580

جوش های سر سیاه بینی و درمان آن

|
0 دیدگاه

جوش های سر سیاه منافذ بسته شده ای هستند که با کراتین، تکه ها پوست و چربی پر شده اند.

جوش های سر سیاه بینی و درمان آن

این اولین مرحله از آکنه است. جوش های سر سیاه چیز خطرناکی نیستند اما همین که در بخش بزرگی از صورت یعنی روی بینی ظاهر می شوند، عذاب آور هستند. به خاطر ظاهر بدی که دارند هر کس به دنبال راهی است تا سریعتر از شر این جوش ها خلاص شود. ما در این مقاله راه های سریع و طبیعی برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی ارائه می دهیم:

عوامل ایجادکننده جوش سر سیاه بینی چیست؟

تغییرات هورمونی در بدن:

هورمون های بدن می توانند ایجادکننده جوش های سر سیاه باشند. دی هیدروتستوسترون هورمونی است که فعالیت غدد چربی را تحریک می کند. وقتی بدن چربی زیادی تولید کند، احتمال دارد منافذ پوست بسته شوند و همین می تواند جوش سر سیاه ایجاد کند. این اتفاق در اواخر دهه ۲۰۰ زندگی وقتی سطح استروژن پایین می آید، دوباره رخ می دهد.

وقتی سطح تستوسترون بیشتر از استروژن باشد، فعالیت غدد چربی نیز بیشتر می شود. یک زن از سه زن جوش سر سیاه دارد.

محصولات آرایشی-بهداشتی پوست:

محصولات آرایشی- بهداشتی می توانند ایجادکننده جوش سر سیاه بینی باشند. کرم های صورت، پوست را مرطوب می کنند اما می توانند منافذ چرب پوست را افزایش دهند. محصولات آرایشی با داشتن رنگ و مواد مصنوعی، فولیکول های مو بر روی پوست را مسدود کرده و جوش سر سیاه ایجاد می کنند.

داروها:

اغلب داروها جوش های سر سیاه عمیق ایجاد می کنند. داروهایی که حاوی مقادیر زیادی فنی توئین، استروژن، تستوسترون و استروئید هستند، می توانند مشکلات پوستی متعددی از جمله جوش های سر سیاه ایجاد کنند.

استرس:

یافته های علمی مشخصی درباره رابطه مستقیم استرس و جوش های سر سیاه وجود ندارد اما در برخی افراد استرس ایجادکننده جوش سر سیاه است. همانطور که استرس و اضطراب موجب سفید شدن موها می شود، تحت شرایط استرسی از بدن خود غافل می شویم و در نتیجه ممکن است این جوش ها خود را نشان دهند.

کافئین و الکل:

اگر از کسانی هستید که روز خود را با خوردن قهوه آغاز می کند، حتما جوش سر سیاه بینی خواهید داشت. الکل نیز در به وجود آمدن جوش های سر سیاه موثر است. مصرف الکل و کافئین هر دو ضررهای بسیاری برای پوست دارند. قهوه، غدد چربی پوست را تحریک می کند. الکل بر خواب اثرگذار است اما از آن مهمتر اندازه منافذ پوست را کاهش می دهد و در نهایت موجب بسته شدن منافذ می گردد.

سیگار کشیدن:

دود سیگار حاوی مقادیر زیادی خاکستر و مواد شیمیایی است که به پوست صدمه زده و موجب بسته شدن منافذ و ایجاد سلول های مرده می شود. از طرف دیگر سیگار کشیدن مانع اثربخشی درمان جوش های سر سیاه می شود. بنابراین از کشیدن سیگار دست بکشید .

غذا:

بین مواد غذایی و جوش های سر سیاه رابطه مستقیم وجود دارد. غذاهای شیرین، سرخ کردنی ها و کربوهیدرات می تواند تاثیر منفی روی پوست داشته باشد. دونات، سیب زمینی سرخ کرده و شکلات همگی مضر هستند.

تعریق:

گرمای هوا، ورزش کردن و هر چیزی که موجب تعریق شود می تواند ایجادکننده جوش های سر سیاه باشد. چرا که تعریق بیش از حد می تواند منافذ پوست را ببندد. و اگر حین تعریق آرایش داشته باشید بدتر است.

خوابیدن با آرایش:

اگر قبل از خواب آرایش صورت را پاک نکنید، احتمال بسته شدن منافذ پوست زیاد می شود. پس حتما پیش از رفتن به رختخواب صورت خود را بشویید.

