالری که از مصرف غذاها و نوشیدنی ها دریافت می کنید، بسوزانید. اگر می خواهید به هدف خود در وزن کم کردن دست یابید، باید در تعیین اهداف منطقی عمل کنید.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.