علل و عوامل جوش های سر سیاه هر چه باشد مهم این است که این جوش ها از بسته شدن منافذ پوست ایجاد می شوند. لوازم آرایشی بهداشتی، تعریق و فعالیت غدد چربی منافذ پوست را مسدود کرده و موجب جوش های سر سیاه می شوند. در نتیجه کسانی که پوست چربی دارند بیشتر در معرض این جوش ها هستند.

بهداشت پوست

برخی معتقدند بهداشت و مراقبت اندک از پوست به خصوص در زمان بلوغ و عادت ماهیانه که سطح هورمون ها ثابت نیست، می تواند ایجادکننده جوش های سر سیاه باشد. اما این باور غلط است. پزشکان معتقدند محرک های زیستی آکنه و جوش های سر سیاه، روی سطح پوست قرار نگرفته اند. آنها در زیر پوست هستند. اما در مورد آرایش، ضدآفتاب، مرطوب کننده و دیگر محصولات آرایشی بهداشتی اینگونه نیست.

درمان جوش های سر سیاه بینی

متاسفانه درمان قطعی برای از بین بردن جوش های سر سیاه وجود ندارد. تنها برخی داروها و کرم هایی برای از بین بردن لکه و جای جوش وجود دارد. اما درمان های خانگی بسیار عالی در این زمینه وجود دارد که می تواند موثر باشد و مهمتر آنکه همگی طبیعی هستند و عوارض جانبی ندارند. برخی از این درمان های خانگی برای از بین بردن جوش های سر سیاه بینی عبارتند از:

ماسک سفیده تخم مرغ

با استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ، منافذ پوست بسته می شود. با این کار نه تنها از شر جوش های سر سیاه بینی خلاص می شوید بلکه از ایجاد آنها نیز جلوگیری می کنید. سفیده تخم مرغ علاوه بر اینکه حاوی مواد مغذی بسیاری می باشد، برای پوست نیز بسیار مفید است.

مواد لازم:
یک تخم مرغ
یک پارچه تمیز
یک کاسه کوچک
مقداری دستمال کاغذی

نحوه تهیه:

زرده و سفیده تخم مرغ را از هم جداکنید. صورت خود را بشویید. آن را خشک کنید. سفیده تخم مرغ را به صورت لایه نازکی روی پوست بمالید. دستمال کاغذی یا دستمال صورت را روی سفیده تخم مرغ قرار داده و اندکی روی صورت فشار دهید. بگذارید مدتی بماند تا ماسک خشک شود. سپس لایه دوم را روی دستمال بزنید. دستمال نباید تکان بخورد.

بگذارید مدت بیشتری بماند تا این لایه هم خشک شود. می توانید لایه سوم هم بگذارید اما الزامی نیست. وقتی ماسک خشک شود احساس سفتی در پوستتان خواهید داشت. ماسک را بردارید و همه مواد باقیمانده را از روی پوست پاک کنید. پوست را خشک کنید و مقداری مرطوب کننده بزنید.

عسل و دارچین

اکثرا افرادی که به دنبال درمان جوش های سر سیاه خود بوده اند، از عملکرد این ترکیب قوی رضایت داشته اند. عسل حاوی مواد آنتی باکتری می باشد. این موجب می شود باکتری هایی که ایجادکننده آکنه هستند از بین برود. همچنین هر آنچه موجب بسته شدن منافذ می شود نیز از بین می برد. دارچین نیز موجب تنظیم دوره های عادت ماهانه می شود.

در کل این دو مواد پوستی شاداب، سالم و لطیف و بدون جوش سر سیاه به شما می بخشند.

مواد لازم:
عسل تازه و طبیعی
پودر دارچین
پارچه تمیز

نحوه تهیه:

عسل و دارچین را با هم مخلوط کنید. باید به میزانی باشد که همه قسمت هایی که جوش دارند را پوشش دهد. لایه نازکی بر روی جوش های سر سیاه قرار دهید. یک پارچه روی آن قرار دهید. بگذارید سه تا پنج دقیقه بماند. سپس آن را برداشته و صورت را بشویید. مقداری مرطوب کننده بزنید.

اسکراب شکر

گاهی تنها چیزی که لازم دارید یک لایه بردار و مرطوب کننده مناسب است. لایه بردار تمام سلول های مرده پوست که موجب بسته شدن منافذ شده اند را از بین می برد. علاوه بر این موجب درخشندگی و نرمی پوست می شود. برای کنترل چربی پوست می توانید از روغن جوجوبا و یا روغن زیتون، روغن انگور و یا بادام شیرین استفاده کنید.

مواد لازم:
۴ قاشق غذاخوری روغن جوجوبا
۱ فنجان شکر سفید یا قهوه ای
یک ظرف شیشه ای مهر و موم شده
روغن های طبیعی دیگر ( اختیاری است)

نحوه تهیه:

روغن جوجوبا و شکر را مخلوط کنید، هم بزنید تا هیچ دانه شکری باقی نماند. اگر می خواهید بوی خوبی داشته باشد فقط چند قطره از روغن های دیگر داخل آن بریزید.

آن را داخل یک ظرف شیشه ای بریزید و در جای تاریک و سرد نگهداری کنید. حال می توانید روی پوست بگذارید فقط قبل از استفاده آن را هم بزنید و همیشه آن را روی صورت خیس بگذارید. به صورت دایره وار و به آرامی آن را روی صورت ماساژ دهید. بگذارید ۳۰ دقیقه بماند. با آب بشویید و از مرطوب کننده استفاده کنید.

اخطار: نباید از این ماسک بیش از دو بار در هفته استفاده کنید در غیر این صورت دچار حساسیت پوستی خواهید شد.

اسکراب آب لیمو

آب لیمو هم برای از بین بردن جوش های سر سیاه عمقی مناسب است. ویتامین ها و مواد مفیدی که در آب لیمو موجود است می تواند برای پوست بسیار مفید باشد.

مواد لازم:
آب لیمو
عسل
ماست
نمک
گلاب یا شیر
بطری شیشه ای یا کاسه

نحوه تهیه:

مقداری عسل، ماست، نمک و آبلیمو را ترکیب کنید و در کاسه یا بطری شیشه ای نگه دارید. اسکراب بر روی تمام قسمت هایی که جوش دارد به یک اندازه بزنید. برای پاک کنندگی صورت می توانید گلاب یا شیر را با آب لیمو ترکیب کنید. به مدت ۱۰ تا ۱۲ روز هر روز آن را روی پوست بزنید.

چای سبز

چای سبز به شیوه های مختلف در سلامتی موثر است به همین دلیل شهرت بسیاری پیدا کرده است. چای سبز می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد، موجب کاهش وزن می شود، خطر انواع سرطان را کاهش می دهد، همچنین ریسک آلزایمر و پارکینسون را نیز پایین می آورد، به سلامت دندان کمک می کند و با دیابت نوع ۲ مبارزه می کند. نحوه درمان جوش سر سیاه با چای سبز بدین گونه است:

مواد لازم:
برگ چای سبز
آب
قاشق چایخوری
حوله یا دستمال نرم
یک کاسه

نحوه تهیه:

برگ های چای سبز را در کاسه ای بریزید. در آب بخیسانید. با یک قاشق چایخوری آب و چای سبز یک خمیر درست کنید. خمیر را روی جوش های سر سیاه برای مدت ۲ تا ۳ دقیقه بگذارید. سپس با آب ولرم بشویید. در نهایت با یک پارچه یا دستمال نرم صورت را خشک کنید. این اسکراب پوست های چرب را به خوبی شستشو داده و منافذ پوست را باز می کند.

شیر و عسل

شیر و عسل هر دو برای پوست خوب هستند. عسل خاصیت آنتی باکتری دارد و اسید لاکتیک موجود در شیر پوست را نرم می کند. در نهایت ترکیب این دو می تواند درمان خوبی برای جوش های سر سیاه باشد.

مواد لازم:
یک قاشق غذاخوری عسل تازه طبیعی
یک قاشق غذاخوری شیر
مقداری پنبه

نحوه تهیه:

شیر را در عسل تازه ریخته و خوب هم بزنید. آن را ۵ تا ۱۰ دقیقه درون ماکروفر گرم کنید. دوباره هم بزنید تا خوب مخلوط شود. خمیر را به صورت لایه نازکی روی جوش های سر سیاه قرار دهید. مقداری پنبه را به آرامی روی آن بگذارید. بگذارید کاملا خشک شود، بهتر است حداقل ۲۰ دقیقه بگذارید بماند. حال با دقت پنبه ها را بردارید. صورت را با آب سرد بشویید. از مرطوب کننده استفاده کنید.

تونر برای منافذ کوچک

در واکنش منافذ بسته شده پوست با اکسیژن، جوش های سر سیاه ایجاد می شود. بنابراین کوچک کردن این منافذ می تواند کمک کند.

آبلیمو در کوچک کردن منافذ می تواند موثر باشد. علاوه بر این آبلیمو می تواند پوست را روشن کند. در عین حال آبلیمو پوست را در مقابل اشعه های خورشید حساس می کند بنابراین باید از ضدآفتاب استفاده کنید به خصوص در تابستان. برای پوست های حساس بایستی قبل از استفاده، آبلیمو را با آب مخلوط کنند.

مواد لازم:
یک لیمو
یک بطری کوچک
پنبه

نحوه تهیه:

صورت را با آب سرد بشویید و خوب خشک کنید. لیمو را نصف کنید، آب آن را بگیرید و در یک بطری کوچک بریزید. حال یک تکه پنبه را به آبلیمو زده و آن را اندکی مرطوب کنید. سپس پنبه را روی جوش ها بزنید. سه تا چهار بار در هفته قبل از خواب این کار را انجام دهید. صبح روز بعد صورت خود را با آب ولرم بشویید. از مرطوب کننده استفاده کنید. آبلیمو را در یخچال نگهداری کنید. آبلیمو را نباید بیشتر از یک هفته نگه دارید.

جوش شیرین و آب

برای از بین بردن جوش های سر سیاه روی بینی مقداری جوش شیرین روی این جوش ها بگذارید. این فوق العاده کمک کننده است. مقداری جوش شیرین می تواند هر آنچه موجب مسدود شدن منافذ شده است را از بین برده و لایه برداری کند. این یک روش طبیعی و ارزان برای از بین بردن جوش های سر سیاه است.

مواد لازم:
آب
جوش شیرین

نحوه تهیه:

به میزان لازم جوش شیرین را با آب مخلوط کنید، بایستی خمیر سفتی ایجاد شود. سپس با حرکت دورانی خمیر را روی پوست ماساژ دهید. بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند. با آب بشویید. صورت خود را خشک کنید. مرطوب کننده استفاده کنید. زیاد از این ماسک استفاده نکنید زیرا به خاطر شوری که دارد موجب خشکی پوست می شود.

جوز و شیر

ترکیب شیر و جوز یکی از بهترین لایه بردارهایی است که می توانید استفاده کنید. اسید لاکتیک شیر و گرانول جوز می توانند جوش های سر سیاه را ریشه کن کنند.

مواد لازم:
محلول جوز
شیر، ترجیحا دوغ
یک بطری شیشه ای یا کاسه

نحوه تهیه:

به میزان لازم از جوز را با یک قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید تا حالت خمیری پیدا کند. زمانی که خمیر نسبتا سفتی درست شد می توانید از آن استفاده کنید. به آرامی خمیر را روی صورت بگذارید. این ماسک، کثیفی و سلول های مرده پوست را از بین می برد. بگذارید لحظاتی روی صورتتان بماند. سپس خمیر را با آب معمولی بشویید. صورت را خشک کنید.

تونر نعنا و سرکه سیب

می توانید با ترکیب برگ های له شده نعنا و سرکه سیب یک تونر درست کنید. سرکه سیب هرآنچه موجب بسته شدن منافذ و ایجاد جوش های سر سیاه شده را از بین می برد. از طرف دیگر نعنا پوست شما را روشن می کند. در صورتی که نعنا به پوست اطراف جوش های سر سیاه بخورد ممکن است موجب التهاب شود.

مواد لازم:
۳ قاشق غذاخوری برگ نعنا تازه
۳ قاشق غذاخوری سرکه سیب
مقداری آب
پنبه

نحوه تهیه:

نعنا و سرکه را در یک بطری قرار داده و به مدت یک هفته در مکانی تاریک و سرد نگه دارید. سپس یک فنجان آب به آن اضافه کرده و به مدت ۶ روز در یخچال نگه دارید. حال می توانید تونر را بر روی پوست خود استفاده کنید.

قبل از استفاده از تونر صورت را با آب خیس کنید. مقداری پنبه را به تونر زده و آن را بر روی مناطق جوش دار بزنید. بگذارید چند ساعت بماند. برای نتیجه بهتر بگذارید یک شب بماند. هر شب این تونر را روی پوست بگذارید. پس از بیدار شدن از خواب با آب بشویید. از مرطوب کننده استفاده کنید.

ماست و بلغور جو دو سر

مواد لازم:
بلغور جو دو سر ۲ قاشق غذاخوری
ماست ۳ قاشق غذاخوری
۴ عدد گوجه فرنگی
عسل
روغن زیتون
آب لیمو

طرز تهیه:

آب گوجه فرنگی ها را گرفته و نگه دارید. سپس سه قاشق غذاخوری ماست ساده و دو قاشق غذاخوری بلغور جو دو سر در یک کاسه بریزید. یک قاشق غذاخوری عسل و مقداری روغن زیتون را به آن اضافه کنید.

مقداری آب لیمو را نیز اضافه کنید. همه را مخلوط کرده تا خمیر درست شود. خمیر را روی صورت بزنید. ۱۰ دقیقه بگذارید بماند. با آب معمولی شسته و در نهایت از مرطوب کننده استفاده کنید. از این ماسک هر روز استفاده کنید تا پوستی تمیز داشته باشید و از شر جوش های سر سیاه راحت شوید.

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.